romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Devět žáků z Nováčan u Košic nechce vedlejší obec umístit do své školy

6.9.2019 12:59
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Těšily se do školních lavic, ale musely zůstat doma. Devět romských dětí, které měly nastoupit do 1. až 4. ročníku, zůstalo v září bez školy. V domácích Nováčanech (okr. Košice-okolí) školu zrušili pro havarijní stav. V sousední Malé Ide další cizí žáky samospráva nechce. Rodiče dětí hovoří o diskriminaci: "Jsme velmi uražení, jsme velmi ponížení. Žijeme v demokratickém státě. A naše děti tak patří do školy tak i vaše," cituje web TVnoviny.sk vyjádření rodičů. Samospráva Malé Idy se proti obviněním brání. Podle starostky Jany Kallovej pouze postupují podle zákona.

Škola v Nováčanech přestala fungovat na jaře tohoto roku pro dezolátní stav i z ekonomických důvodů. Starosta Ján Štribík informoval, že ze školy v Jasově i Malé Ide jim oznámily, že další žáky přijmout už nemohou. "Proto jsem požádal okresní úřad, aby rozhodl, kam žáky zatím přidělí. Čekáme tedy na rozhodnutí," vysvětluje.

Rodiče 9 dětí, které zůstaly bez školy, jsou ze situace rozhořčeni a uraženi. Jak pro Nový Čas uvedla Jolana Žigová (29), když přišla přihlásit dceru do 3. ročníku v Malé Ide, s ostatními rodiči se dočkali odmítnutí. "Naše děti se chtějí učit a mají dobré výsledky. Do Jasova se je bojíme dát, obáváme se, že by je nepřijali a tamní podmínky na ně měly špatný vliv. My rodiče raději půjdeme do basy, něž bychom je dali do této školy. I naše mámy, i my jsme chodili do školy v Malé Ide. Současná starostka byla tehdy ještě naší učitelkou," říká Jolana, podle níž jde o diskriminaci.

Zastupitelstvo odmítlo rozšířit obvod

Starostka Malé Idy Jana Kallová reagovala, že musí postupovat podle zákona. "Na zastupitelstvu poslanci usnesením odmítli rozšířit školní obvod prvního stupně nejen pro Nováčany, ale i pro další obec Rudník," informovala s tím, že demografická křivka stoupá a jen v průběhu 5 let u nich došlo k nárůstu obyvatel a mladých rodin. "My nechceme jít proti ostatním, nebo někoho diskriminovat, ale musíme hledět i na zájmy našich obyvatel," vysvětluje starostka. Dodala, že čekají na vyjádření a určení školního obvodu ze strany Okresního úřadu Košice, který začal koncem srpna správní řízení a vyzvali je k vyjádření k podkladům rozhodnutí a ke způsobu zjištění.

Ředitel Základní školy v Malé Ide Slavomír Hribľan uvedl, že jeho škola není naplněna do plného počtu. Aktuálně ji navštěvuje 277 žáků. "Škola ještě kapacity má. Zastupitelstvo však vydalo s přijetím žáků prvního stupně z Nováčan nesouhlas. Pokud košický okresní úřad rozhodne, že mají mít zmiňované děti školní docházku v Malé Ide, tak si ji zde budou plnit, "dodal.

"Školní odbor košického Okresního úřadu provedl v předmětné škole v obci Malá Ida kontrolu a dospěl k závěru, že kapacity základní školy jsou dostačující a není důvod, aby tyto děti nemohly být přijaty. Zároveň budou podniknuty kroky, kterými Okresní úřad určí povinnost zajistit školní docházku těmto dětem v Základní škole v Malé Ide, "informovalo Ministerstvo vnitra, pod které spadá košický okresní úřad s oborem školství.

Přečteno: 826x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo