romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Europoslanci vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla rozsáhlý zákon proti diskriminaci Romů

18.9.2020 10:25
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek přijal nelegislativní usnesení, ve kterém vyzval členské státy Evropské unie na podporu vzdělávání Romů a boj proti jejich diskriminaci a segregaci. Pro přijetí usnesení hlasovalo 545 poslanců, 96 bylo proti a 54 se zdrželo hlasování. Podle europoslanců v uplynulých letech nedošlo ke zlepšení situace Romů na vnitrostátní úrovni, což zčásti připisují chybějící politické vůli.

Uvědomují si, že ke zhoršení situace romských komunit došlo také v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 a že omezený přístup ke zdravotní péči, pitné vodě, hygieně či k potravinám zvyšuje riziko jejich nákazy novým koronavirem.

EP vyzval Evropskou komisi (EK), aby předložila legislativní návrh, který by se věnoval zlepšení životních a hygienických podmínek Romů, boji proti jejich chudobě a protiromskému smýšlení, jehož součástí by byl i plán na eliminaci nerovností v oblasti bydlení, zdravotní péče, zaměstnanosti či vzdělávání, včetně plánu na zlepšení začlenění Romů do společnosti.

Europoslanci také apelují na členské země EU, aby kromě výše zmíněných bodů podpořily zákaz všech forem segregace ve zdravotnických zařízeních - včetně porodnic - a aby odškodnily oběti nucené sterilizace.

Usnesení se zvlášť věnuje otázce segregace Romů na školách a požaduje odstranění všech jejích forem včetně umisťování romských dětí do škol pro děti s mentálním postižením, které podle EP v některých členských státech přetrvává dodnes. EK by tak podle europarlamentu měla vyvíjet na členské státy tlak, aby přestali se segregaci Romů, a pokud to bude nutné, měla by se obrátit na ESD.

"Příliš mnoho let nebyla opatření týkající se Romů závazná, a to se musí změnit. Vyzýváme členské státy EU, aby oficiálně uznaly existenci protiromského smýšlení, které představuje hlavní příčinu sociálního vyloučení Romů, a přijaly legislativní opatření pro boj proti němu," uvedl zpravodaj tohoto usnesení Romeo Franz (Zelení / EFA, Německo).

DOKUMENT

Přečteno: 904x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Evropská komise, Evropský parlament, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo