romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

De Maiziére chce posílení bezpečnostních složek i více integrace

12.8.2016 11:12
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Posílení německých bezpečnostních složek, větší důraz na prevenci extremismu a integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup vůči pachatelům požaduje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v balíčku opatření, která dnes v Berlíně představil. Patří mezi ně například přísnější postup proti přistěhovalcům, kteří se dopustí trestného činu, nebo trestní postih vyjadřování sympatií pro terorismus.

"Řada lidí má strach před dalšími útoky, to je pochopitelné," řekl v narážce na dvojici červencových teroristických útoků de Maiziére, podle něhož na útoky ale Německo neodpoví nenávistí a rozdělením. Německo je podle ministra bezpečnou zemí, i když absolutní bezpečnost nemůže ve svobodné společnosti nikdo garantovat. Je ale nutné pro ni udělat co nejvíc.

Německo podle již dříve schválených plánů posílí do konce tohoto volebního období bezpečnostní složky o 4600 lidí, 3250 z toho připadnou na spolkovou policii. Do roku 2020 dostanou bezpečnostní složky dvě miliardy eur (54 miliard korun) navíc. De Maiziére dále požaduje, aby se více policistů a specialistů věnovalo internetové kriminalitě. Část tajných policistů by se měla soustředit i na takzvanou temnou síť (darknet). Širší využití moderní techniky by německý ministr vnitra rád viděl také, pokud jde o kamerové systémy na veřejných místech.

Na poli prevence chce de Maiziére, který požaduje také zlepšení celoevropské spolupráce, posílit integraci přistěhovalců, mimo jiné lepší sociální péčí a pomocí těm, kteří trpí traumaty. Třetím pilířem de Maiziérových návrhů je větší tvrdost vůči pachatelům. Navrhuje například, aby bojovníci za teroristické organizace, kteří mají více občanství, přišli o to německé. Přistěhovalce, kteří představují nebezpečí nebo spáchali trestný čin, by podle německého ministra mělo čekat rychlejší vyhoštění než dosud.

Naopak pro omezení rozsahu lékařského tajemství v případě, kdy bude existovat podezření, že pacient chce spáchat násilný trestný čin, se dnes ministr vnitra nevyslovil, i když se to očekávalo. O věci chce se zástupci lékařů a psychologů jednat. De Maiziére není ani pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků jeho Křesťanskodemokratické unie CDU. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojího občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojí občanství funguje dobře.

Podobný názor na burky i dvojí občanství zastávají také koaliční sociální demokraté, kteří dnes dali najevo, že jsou o nových návrzích připraveni jednat. Návrhy kritizovala šéfka zelených Simone Peterová, podle níž neustále nové balíčky terorismu nezabrání, ale spíše znejistí obyvatele. Alternativa pro Německo (AfD) má zase za to, že návrhy přicházejí příliš pozdě a nejsou ze strany ministra věrohodné.

Přečteno: 704x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, Politika, Bezpečnost, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo