romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džihád jako cesta z ghetta? K radikálům z Islámského státu se v Bulharsku přidal i romský kazatel

5.2.2016 12:59
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)

Islámští fundamentalisté se snaží využít situace chudých Romů na Balkáně – radikální hnutí tzv. Islámský stát je aktivně verbuje do svých služeb. Jak před časem uvedl pro server setimes.com Darko Trifunovič, srbský zástupce International Strategic Studies Association, usilují radikálové o to, aby Romové z osad nahradili svoji identifikaci s národnostní menšinou identifikací náboženskou.

„Romské osady jsou cílem pro teroristy - považují nás za neinformované, nevzdělané a sociálně a ekonomicky slabé. Vidí nás jako snadný cíl k náboru a pro vštípení jejich názorů,“ přiblížil tamtéž Jovan Damjanovič, prezident Světové organizace Romů.

Oblíbenou destinací tzv. Islámského státu je například Bulharsko, země s jednou z nejpočetnějších muslimských menšin v Evropě – odhaduje se na 14% populace. Jak dnes informoval server lidovky.cz, byl loni v létě v bulharském městě Pazardžik mezi verbujícími radikály zadržen vůdce iztockých salafistů, romský kazatel Ahmed Moussa. Ten podle obžaloby nabádal své následovníky, že bojovat v chalífátu je svatou povinností každého muslima a údajně je vyzýval, aby se s tzv. Islámským státem dělili o peníze a v kázáních oslavoval násilí.

Moussa v 90.letech ještě pod svým původním jménem Angel Stojanov odjel z Bulharska za prací do Vídně, kde konvertoval k islámu. K jeho radikální formě se přidal v Kolíně nad Rýnem, kde navázal kontakty s tureckou extremistickou skupinou Kalifaatsstat a po návratu do Bulharska začal působit v Iztoku jako samozvaný imám.

Muslimští Romové nejsou v Bulharsku, stejně tak jako jinde na Balkáně, žádnou výjimkou (Podrobné informace o jejich historii a problémech s hledáním identity si přečtěte zde - poznámka redakce). Pád vůdce Todora Christova Živkova a komunistického režimu v Bulharsku v roce 1989 pro většinu z nich znamenal ztrátu zaměstnání ve státních podnicích a živoření v izolovaných ghettech.

„Romové hledají v islámu novou identitu. Chtějí být součástí něčeho většího. Něčeho, co zboří zdi jejich ghetta,“ uvedla pro list Dnevnik historička Antonina Željazkova.

Přečteno: 1738x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Islám, Romové, muslimové, Balkán, Extremismus, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo