romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Databáze má obětem holokaustu pomoci k vrácení majetku

7.12.2016 11:58
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

Světová židovská organizace pro restituce (WJRO) vytvořila speciální databázi, aby pomohla tisícům Židů, přeživším holokaust, získat zpět majetky, o které přišli ve Varšavě za druhé světové války anebo za komunismu. Podle nové polské právní úpravy totiž bývalí vlastníci či jejich potomci budou mít po oznámení v novinách či na internetu pouze šest měsíců, aby požádali o vydání více než 2600 nemovitostí na území Varšavy.

Očekává se, že úřady toto oznámení brzy učiní. Nelze sice tvrdit, že všechny tyto nemovitosti patřily Židům, nicméně se předpokládá, že v mnoha případech tomu tak bylo. Pokud se vlastníci během stanovené lhůty nepřihlásí, bude to znamenat, že se svého práva vzdali. O trvalé vypořádání vlastnictví těchto nemovitostí se pak postará město.

"Je to velice omezená příležitost domoci se jisté spravedlnosti pro lidi, kteří tolik vytrpěli," řekl agentuře AP Gideon Taylor z WJRO, která databázi vytvořila.

Nový zákon platí od září a týká se lidí, kteří vlastnili nemovitosti ve Varšavě. Ty - ať už měly židovské či nežidovské majitele - vyvlastnil po válce komunistický režim. Až do jeho pádu v roce 1989 nebylo možné se navrácení majetku domáhat. Po válce se někteří z původních majitelů pokoušeli velice komplikovanou právní cestou ztracené jmění získat, ale pro Židy, kteří z Polska emigrovali do ciziny, to bylo obtížné.

Letos varšavská radnice sestavila seznam 2613 nemovitostí, jejichž vydání bude možné požadovat. Radnice však neuvedla původní majitele. Nová databáze, vytvořená WJRO, přiřazuje k jednotlivým adresám jména nalezená v historických záznamech. Upozorňuje současně, že shoda jmen ještě nezaručuje uznání nároku.

Podle Taylora není jasné, kolik budov patřilo Židům, věří však, že šlo o značný počet, protože předválečná Varšava byla skoro ze třetiny židovská.

Předválečné Polsko bylo domovem pro 3,3 milionu Židů, kteří představovali největší židovskou komunitu v Evropě a druhou největší ve světě po Spojených státech. Většina z nich byla zavražděna během holokaustu.

Polsko je jedinou členskou zemí Evropské unie, která dosud nedokázala přijmout restituční zákon vracející přeživším obětem holokaustu a dalším majetek zabavený za války či za komunismu, poznamenala AP.

Přečteno: 1411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Židé, Polsko, VaršavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo