romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

De Maiziére chce posílení bezpečnostních složek i více integrace

12.8.2016 11:12
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Posílení německých bezpečnostních složek, větší důraz na prevenci extremismu a integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup vůči pachatelům požaduje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v balíčku opatření, která dnes v Berlíně představil. Patří mezi ně například přísnější postup proti přistěhovalcům, kteří se dopustí trestného činu, nebo trestní postih vyjadřování sympatií pro terorismus.

"Řada lidí má strach před dalšími útoky, to je pochopitelné," řekl v narážce na dvojici červencových teroristických útoků de Maiziére, podle něhož na útoky ale Německo neodpoví nenávistí a rozdělením. Německo je podle ministra bezpečnou zemí, i když absolutní bezpečnost nemůže ve svobodné společnosti nikdo garantovat. Je ale nutné pro ni udělat co nejvíc.

Německo podle již dříve schválených plánů posílí do konce tohoto volebního období bezpečnostní složky o 4600 lidí, 3250 z toho připadnou na spolkovou policii. Do roku 2020 dostanou bezpečnostní složky dvě miliardy eur (54 miliard korun) navíc. De Maiziére dále požaduje, aby se více policistů a specialistů věnovalo internetové kriminalitě. Část tajných policistů by se měla soustředit i na takzvanou temnou síť (darknet). Širší využití moderní techniky by německý ministr vnitra rád viděl také, pokud jde o kamerové systémy na veřejných místech.

Na poli prevence chce de Maiziére, který požaduje také zlepšení celoevropské spolupráce, posílit integraci přistěhovalců, mimo jiné lepší sociální péčí a pomocí těm, kteří trpí traumaty. Třetím pilířem de Maiziérových návrhů je větší tvrdost vůči pachatelům. Navrhuje například, aby bojovníci za teroristické organizace, kteří mají více občanství, přišli o to německé. Přistěhovalce, kteří představují nebezpečí nebo spáchali trestný čin, by podle německého ministra mělo čekat rychlejší vyhoštění než dosud.

Naopak pro omezení rozsahu lékařského tajemství v případě, kdy bude existovat podezření, že pacient chce spáchat násilný trestný čin, se dnes ministr vnitra nevyslovil, i když se to očekávalo. O věci chce se zástupci lékařů a psychologů jednat. De Maiziére není ani pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků jeho Křesťanskodemokratické unie CDU. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojího občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojí občanství funguje dobře.

Podobný názor na burky i dvojí občanství zastávají také koaliční sociální demokraté, kteří dnes dali najevo, že jsou o nových návrzích připraveni jednat. Návrhy kritizovala šéfka zelených Simone Peterová, podle níž neustále nové balíčky terorismu nezabrání, ale spíše znejistí obyvatele. Alternativa pro Německo (AfD) má zase za to, že návrhy přicházejí příliš pozdě a nejsou ze strany ministra věrohodné.

Přečteno: 698x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, Politika, Bezpečnost, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo