romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džihád jako cesta z ghetta? K radikálům z Islámského státu se v Bulharsku přidal i romský kazatel

5.2.2016 12:59
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)
Islámský stát (Ilustrační FOTO: Flickr.com, Karl-Ludwig Poggemann)

Islámští fundamentalisté se snaží využít situace chudých Romů na Balkáně – radikální hnutí tzv. Islámský stát je aktivně verbuje do svých služeb. Jak před časem uvedl pro server setimes.com Darko Trifunovič, srbský zástupce International Strategic Studies Association, usilují radikálové o to, aby Romové z osad nahradili svoji identifikaci s národnostní menšinou identifikací náboženskou.

„Romské osady jsou cílem pro teroristy - považují nás za neinformované, nevzdělané a sociálně a ekonomicky slabé. Vidí nás jako snadný cíl k náboru a pro vštípení jejich názorů,“ přiblížil tamtéž Jovan Damjanovič, prezident Světové organizace Romů.

Oblíbenou destinací tzv. Islámského státu je například Bulharsko, země s jednou z nejpočetnějších muslimských menšin v Evropě – odhaduje se na 14% populace. Jak dnes informoval server lidovky.cz, byl loni v létě v bulharském městě Pazardžik mezi verbujícími radikály zadržen vůdce iztockých salafistů, romský kazatel Ahmed Moussa. Ten podle obžaloby nabádal své následovníky, že bojovat v chalífátu je svatou povinností každého muslima a údajně je vyzýval, aby se s tzv. Islámským státem dělili o peníze a v kázáních oslavoval násilí.

Moussa v 90.letech ještě pod svým původním jménem Angel Stojanov odjel z Bulharska za prací do Vídně, kde konvertoval k islámu. K jeho radikální formě se přidal v Kolíně nad Rýnem, kde navázal kontakty s tureckou extremistickou skupinou Kalifaatsstat a po návratu do Bulharska začal působit v Iztoku jako samozvaný imám.

Muslimští Romové nejsou v Bulharsku, stejně tak jako jinde na Balkáně, žádnou výjimkou (Podrobné informace o jejich historii a problémech s hledáním identity si přečtěte zde - poznámka redakce). Pád vůdce Todora Christova Živkova a komunistického režimu v Bulharsku v roce 1989 pro většinu z nich znamenal ztrátu zaměstnání ve státních podnicích a živoření v izolovaných ghettech.

„Romové hledají v islámu novou identitu. Chtějí být součástí něčeho většího. Něčeho, co zboří zdi jejich ghetta,“ uvedla pro list Dnevnik historička Antonina Željazkova.

Přečteno: 1743x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Islám, Romové, muslimové, Balkán, Extremismus, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo