romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Domenico „Vulcano“ Spada: Boxer, který bojuje pod romskou vlajkou

Neapol, 19.4.2014 14:20, (ROMEA)
 Domenico „Vulcano“ Spada (FOTO: Facebook)
Domenico „Vulcano“ Spada (FOTO: Facebook)

"Vlezu do ringu s romskou vlajkou, bez té italské a bez italské národní hymny," prohlásil na začátku dubna romský boxer z Itálie Domenico „Vulcano“ Spada před bojem o titul mistra světa ve střední váze. "Nechám zahrát romskou píseň  Cintia od Santina Spinelliho," dodal.

Krátce před zápasem s Marcem Antoniem Rubiem, ve kterém šlo o zisk světového titulu ve střední váze, Domenico „Vulcano“ Spada učinil několik ostrých veřejných prohlášení, v nichž zdůraznil, že se během zápasu se svým mexickým protějškem zřekne jak italské vlajky, tak i italské hymny. Chtěl do ringu nastoupit bez jakéhokoliv oficiálního italského symbolu a protestovat tak proti tomu, jak jej Itálie podle něj zradila.

Spada: Vlezu do ringu s romskou vlajkou, bez té italské a bez italské národní hymny

Podle Spady, jenž se otevřeně hlásí ke svému romskému původu, je jedním z důvodů jeho ostrých prohlášení i fakt, že v Itálii je obtížné organizovat zápasy, neboť je velmi těžké na ně sehnat peníze, a navíc není boxu věnována patřičná pozornost. Tento problém nesouvisí jen s organizačními důvody, ale také má co do činění s diskriminací. „Nemám rád ignoranty, kteří nerespektují kulturu jiných lidí. Když slyším v hněvu pronesené slovo ‚Cikán’ a doplněné vulgaritou nebo znevažujícím tónem, tak vzteky nevidím. Taková slova mě zraňují víc než rány v ringu," řekl Spada.

Spadův postoj se okamžitě rozletěl po Facebooku, dal vzniknout blogům na jeho podporu a několik tiskových agentur jej následně citovalo. Jeho boj se ukázal mít mnohem větší rozsah, než očekával. Snažil se přivést pozornost veřejnosti k boji s nespravedlností a předsudky, kterým musí čelit mnoho Romů, ale také k velmi konkrétnímu případu italských Romů, kteří v této zemi žijí už po staletí, jsou nedílnou součástí italské historie a společnosti a skrze sport přispívají k zvýšení jejich hrdosti v zahraničí.

Domenico aka Vulcano nepředstavuje typickou ikonu násilného boxera. Je to týpek, co hodně pracoval a měl různá zaměstnání (dokonce i v kadeřnickém salonu), aby tak pomohl své skromné rodině. Ukázalo se však, že má sportovní talent. Nyní, jakožto boxer šampión se chce stát také vzorem, který veřejnosti poukáže na diskriminaci, jíž musejí čelit Romové na všech úrovních.

Domenico Spada chtěl ukázat veřejnosti, že není sám, ale ve skutečnosti toho dala jeho romsko-italská rodina zemi a vlajce už spoustu a jako příklad uvedl své bratrance, také boxery: světového šampiona Michele Di Rocco, bývalého italského šampiona Pasqaule Di Silvio a Romolo Casamonica, který Itálii reprezentoval v boxu na Olympijských hrách v roce 1984 v Los Angeles.

Medailonek

Domenico Spada AKA „Vulcano“ je italský Rom narozený v roce 1980 v Římě. Patří do střední váhové kategorie a vlastní tělocvičnu zvanou „Vulcano“.

Ve třinácti letech potkal Domenico svého trenéra Eugenia Agnuzziho a jen o několik let později, v březnu roku 1996, debutoval jakožto kadet na italském národním mistrovství, kde získal první zkušenosti v ringu.

Mezi lety 1996 a 2001 se jako amatér třikrát stal italským mistrem a v rámci italského národního týmu získal čtyři zlaté medaile.

Ve 22 let se Domenico stal profesionálním boxerem a jen o dva roky později získal svůj první Světový titul Junior IBF. Svůj úspěch ale musel také obhájit v souboji s ruským boxerem Bouchevem v březnu 2005.

V roce 2006 byl prohlášen za italského šampióna ve střední váze, když porazil Lombardiho.

15. prosince 2006 bojoval Domenico s německým boxerem Karagolem ve sportovní hale Alsterdorf v Hamburku a získal mezinárodní titul WBC. Hned poté se rozhodl vyzvat na souboj také šampióna Evropské unie Mahira Orala. I tento zápas se odehrál v Hamburku, ale výsledek tentokrát nebyl tak zářný – navzdory snahám, dovednostem i dobrému výkonu skončil zápas prohrou Spady..

K obhájení mezinárodního titulu WBC došlo v Berlíně, tentokrát v souboji s tureckým boxerem Aguzumem. Ten měl výtečné osobní výsledky (34 výher a 3 prohry), ale Vulcano jej okamžitě porazil. KO mu uštědřil ještě v prvním kole „po jedné minutě“.

Domenico Vulcano zvítězil také nad Patrikem Hruškou z České republiky (22.12. 2007), belgickým boxerem Jamelem Bahkim (15.12. 2008) a neporazitelným polským šampiónem Mariusem Cendrowskim (1.7. 2008). Českého boxera Romana Vanického dostal na lopatky ve třetím kole (2.12. 2008) a slovenského boxera Blaza porazil v pátém kole v italském městě Ancona (25.4. 2009). Teprve o tři měsíce později stanul „Vulcano“ Spada tváří v tvář Sebastianu Zbikovi z Německa v souboji o Světový prozatímní titul WBC ve střední váze (11.7. 2009), kde ale v boji o 12 kolech vyhlásil soudce oficiálním vítězem Zbika.

Spada poslal na zem maďarského boxera Nagye za 59 vteřin (5.2. 2010), ale se Sebastianem Zbikem prohrál v souboji o světový titul  i 17.4. 2010. V dalším zápase nastoupil proti Joszefu Matolcsim (30.7. 2010), který měl na svém kontě 39 zápasů a 26 vítězství (18x KO) a titul světového šampióna WBF v lehké střední váze. Spada zvítězil n abody.

„Vulcano“ je považován za silného, drsného, ale také chytrého boxera, který používá parádní pravý hák. Jeho profesionální kariéra je plná výzev a úspěchu, které nebyly vždy dostatečně oceněny a nebyla jim vždy věnována náležitá pozornost médií nebo boxerské federace. Nejenže si Spada otevřel tělocvičnu nazvanou „Vulcano“, která se nachází ve městě Marino, ale získal také ocenění Muhammada Aliho a Dona Kinga, což může mnoho lidí považovat za „neuvěřitelné“.

Další informace: http://www.domenicospada.com/

VIDEO

viv, ryz, Překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 2372x
 

Kam dál:

Štítky:  

Box, Itálie, Romská hrdost, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo