romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky k situaci Romů ve Francii: Miliardy eur, které jdou na sociální začleňování nesmí vyletět komínem

Praha/Paříž, 27.8.2012 17:31, (ROMEA)
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz
Cyril Koky. Foto: Archiv Romea.cz

Francouzská policie dnes ráno vykázala několik desítek rumunských Romů z tábora ve městě Évry, jehož starostou byl donedávna nynější ministr vnitra Manuel Valls. Informovala o tom agentura AFP. Podle  místopředsedy Celostátní asociace Romů ČR Cyrila Kokyho je však lepším řešením integrace Romů do společnosti.

Koky zároveň kritizoval rumunskou vládu, která by měla řešit problémy svých občanů už na svém území. "To, co má rumunská vláda řešit doma, přesouvá na jinou zemi, to je velký problém," upozornil v rozhovoru pro Českou televizi Koky. "Musí se zlepšit sociální úroveň těchto komunit. Aby tito lidé nebyli nuceni migrovat v rámci Evropské unie, ale aby našli skutečně důstojné podmínky k životu ve svých mateřských státech," dodal Koky, který si myslí, že se musí lépe využít miliardy eur, které na sociální začleňování jdou. "Nesmí vyletět komínem, ale ty dosahy musí být v terénu vidět," řekl.

>>> Rozhovor s Cyrilem Kokym o situaci Romů ve Francii

Zónu ve městě Évry blokovanou pořádkovými silami opustilo několik desítek Romů, mezi nimi i malé dětí. Podle policie se vše dělo v klidu a bez incidentů. Nezisková organizace Asefrr, která se zaměřuje na podporu solidarity mezi místními a Romy, uvedla, že v táboře žilo přes 70 lidí zhruba čtyři měsíce.

O rozhodnutí radnice v Évry, na jehož základě museli Romové tábor opustit, Romové věděli od soboty. Ministr vnitra Manuel Valls, který až do června byl starostou tohoto města, řekl, že sanitární a bezpečnostní situace tam byla neúnosná.

Valls se také s dalšími francouzskými představiteli hodlá v září vydat do Rumunska, aby o situaci rumunských Romů hovořil s rumunskými činiteli. Paříž už také před několika dny oznámila, že požádá země EU o uspořádání schůzky, na níž by zainteresovaní ministři řešili na celoevropské úrovni otázku Romů.

Francouzská vláda po zvláštním jednání k této otázce ve středu oznámila, že zmírňuje omezení pro práci Romů ze zemí EU, jejímž obyvatelům Paříž zatím zcela neuvolnila vstup na svůj pracovní trh, tedy Bulharska a Rumunska. Ve Francii žije podle odhadů 15.000 až 20.000 zahraničních Romů.

Kabinet po zvláštní schůzce k situaci romské menšiny v zemi však zdůraznil, že ve Francii bude pokračovat likvidace nelegálních romských tábořišť, pokud to nařídí justice či pokud úřady usoudí, že v daném místě vznikla nebezpečná situace či okamžitá sanitární hrozba. Vláda současně zdůraznila i to, že bude nadále vyhošťovat některé Romy, což před časem vyvolalo nevoli v EU.

ČTK, Zdeněk Ryšavý, Česká televize
Přečteno: 1307x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Vystěhování, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo