romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dva útočníci vtrhli do domu a vyhrožovali romské mamince s malými dětmi. Dostali za to podmínku

3.6.2020 14:57
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK

Soud na Slovensku udělal definitivní tečku za případem nebezpečného vyhrožování v obci Klenová. Do romského domu tam vtrhli dva muži. Jeden z nich křičel, že je Hitler a že všechny zabije. Muži rasový motiv odmítali a chtěli zproštění obžaloby. Soud to viděl jinak. "Ty špinavá cikánko, pojď ven, ať tě dobijeme, ať tě zabijem. Já jsem tu Hitler, jsem tu i šéf, jsem tady pán, já vás zabiju, všechny vás zabijeme," popsala matka Naděžda počátek napadení. V momentě, kdy dva muži vtrhli do domu, byla doma sama s dětmi, včetně několikatýdenního miminka.

Útočníci se ze skutku odpovídali před soudcem, a to ve věci obžaloby z nebezpečného vyhrožování a porušování domovní svobody. Obvinění, oba z Košic, popřeli, že by do domu vešli násilím a poškodili dveře. Matka jednoho z nich však poškozené ženě poslala peníze za jejich opravu. Muži vyloučili, že by jednali z rasového motivu a cítí se očerňování. Obhájkyně žádala jejich osvobození. Poukázala na to, že dlouhodobým sporům mezi stranami je odpadní potrubí na zadní straně domu.

"Jde o obyčejné sousedské spory, které měly být řešeny a postoupeny podle zákona o přestupcích - už několikrát je upozorňovali, že ty splašky tečou, doslova tečou a ústí na jejich pozemek. V žádném případě to nebylo z motivu rasového," říká obhájkyně obžalovaných. "Podle základních údajů o skutku si myslím, že ten útok je rasově motivován určitě," vyjádřil se opačně generální prokurátor Jaromír Ciznar pro server Noviny.sk.

Košičanům za skutek hrozilo vězení až na 5 let. Prvoinstanční soud jim vyměřil roční podmínku. Prokurátorovi se to zdálo málo, obviněným zase příliš mnoho. Podmíněný trest však Krajský soud potvrdil a muži jsou již odsouzeni pravomocně.

"Takový trest soud považuje za přiměřený. Toto zcela stačí k dosažení účelu trestu, kterým je ochrana společnosti a převýchova," uvedl samosoudce Vladimír Varga.

fk, Noviny.sk
Přečteno: 1729x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo