Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropa rychle zapomíná: Zacházení s uprchlíky připomíná holokaust

07. září 2015
Čtení na 2 minuty

V Maďarsku byly stovky migrantů obklopených ozbrojenými policisty nalákány do vlaku s příslibem svobody, místo toho je ale vezli do přijímacího tábora. V České republice policie přinutila více než 200 migrantů, aby vystoupili z vlaku, a na ruce jim nesmazatelným fixem psala identifikační čísla. Přestala s tím až ve chvíli, kdy někdo poznamenal, že se to podobá tomu, jak nacisté označovali vězně v koncentračních táborech, popisuje současnou uprchlickou krizi v Evropě list The New York Times. Na článek upozornila agentura ČTK.

Ploty s ostnatým drátem vyrostly na hranicích Řecka, Bulharska, Maďarska a Francie. Mnoho politických vůdců ještě přiživuje narůstající nacionalismus tím, že vykresluje migranty jako nebezpečné lidi na okraji společnosti, jejichž cizí kultura a muslimské náboženství by mohly zničit jejich drahocenné tradice.

"Bylo děsivé, když jsem viděl ty snímky, na kterých policie píše lidem na ruce čísla," říká hlavní rabín v Maďarsku Robert Frolich. "Připomnělo mi to Osvětim. A také posílat lidi do vlaku za přítomnosti ozbrojených stráží, aby je odvezli do tábora, kde jsou zavření? Samozřejmě, že mi to připomíná holokaust," pokračoval.

The New York Times píše, že tato migrační krize není žádnou genocidou. Jde o to, jak na kontinentu registrovat, ubytovat, přesídlit nebo navrátit do vlasti stovky tisíc migrantů a uprchlíků, což je logisticky velmi náročné. Nicméně možná vůbec poprvé od doby, kdy byli Židé pronásledováni nacistickým Německem, se objevilo i tolik fotografií pocházejících z Evropy, na kterých jsou lidé zavíráni do vlaků, děti jsou předávány přes ostnaté dráty a muži ve vojenských uniformách ženou zástupy unavených mužů, žen a dětí.

Tyto fotografie možná zároveň odhalují i hlubší pravdu o Evropě a její na první pohled vypadající nepřipravenosti na krizi: Zatímco tam neustále vychvalují lidská práva a humanismus, zároveň je to místo, jehož mnoho částí odmítá imigraci a rozmanitost. Výsledkem je, že někteří pak reagují způsobem, který připomíná ty nejtemnější doby, které kontinent zažil.

"Musejí být hodně zapomětliví, protože dělal by to někdo, kdo má nějakou historickou paměť?" ptá se šéf organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch Kenneth Roth. "Je to opravdu neuvěřitelné. Ty snímky vlaků ničemu nepomohou, naopak jen vyvolají noční můry spojené s holokaustem," dodal.

Rabína Frolicha zvláště zasáhly lži, které byly použity k manipulaci s uprchlíky. "Řekli jim, že ten vlak jede do Rakouska a pak je místo toho vzali do tábora," popsal rabín. "Nemyslím si, že policie dostala od vlády instrukce, aby to takto provedla, ale je to velmi podobné tomu, co se dělo Židům ve čtyřicátých letech," dodal.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon