romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džihád jako cesta z ghetta? K radikálům z Islámského státu se v Bulharsku přidal i romský kazatel

5.2.2016 12:59
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)

Islámští fundamentalisté se snaží využít situace chudých Romů na Balkáně – radikální hnutí tzv. Islámský stát je aktivně verbuje do svých služeb. Jak před časem uvedl pro server setimes.com Darko Trifunovič, srbský zástupce International Strategic Studies Association, usilují radikálové o to, aby Romové z osad nahradili svoji identifikaci s národnostní menšinou identifikací náboženskou.

„Romské osady jsou cílem pro teroristy - považují nás za neinformované, nevzdělané a sociálně a ekonomicky slabé. Vidí nás jako snadný cíl k náboru a pro vštípení jejich názorů,“ přiblížil tamtéž Jovan Damjanovič, prezident Světové organizace Romů.

Oblíbenou destinací tzv. Islámského státu je například Bulharsko, země s jednou z nejpočetnějších muslimských menšin v Evropě – odhaduje se na 14% populace. Jak dnes informoval server lidovky.cz, byl loni v létě v bulharském městě Pazardžik mezi verbujícími radikály zadržen vůdce iztockých salafistů, romský kazatel Ahmed Moussa. Ten podle obžaloby nabádal své následovníky, že bojovat v chalífátu je svatou povinností každého muslima a údajně je vyzýval, aby se s tzv. Islámským státem dělili o peníze a v kázáních oslavoval násilí.

Moussa v 90.letech ještě pod svým původním jménem Angel Stojanov odjel z Bulharska za prací do Vídně, kde konvertoval k islámu. K jeho radikální formě se přidal v Kolíně nad Rýnem, kde navázal kontakty s tureckou extremistickou skupinou Kalifaatsstat a po návratu do Bulharska začal působit v Iztoku jako samozvaný imám.

Muslimští Romové nejsou v Bulharsku, stejně tak jako jinde na Balkáně, žádnou výjimkou (Podrobné informace o jejich historii a problémech s hledáním identity si přečtěte zde - poznámka redakce). Pád vůdce Todora Christova Živkova a komunistického režimu v Bulharsku v roce 1989 pro většinu z nich znamenal ztrátu zaměstnání ve státních podnicích a živoření v izolovaných ghettech.

„Romové hledají v islámu novou identitu. Chtějí být součástí něčeho většího. Něčeho, co zboří zdi jejich ghetta,“ uvedla pro list Dnevnik historička Antonina Željazkova.

Přečteno: 1759x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Islám, Romové, muslimové, Balkán, Extremismus, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo