romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Europoslanci vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla rozsáhlý zákon proti diskriminaci Romů

18.9.2020 10:25
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek přijal nelegislativní usnesení, ve kterém vyzval členské státy Evropské unie na podporu vzdělávání Romů a boj proti jejich diskriminaci a segregaci. Pro přijetí usnesení hlasovalo 545 poslanců, 96 bylo proti a 54 se zdrželo hlasování. Podle europoslanců v uplynulých letech nedošlo ke zlepšení situace Romů na vnitrostátní úrovni, což zčásti připisují chybějící politické vůli.

Uvědomují si, že ke zhoršení situace romských komunit došlo také v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 a že omezený přístup ke zdravotní péči, pitné vodě, hygieně či k potravinám zvyšuje riziko jejich nákazy novým koronavirem.

EP vyzval Evropskou komisi (EK), aby předložila legislativní návrh, který by se věnoval zlepšení životních a hygienických podmínek Romů, boji proti jejich chudobě a protiromskému smýšlení, jehož součástí by byl i plán na eliminaci nerovností v oblasti bydlení, zdravotní péče, zaměstnanosti či vzdělávání, včetně plánu na zlepšení začlenění Romů do společnosti.

Europoslanci také apelují na členské země EU, aby kromě výše zmíněných bodů podpořily zákaz všech forem segregace ve zdravotnických zařízeních - včetně porodnic - a aby odškodnily oběti nucené sterilizace.

Usnesení se zvlášť věnuje otázce segregace Romů na školách a požaduje odstranění všech jejích forem včetně umisťování romských dětí do škol pro děti s mentálním postižením, které podle EP v některých členských státech přetrvává dodnes. EK by tak podle europarlamentu měla vyvíjet na členské státy tlak, aby přestali se segregaci Romů, a pokud to bude nutné, měla by se obrátit na ESD.

"Příliš mnoho let nebyla opatření týkající se Romů závazná, a to se musí změnit. Vyzýváme členské státy EU, aby oficiálně uznaly existenci protiromského smýšlení, které představuje hlavní příčinu sociálního vyloučení Romů, a přijaly legislativní opatření pro boj proti němu," uvedl zpravodaj tohoto usnesení Romeo Franz (Zelení / EFA, Německo).

DOKUMENT

Přečteno: 868x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Evropská komise, Evropský parlament, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo