romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky k situaci Romů ve Francii: Miliardy eur, které jdou na sociální začleňování nesmí vyletět komínem

Praha/Paříž, 27.8.2012 17:31, (ROMEA)
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz

Francouzská policie dnes ráno vykázala několik desítek rumunských Romů z tábora ve městě Évry, jehož starostou byl donedávna nynější ministr vnitra Manuel Valls. Informovala o tom agentura AFP. Podle  místopředsedy Celostátní asociace Romů ČR Cyrila Kokyho je však lepším řešením integrace Romů do společnosti.

Koky zároveň kritizoval rumunskou vládu, která by měla řešit problémy svých občanů už na svém území. "To, co má rumunská vláda řešit doma, přesouvá na jinou zemi, to je velký problém," upozornil v rozhovoru pro Českou televizi Koky. "Musí se zlepšit sociální úroveň těchto komunit. Aby tito lidé nebyli nuceni migrovat v rámci Evropské unie, ale aby našli skutečně důstojné podmínky k životu ve svých mateřských státech," dodal Koky, který si myslí, že se musí lépe využít miliardy eur, které na sociální začleňování jdou. "Nesmí vyletět komínem, ale ty dosahy musí být v terénu vidět," řekl.

>>> Rozhovor s Cyrilem Kokym o situaci Romů ve Francii

Zónu ve městě Évry blokovanou pořádkovými silami opustilo několik desítek Romů, mezi nimi i malé dětí. Podle policie se vše dělo v klidu a bez incidentů. Nezisková organizace Asefrr, která se zaměřuje na podporu solidarity mezi místními a Romy, uvedla, že v táboře žilo přes 70 lidí zhruba čtyři měsíce.

O rozhodnutí radnice v Évry, na jehož základě museli Romové tábor opustit, Romové věděli od soboty. Ministr vnitra Manuel Valls, který až do června byl starostou tohoto města, řekl, že sanitární a bezpečnostní situace tam byla neúnosná.

Valls se také s dalšími francouzskými představiteli hodlá v září vydat do Rumunska, aby o situaci rumunských Romů hovořil s rumunskými činiteli. Paříž už také před několika dny oznámila, že požádá země EU o uspořádání schůzky, na níž by zainteresovaní ministři řešili na celoevropské úrovni otázku Romů.

Francouzská vláda po zvláštním jednání k této otázce ve středu oznámila, že zmírňuje omezení pro práci Romů ze zemí EU, jejímž obyvatelům Paříž zatím zcela neuvolnila vstup na svůj pracovní trh, tedy Bulharska a Rumunska. Ve Francii žije podle odhadů 15.000 až 20.000 zahraničních Romů.

Kabinet po zvláštní schůzce k situaci romské menšiny v zemi však zdůraznil, že ve Francii bude pokračovat likvidace nelegálních romských tábořišť, pokud to nařídí justice či pokud úřady usoudí, že v daném místě vznikla nebezpečná situace či okamžitá sanitární hrozba. Vláda současně zdůraznila i to, že bude nadále vyhošťovat některé Romy, což před časem vyvolalo nevoli v EU.

ČTK, Zdeněk Ryšavý, Česká televize
Přečteno: 1305x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Vystěhování, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo