romea - logo
24. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Nina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Devět žáků z Nováčan u Košic nechce vedlejší obec umístit do své školy

6.9.2019 12:59
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Těšily se do školních lavic, ale musely zůstat doma. Devět romských dětí, které měly nastoupit do 1. až 4. ročníku, zůstalo v září bez školy. V domácích Nováčanech (okr. Košice-okolí) školu zrušili pro havarijní stav. V sousední Malé Ide další cizí žáky samospráva nechce. Rodiče dětí hovoří o diskriminaci: "Jsme velmi uražení, jsme velmi ponížení. Žijeme v demokratickém státě. A naše děti tak patří do školy tak i vaše," cituje web TVnoviny.sk vyjádření rodičů. Samospráva Malé Idy se proti obviněním brání. Podle starostky Jany Kallovej pouze postupují podle zákona.

Škola v Nováčanech přestala fungovat na jaře tohoto roku pro dezolátní stav i z ekonomických důvodů. Starosta Ján Štribík informoval, že ze školy v Jasově i Malé Ide jim oznámily, že další žáky přijmout už nemohou. "Proto jsem požádal okresní úřad, aby rozhodl, kam žáky zatím přidělí. Čekáme tedy na rozhodnutí," vysvětluje.

Rodiče 9 dětí, které zůstaly bez školy, jsou ze situace rozhořčeni a uraženi. Jak pro Nový Čas uvedla Jolana Žigová (29), když přišla přihlásit dceru do 3. ročníku v Malé Ide, s ostatními rodiči se dočkali odmítnutí. "Naše děti se chtějí učit a mají dobré výsledky. Do Jasova se je bojíme dát, obáváme se, že by je nepřijali a tamní podmínky na ně měly špatný vliv. My rodiče raději půjdeme do basy, něž bychom je dali do této školy. I naše mámy, i my jsme chodili do školy v Malé Ide. Současná starostka byla tehdy ještě naší učitelkou," říká Jolana, podle níž jde o diskriminaci.

Zastupitelstvo odmítlo rozšířit obvod

Starostka Malé Idy Jana Kallová reagovala, že musí postupovat podle zákona. "Na zastupitelstvu poslanci usnesením odmítli rozšířit školní obvod prvního stupně nejen pro Nováčany, ale i pro další obec Rudník," informovala s tím, že demografická křivka stoupá a jen v průběhu 5 let u nich došlo k nárůstu obyvatel a mladých rodin. "My nechceme jít proti ostatním, nebo někoho diskriminovat, ale musíme hledět i na zájmy našich obyvatel," vysvětluje starostka. Dodala, že čekají na vyjádření a určení školního obvodu ze strany Okresního úřadu Košice, který začal koncem srpna správní řízení a vyzvali je k vyjádření k podkladům rozhodnutí a ke způsobu zjištění.

Ředitel Základní školy v Malé Ide Slavomír Hribľan uvedl, že jeho škola není naplněna do plného počtu. Aktuálně ji navštěvuje 277 žáků. "Škola ještě kapacity má. Zastupitelstvo však vydalo s přijetím žáků prvního stupně z Nováčan nesouhlas. Pokud košický okresní úřad rozhodne, že mají mít zmiňované děti školní docházku v Malé Ide, tak si ji zde budou plnit, "dodal.

"Školní odbor košického Okresního úřadu provedl v předmětné škole v obci Malá Ida kontrolu a dospěl k závěru, že kapacity základní školy jsou dostačující a není důvod, aby tyto děti nemohly být přijaty. Zároveň budou podniknuty kroky, kterými Okresní úřad určí povinnost zajistit školní docházku těmto dětem v Základní škole v Malé Ide, "informovalo Ministerstvo vnitra, pod které spadá košický okresní úřad s oborem školství.

Přečteno: 1017x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo