romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deník N: Další zbytečná smrt Afroameričana pobouřila USA. Policista kolenem udusil spoutaného člověka

27.5.2020 16:13
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.

George Floyd leží po zásahu policie na zemi. Je spoutaný a jeden ze čtyř policistů, kteří přišli na místo, mu kolenem tlačí na krk. Nepoleví ani potom, co ho o to žádá Floyd a kolemjdoucí, kteří sledují policejní zásah. Šestačtyřicetiletý Afroameričan Floyd policistům z Minneapolisu říká, že nemůže dýchat a že ztratí vědomí. Policista si toho nevšímá a koleno drží na jeho krku i poté, co přijede záchranka. Floyd je po převozu do nemocnice prohlášen za mrtvého. Informuje o tom server Denikn.cz

VIDEO

Incident zachycuje video, které natočila jedna z obyvatelek města (zpráva NBC je zde). Poté co se záběry objevily na sociálních sítích a v amerických médiích, vyvolalo jednání policistů mezi obyvateli USA a několika předními opozičními politiky vlnu nevole a šoku.

„Pět minut jsme sledovali, jak bílý policista kolenem tlačí na krk černocha. Když slyšíte, že někdo žádá o pomoc, máte mu pomoct. Tento policista selhal při nejzákladnějším lidském principu,“ prohlásil na tiskové konferenci starosta města Jacob Frey. Chování policisty bylo podle něj hrozné a zvrácené. „To, že jste Afroameričan, by nemělo být rozsudkem smrti,“ dodal tento politik z Demokratické strany.

Policie přijela na místo incidentu prověřit telefonát z obchodu s potravinami. Odtud zavolali na policii, aby nahlásili platbu padělaným šekem. Pachatelem byl údajně George Floyd. Tvrdý zásah proti němu policie vysvětlila tím, že kladl odpor a mohl být pod vlivem drog.

Postupem policistů se zabývá i FBI, která vyšetřuje, zda nedošlo k porušení občanských práv. Čtyři zasahující policisté už byli od sboru propuštěni. Tím by to však podle mínění některých obyvatel Minneapolisu ani několika významných politiků nemělo skončit.

Prověření policejních postupů žádá i rodina zesnulého Floyda. Kromě toho si myslí, že policista by měl být obviněn z vraždy. „Chovali se k němu hůře než k zvířeti. Vzali mu život a za to si zaslouží doživotí,“ míní Floydův bratr.

Video, které se šíří internetem, začátek zásahu nezachycuje. Policisté však měli kamery, které byly podle CNN během incidentu zapnuté. Celý průběh policejní akce by tak měli mít k dispozici vyšetřovatelé. Americká televize CBS a deník Washington Post získaly záběry z bezpečnostní kamery, které zachycují i ​​to, co předcházelo videu, jež natočili kolemjdoucí. Tyto záběry nepotvrzují verzi o Floydově odporu, ale celá policejní akce na nich vidět není.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, DeníkN.cz
Přečteno: 2863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, USA, Policie, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo