romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Devět žáků z Nováčan u Košic nechce vedlejší obec umístit do své školy

6.9.2019 12:59
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Těšily se do školních lavic, ale musely zůstat doma. Devět romských dětí, které měly nastoupit do 1. až 4. ročníku, zůstalo v září bez školy. V domácích Nováčanech (okr. Košice-okolí) školu zrušili pro havarijní stav. V sousední Malé Ide další cizí žáky samospráva nechce. Rodiče dětí hovoří o diskriminaci: "Jsme velmi uražení, jsme velmi ponížení. Žijeme v demokratickém státě. A naše děti tak patří do školy tak i vaše," cituje web TVnoviny.sk vyjádření rodičů. Samospráva Malé Idy se proti obviněním brání. Podle starostky Jany Kallovej pouze postupují podle zákona.

Škola v Nováčanech přestala fungovat na jaře tohoto roku pro dezolátní stav i z ekonomických důvodů. Starosta Ján Štribík informoval, že ze školy v Jasově i Malé Ide jim oznámily, že další žáky přijmout už nemohou. "Proto jsem požádal okresní úřad, aby rozhodl, kam žáky zatím přidělí. Čekáme tedy na rozhodnutí," vysvětluje.

Rodiče 9 dětí, které zůstaly bez školy, jsou ze situace rozhořčeni a uraženi. Jak pro Nový Čas uvedla Jolana Žigová (29), když přišla přihlásit dceru do 3. ročníku v Malé Ide, s ostatními rodiči se dočkali odmítnutí. "Naše děti se chtějí učit a mají dobré výsledky. Do Jasova se je bojíme dát, obáváme se, že by je nepřijali a tamní podmínky na ně měly špatný vliv. My rodiče raději půjdeme do basy, něž bychom je dali do této školy. I naše mámy, i my jsme chodili do školy v Malé Ide. Současná starostka byla tehdy ještě naší učitelkou," říká Jolana, podle níž jde o diskriminaci.

Zastupitelstvo odmítlo rozšířit obvod

Starostka Malé Idy Jana Kallová reagovala, že musí postupovat podle zákona. "Na zastupitelstvu poslanci usnesením odmítli rozšířit školní obvod prvního stupně nejen pro Nováčany, ale i pro další obec Rudník," informovala s tím, že demografická křivka stoupá a jen v průběhu 5 let u nich došlo k nárůstu obyvatel a mladých rodin. "My nechceme jít proti ostatním, nebo někoho diskriminovat, ale musíme hledět i na zájmy našich obyvatel," vysvětluje starostka. Dodala, že čekají na vyjádření a určení školního obvodu ze strany Okresního úřadu Košice, který začal koncem srpna správní řízení a vyzvali je k vyjádření k podkladům rozhodnutí a ke způsobu zjištění.

Ředitel Základní školy v Malé Ide Slavomír Hribľan uvedl, že jeho škola není naplněna do plného počtu. Aktuálně ji navštěvuje 277 žáků. "Škola ještě kapacity má. Zastupitelstvo však vydalo s přijetím žáků prvního stupně z Nováčan nesouhlas. Pokud košický okresní úřad rozhodne, že mají mít zmiňované děti školní docházku v Malé Ide, tak si ji zde budou plnit, "dodal.

"Školní odbor košického Okresního úřadu provedl v předmětné škole v obci Malá Ida kontrolu a dospěl k závěru, že kapacity základní školy jsou dostačující a není důvod, aby tyto děti nemohly být přijaty. Zároveň budou podniknuty kroky, kterými Okresní úřad určí povinnost zajistit školní docházku těmto dětem v Základní škole v Malé Ide, "informovalo Ministerstvo vnitra, pod které spadá košický okresní úřad s oborem školství.

Přečteno: 1078x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo