romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise připravuje návrh kvót na "přerozdělování" uprchlíků. Premiér Sobotka: Česko kvóty odmítá

13.5.2015 13:19, (AKTUALIZOVÁNO 18:00)
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)

Evropská komise do konce května předloží návrh, jak kvůli nynější migrační vlně dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé Evropské unie. Kvůli situaci komise hodlá vůbec poprvé aktivovat nouzový mechanismus podle základních evropských smluv, který má pomoci členským zemím čelícím velkému přílivu migrantů.

Do konce měsíce také evropská exekutiva navrhne program, v jehož rámci bude moci za dva roky do unie legálně přesídlit ze třetích zemí 20.000 osob, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu. Podle serveru iDNES.cz by na Českou republiku podle kvót připadlo 525 uprchlíků

Návrh trvalého přemísťování azylantů uvnitř EU v nouzových situacích, tedy při jejich mimořádném přílivu, by chtěla komise představit do konce roku.

Klíčem pro rozmísťování mají být ve všech případech údaje o velikosti populace té které členské země, o jejím hrubém domácím produktu, počtu dosavadních žádostí o azyl a o míře nezaměstnanosti, vysvětlil dnes eurokomisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopulos.

S představou kvót pro rozmisťování uprchlíků uvnitř unie ale výrazně nesouhlasí část jejích členských zemí, včetně České republiky. Británie, Irsko a Dánsko mají z evropského práva dohodnuté výjimky, takže se jich budoucí návrhy případně nemusí týkat.

Komise svou novou Agendu pro migraci představila dříve, než původně plánovala. Reagovala tak na trvající silnou vlnu migrantů, kteří se pokoušejí přes Středozemní moře dostat především do Itálie. Od počátku roku ve vlnách našlo smrt na 1770 lidí, desetitisíce ale cestu zvládly či byly zachráněny. O věci už na konci dubna mimořádně jednal summit Evropské unie.

"Program zohledňuje naše společné hodnoty a odpovídá na obavy občanů, které vycházejí jednak z nepřijatelného lidského utrpení a jednak z neodpovídajícího používání společně dohodnutých azylových pravidel," poznamenal dnes místopředseda komise Frans Timmermans.

Premiér Bohuslav Sobotka vydal dnes tiskovou zprávu, v níž zdůrazňuje připravenost ČR uprchlíkům a ostatním členským státům EU pomáhat, zároveň ale odmítá stanmovení povinných kvót.

Plné znění tiskové zprávy premiéra Bohuslava Sobotky:

Nejen EU, ale i Česká republika si je vědoma utrpení a lidské tragédie uprchlíků, kteří chtějí začít nový a lepší život za hranicemi svých domovských států. Nechceme se vzdávat odpovědnosti, chceme naopak ještě zintenzivnit naše úsilí v tom, co umíme v oblasti migrace nejlépe.

V první řadě jde o českou pomoc uprchlíkům v místě jejich současného pobytu – tedy co nejblíže jejich skutečnému domovu, a to včetně podpory zemí, které tyto uprchlické populace hostí (například Jordánsko a Turecko). Za tímto účelem jsme zřídili speciální program na pomoc uprchlíkům v regionech původu, na který vláda od letoška nově věnuje 100 mil. korun ročně. Zároveň musíme mít na paměti, že i když většina uprchlíků dnes do Evropské unie přichází ze Sýrie a z Afriky, na východ od hranic EU je z domova vyhnán 1,5 milionu Ukrajinců. Právě s uprchlíky z této části Evropy máme dlouhodobé zkušenosti a jsem hrdý na to, že dnes můžeme říct, že jejich integrace do české společnosti je úspěšná.

Současně si velmi dobře uvědomujeme, že musíme být nápomocni státům, na něž současná migrační vlna nejvíce doléhá. Česká republika proto na dubnové Evropské radě nabídla zhruba 10 milionů korun pro aktivity agentury Frontex, dále jeden ze svých letounů CASA i s posádkou a okamžité vyslání 60 českých expertů na oblast migrace a azylu. Zároveň je vláda připravena poskytnout potřebné technické vybavení – hlídkové vozy, termovize, služby kynologů.

Česká republika se vedle toho také zodpovědně hlásí k pomoci uprchlíkům, kteří museli opustit své domovy kvůli válečným konfliktům z obavy o svůj život. Letos v České republice přivítáme skupinu nemocných syrských dětí z Jordánska a nabídneme jim kvalitní péči našich lékařů. Minulý týden jsme také schválili stipendia pro 20 syrských uprchlíků, kteří získají šanci na vysokoškolské vzdělání v ČR a jednou budou moci podpořit obnovu Sýrie.

Debata o migraci se často zužuje na téma přesídlování. Toto opatření se však týká pouze omezeného počtu uprchlíků, zatímco pro většinu lidí, kteří jsou v uprchlických táborech, pozitivní efekt nemá. Dobrovolné přijímání uprchlíků chápe Česká republika jako podpůrné opatření v aktuální vyhrocené situaci, kdy některé členské země nezvládají na příliv uprchlíků reagovat. Povinné stanovení kvót Česká republika odmítá. V tomto případě jsou to pouze jednotlivé členské země, které jsou schopny kvalifikovaně posoudit a rozhodnout o tom, kolika uprchlíkům jsou schopny poskytnout útočiště, a to na základě jejich ekonomické, sociální a bezpečností situace. Podporujeme svobodné rozhodnutí zemí o rozsahu solidarity, což jsme dokázali i naším rozhodnutím poskytnout domov několika syrským rodinám.

Přesidlování nemůže vyřešit příčinu nedávných tragédií. Ta totiž neleží na březích Evropy, ale za nimi. A proto by měla mít EU dostatek odvahy řešit ji efektivně především právě tam.

Přečteno: 648x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Evropská komise, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo