romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deníky Alfreda Rosenberga, nacistického "mozku antisemistismu," získalo washingtonské Muzeum holokaustu

Washington, 18.12.2013 11:46, (ROMEA)
Alfred Rosenberg, nacistický válečný zločinec, skončil před Norimberským tribunálem.
Alfred Rosenberg, nacistický válečný zločinec, skončil před Norimberským tribunálem.

Nedávno objevené deníky nacistického ideologa Alfreda Rosenberga získalo washingtonské Muzeum holokaustu. Jeho představitelé věří, že deníky pomohou odhalit nové informace o vztazích Rosenberga s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

Rosenberg je považován za původce nacistických teorií o rasové nadřazenosti a následném pronásledování Židů. Patřil mezi nejvlivnější členy NSDAP a byl Hitlerovým důvěrníkem.

Jeho osobní deníky byly více než 60 let považovány za ztracené a našly se až letos v létě v americkém státě Delaware. Jde o tu část zápisků, které do USA převezl hlavní prokurátor Norimberského procesu Robert Kempner.

Podle agentury DPA bylo zhruba 400 stran rukopisů z let 1934 až 1944 předáno Muzeu holokaustu ve Washingtonu. Muzeum věří, že jeho osobní zápisky odhalí nové poznatky o setkáních Rosenberga s Hitlerem. Například 2. dubna 1942 si Rosenberg po večeři s Hitlerem zapsal výrok nacistického vůdce: "Rosenbergu, teď nastala tvá velká chvíle".

Texty podle agentury DPA mimo jiné přinášejí podrobnosti o plánech na vyhlazení Židů v Evropě. Rosenberg se například euforicky vyjadřuje o konferenci na toto téma.

Rosenberg byl pobaltský Němec narozený v estonském Tallinnu. Od roku 1918 žil v Mnichově, kde se také seznámil s Hitlerem. Po začátku 2. světové války bylo Rosenbergovým úkolem organizovat loupeže uměleckých objektů jako byla jantarová komnata v Carském Selu u Petrohradu.

Rosenberg, označovaný za "mozek antisemitismu", se v roce 1942 stal říšským ministrem pro okupovaná východní území a v této funkci napomáhal k deportacím a vyvražďování milionů Židů. Po válce byl zatčen a v Norimberském procesu odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny. Popraven byl 16. října 1946.

Jeho pseudofilosofický pamflet Mýtus 20. století (1930) byl oslavou antisemitismu a rasového boje a stal se jedním z teoretických základů nacistického učení i programu NSDAP.

Přečteno: 552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Nacismus, Rasismus, Extremismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo