romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Europoslanci vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla rozsáhlý zákon proti diskriminaci Romů

18.9.2020 10:25
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: Wikimedia Commons)

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek přijal nelegislativní usnesení, ve kterém vyzval členské státy Evropské unie na podporu vzdělávání Romů a boj proti jejich diskriminaci a segregaci. Pro přijetí usnesení hlasovalo 545 poslanců, 96 bylo proti a 54 se zdrželo hlasování. Podle europoslanců v uplynulých letech nedošlo ke zlepšení situace Romů na vnitrostátní úrovni, což zčásti připisují chybějící politické vůli.

Uvědomují si, že ke zhoršení situace romských komunit došlo také v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 a že omezený přístup ke zdravotní péči, pitné vodě, hygieně či k potravinám zvyšuje riziko jejich nákazy novým koronavirem.

EP vyzval Evropskou komisi (EK), aby předložila legislativní návrh, který by se věnoval zlepšení životních a hygienických podmínek Romů, boji proti jejich chudobě a protiromskému smýšlení, jehož součástí by byl i plán na eliminaci nerovností v oblasti bydlení, zdravotní péče, zaměstnanosti či vzdělávání, včetně plánu na zlepšení začlenění Romů do společnosti.

Europoslanci také apelují na členské země EU, aby kromě výše zmíněných bodů podpořily zákaz všech forem segregace ve zdravotnických zařízeních - včetně porodnic - a aby odškodnily oběti nucené sterilizace.

Usnesení se zvlášť věnuje otázce segregace Romů na školách a požaduje odstranění všech jejích forem včetně umisťování romských dětí do škol pro děti s mentálním postižením, které podle EP v některých členských státech přetrvává dodnes. EK by tak podle europarlamentu měla vyvíjet na členské státy tlak, aby přestali se segregaci Romů, a pokud to bude nutné, měla by se obrátit na ESD.

"Příliš mnoho let nebyla opatření týkající se Romů závazná, a to se musí změnit. Vyzýváme členské státy EU, aby oficiálně uznaly existenci protiromského smýšlení, které představuje hlavní příčinu sociálního vyloučení Romů, a přijaly legislativní opatření pro boj proti němu," uvedl zpravodaj tohoto usnesení Romeo Franz (Zelení / EFA, Německo).

DOKUMENT

Přečteno: 1008x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Evropská komise, Evropský parlament, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo