romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dva útočníci vtrhli do domu a vyhrožovali romské mamince s malými dětmi. Dostali za to podmínku

3.6.2020 14:57
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK

Soud na Slovensku udělal definitivní tečku za případem nebezpečného vyhrožování v obci Klenová. Do romského domu tam vtrhli dva muži. Jeden z nich křičel, že je Hitler a že všechny zabije. Muži rasový motiv odmítali a chtěli zproštění obžaloby. Soud to viděl jinak. "Ty špinavá cikánko, pojď ven, ať tě dobijeme, ať tě zabijem. Já jsem tu Hitler, jsem tu i šéf, jsem tady pán, já vás zabiju, všechny vás zabijeme," popsala matka Naděžda počátek napadení. V momentě, kdy dva muži vtrhli do domu, byla doma sama s dětmi, včetně několikatýdenního miminka.

Útočníci se ze skutku odpovídali před soudcem, a to ve věci obžaloby z nebezpečného vyhrožování a porušování domovní svobody. Obvinění, oba z Košic, popřeli, že by do domu vešli násilím a poškodili dveře. Matka jednoho z nich však poškozené ženě poslala peníze za jejich opravu. Muži vyloučili, že by jednali z rasového motivu a cítí se očerňování. Obhájkyně žádala jejich osvobození. Poukázala na to, že dlouhodobým sporům mezi stranami je odpadní potrubí na zadní straně domu.

"Jde o obyčejné sousedské spory, které měly být řešeny a postoupeny podle zákona o přestupcích - už několikrát je upozorňovali, že ty splašky tečou, doslova tečou a ústí na jejich pozemek. V žádném případě to nebylo z motivu rasového," říká obhájkyně obžalovaných. "Podle základních údajů o skutku si myslím, že ten útok je rasově motivován určitě," vyjádřil se opačně generální prokurátor Jaromír Ciznar pro server Noviny.sk.

Košičanům za skutek hrozilo vězení až na 5 let. Prvoinstanční soud jim vyměřil roční podmínku. Prokurátorovi se to zdálo málo, obviněným zase příliš mnoho. Podmíněný trest však Krajský soud potvrdil a muži jsou již odsouzeni pravomocně.

"Takový trest soud považuje za přiměřený. Toto zcela stačí k dosažení účelu trestu, kterým je ochrana společnosti a převýchova," uvedl samosoudce Vladimír Varga.

fk, Noviny.sk
Přečteno: 1675x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo