romea - logo
24. září 2017 (neděle)
svátek má Jaromír
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva drážďanští neonacisté jdou za útoky na uprchlíky do vězení

25.8.2017 10:03
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Na tři roky a osm měsíců poslal včera do vězení soud v Drážďanech dva členy neonacistické skupiny FKD. Podle agentur je shledal vinnými z útoků proti žadatelům o azyl. Útoky spáchali v letech 2015 a 2016, tedy v období, kdy Německo přijalo více než milion uprchlíků.

Soud konstatoval, že oba odsouzení, ve věku 19 a 27 let, se dopustili několika útoků proti uprchlíkům. Kromě toho mají na svědomí útok na ubytovnu pro žadatele o azyl v Drážďanech a na další připravovaný objekt, kde by běženci mohli přebývat.

Starší z mužů má na svědomí i další násilné činy. Společně s jinými pravicovými extremisty například napadl jinak smýšlející osoby v Lipsku ve čtvrti Connewitz, která je známá jako centrum protifašistických aktivistů. Zúčastnil se i násilného protestu proti migrantům, který se konal v roce 2015 v Heidenau a při němž létaly na policisty lahve a kamení. Tři desítky policistů tehdy utrpěly zranění.

Odsouzení se podle médií k trestným činům přiznali ještě před zahájením procesu, aby dostali mírnější tresty.

Soudci podle agentury DPA v odůvodnění verdiktu mimo jiné označili uskupení FKD (Freie Kameradschaft Dresden), jehož byli odsouzení členy, za zločineckou organizaci. Založena byla s cílem rozsévat strach mezi migranty i mezi politickými oponenty. Každá akce přitom byla plánovaná.

Další členy FKD čekají v Drážďanech samostatné procesy za podobné trestné činy.

Přečteno: 1187x

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Drážďany, Neonacismus, Soud, Uprchlíci, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Miker před vepřínem na místě bývalého romského tábora v Letech u Písku. (FOTO: © RomaTrial)

videoInspiruje mě energie, se kterou přistupuje k životu, říká režisér dokumentárního filmu Jožka o jeho hlavním hrdinovi

20.9.2017 14:52
Bývalý koncentrační tábor v Letech u Písku je jedním z mála míst na světě, která dosud nemají svůj důstojný památník. Jožka Miker, hlavní postava dokumentárního filmu JOŽKA berlínského režiséra Hamzeho Bytyciho, je romský aktivista dlouhodobě usilující o zbourání výkrmny prasat, která stojí v místě, kde zahynula v nelidských podmínkách část rodiny jeho ženy a většina původních českých Romů.
 celý článek

Patrik Kotlár (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Budoucí kriminalista Patrik Kotlár, který boří stereotypy uvnitř olašské komunity: Jdu si za svým cílem

21.9.2017 20:48
Patrik Kotlár boří stereotypy i uvnitř olašské komunity. Studuje třetím rokem Střední školu managementu a práva v Brně, obor Bezpečnostní právní činnost. Během čtvrtého setkání romských studentů středních a vysokých škol programu Baruvas, tedy „rosteme“, si s ním pro pořad O Roma Vakeren povídala Rena Horvátová o studiu a plánech do budoucna.
 celý článek

Miroslav Rác (FOTO: Randy Cold)

videoMiroslav Rác: Svou hudbou oslovuji národy, skládám klasickou klavírní hudbu 21. století

21.9.2017 11:51
O vynikající muzikanty nebyla mezi Romy nikdy nouze. Když se mezi nimi ale objeví hudebník - skladatel, je to téměř zázrak. Jedním takovým je i Miroslav Rác (23) ze slovenské Levice. Tento vynikající klavírista a absolvent hudební konzervatoře v Topoľčanech skládá vážnou hudbu a jeho tvorbu pohltilo téma holocaustu, které silně rezonuje i v jeho rodině.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo