romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deník N: Další zbytečná smrt Afroameričana pobouřila USA. Policista kolenem udusil spoutaného člověka

27.5.2020 16:13
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.
George Floyd leží spoutaný na zemi, policista mu kolenem tlačí na krk. Foto z videa.

George Floyd leží po zásahu policie na zemi. Je spoutaný a jeden ze čtyř policistů, kteří přišli na místo, mu kolenem tlačí na krk. Nepoleví ani potom, co ho o to žádá Floyd a kolemjdoucí, kteří sledují policejní zásah. Šestačtyřicetiletý Afroameričan Floyd policistům z Minneapolisu říká, že nemůže dýchat a že ztratí vědomí. Policista si toho nevšímá a koleno drží na jeho krku i poté, co přijede záchranka. Floyd je po převozu do nemocnice prohlášen za mrtvého. Informuje o tom server Denikn.cz

VIDEO

Incident zachycuje video, které natočila jedna z obyvatelek města (zpráva NBC je zde). Poté co se záběry objevily na sociálních sítích a v amerických médiích, vyvolalo jednání policistů mezi obyvateli USA a několika předními opozičními politiky vlnu nevole a šoku.

„Pět minut jsme sledovali, jak bílý policista kolenem tlačí na krk černocha. Když slyšíte, že někdo žádá o pomoc, máte mu pomoct. Tento policista selhal při nejzákladnějším lidském principu,“ prohlásil na tiskové konferenci starosta města Jacob Frey. Chování policisty bylo podle něj hrozné a zvrácené. „To, že jste Afroameričan, by nemělo být rozsudkem smrti,“ dodal tento politik z Demokratické strany.

Policie přijela na místo incidentu prověřit telefonát z obchodu s potravinami. Odtud zavolali na policii, aby nahlásili platbu padělaným šekem. Pachatelem byl údajně George Floyd. Tvrdý zásah proti němu policie vysvětlila tím, že kladl odpor a mohl být pod vlivem drog.

Postupem policistů se zabývá i FBI, která vyšetřuje, zda nedošlo k porušení občanských práv. Čtyři zasahující policisté už byli od sboru propuštěni. Tím by to však podle mínění některých obyvatel Minneapolisu ani několika významných politiků nemělo skončit.

Prověření policejních postupů žádá i rodina zesnulého Floyda. Kromě toho si myslí, že policista by měl být obviněn z vraždy. „Chovali se k němu hůře než k zvířeti. Vzali mu život a za to si zaslouží doživotí,“ míní Floydův bratr.

Video, které se šíří internetem, začátek zásahu nezachycuje. Policisté však měli kamery, které byly podle CNN během incidentu zapnuté. Celý průběh policejní akce by tak měli mít k dispozici vyšetřovatelé. Americká televize CBS a deník Washington Post získaly záběry z bezpečnostní kamery, které zachycují i ​​to, co předcházelo videu, jež natočili kolemjdoucí. Tyto záběry nepotvrzují verzi o Floydově odporu, ale celá policejní akce na nich vidět není.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, DeníkN.cz
Přečteno: 2611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, USA, Policie, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo