romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Devět žáků z Nováčan u Košic nechce vedlejší obec umístit do své školy

6.9.2019 12:59
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)
Školák (Ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Těšily se do školních lavic, ale musely zůstat doma. Devět romských dětí, které měly nastoupit do 1. až 4. ročníku, zůstalo v září bez školy. V domácích Nováčanech (okr. Košice-okolí) školu zrušili pro havarijní stav. V sousední Malé Ide další cizí žáky samospráva nechce. Rodiče dětí hovoří o diskriminaci: "Jsme velmi uražení, jsme velmi ponížení. Žijeme v demokratickém státě. A naše děti tak patří do školy tak i vaše," cituje web TVnoviny.sk vyjádření rodičů. Samospráva Malé Idy se proti obviněním brání. Podle starostky Jany Kallovej pouze postupují podle zákona.

Škola v Nováčanech přestala fungovat na jaře tohoto roku pro dezolátní stav i z ekonomických důvodů. Starosta Ján Štribík informoval, že ze školy v Jasově i Malé Ide jim oznámily, že další žáky přijmout už nemohou. "Proto jsem požádal okresní úřad, aby rozhodl, kam žáky zatím přidělí. Čekáme tedy na rozhodnutí," vysvětluje.

Rodiče 9 dětí, které zůstaly bez školy, jsou ze situace rozhořčeni a uraženi. Jak pro Nový Čas uvedla Jolana Žigová (29), když přišla přihlásit dceru do 3. ročníku v Malé Ide, s ostatními rodiči se dočkali odmítnutí. "Naše děti se chtějí učit a mají dobré výsledky. Do Jasova se je bojíme dát, obáváme se, že by je nepřijali a tamní podmínky na ně měly špatný vliv. My rodiče raději půjdeme do basy, něž bychom je dali do této školy. I naše mámy, i my jsme chodili do školy v Malé Ide. Současná starostka byla tehdy ještě naší učitelkou," říká Jolana, podle níž jde o diskriminaci.

Zastupitelstvo odmítlo rozšířit obvod

Starostka Malé Idy Jana Kallová reagovala, že musí postupovat podle zákona. "Na zastupitelstvu poslanci usnesením odmítli rozšířit školní obvod prvního stupně nejen pro Nováčany, ale i pro další obec Rudník," informovala s tím, že demografická křivka stoupá a jen v průběhu 5 let u nich došlo k nárůstu obyvatel a mladých rodin. "My nechceme jít proti ostatním, nebo někoho diskriminovat, ale musíme hledět i na zájmy našich obyvatel," vysvětluje starostka. Dodala, že čekají na vyjádření a určení školního obvodu ze strany Okresního úřadu Košice, který začal koncem srpna správní řízení a vyzvali je k vyjádření k podkladům rozhodnutí a ke způsobu zjištění.

Ředitel Základní školy v Malé Ide Slavomír Hribľan uvedl, že jeho škola není naplněna do plného počtu. Aktuálně ji navštěvuje 277 žáků. "Škola ještě kapacity má. Zastupitelstvo však vydalo s přijetím žáků prvního stupně z Nováčan nesouhlas. Pokud košický okresní úřad rozhodne, že mají mít zmiňované děti školní docházku v Malé Ide, tak si ji zde budou plnit, "dodal.

"Školní odbor košického Okresního úřadu provedl v předmětné škole v obci Malá Ida kontrolu a dospěl k závěru, že kapacity základní školy jsou dostačující a není důvod, aby tyto děti nemohly být přijaty. Zároveň budou podniknuty kroky, kterými Okresní úřad určí povinnost zajistit školní docházku těmto dětem v Základní škole v Malé Ide, "informovalo Ministerstvo vnitra, pod které spadá košický okresní úřad s oborem školství.

Přečteno: 1202x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo