romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropská komise sleduje Francii kvůli zásahům proti Romům

Brusel/Paříž, 10.8.2012 23:13, (ROMEA)
Viviane Redingová
Viviane Redingová

Evropská komise pečlivě sleduje způsob, jakým francouzské úřady likvidují tábořiště Romů, a chce zajistit respektování záruk proti svévolnému vyhošťování a diskriminačnímu jednání. Francouzským médiím to dnes sdělila mluvčí komise. "Představitelé komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové jsou v kontaktu s francouzskými úřady, aby se ujistili, že evropské předpisy jsou respektovány," uvedla mluvčí.

Agentura AFP citovala nejmenovaného představitele komise, podle něhož jde o "zkoušku nové francouzské vlády". "Komise si chce ověřit vůli Francie řídit se pravidly, které zavedla do svých zákonů," uvedl tento představitel.

Francouzská policie ve čtvrtek časně ráno vyklidila tábořiště asi 200 Romů poblíž města Lille na severu země. Zátah následuje po sérii obdobných akcí v Paříži a Lyonu. Kromě toho byli z Lyonu deportováni další rumunští Romové.

Redingová už před dvěma lety ostře kritizovala tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho za vypovídání Romů pocházejících především z Rumunska a Bulharska, tedy dalších členských zemí unie. Francie nakonec pod hrozbou soudního řízení přijala záruky, které podle Redingové "chrání občany unie proti svévolnému vyhošťování a diskriminačnímu jednání".

Nicméně nová socialistická vláda pokračuje v politice předcházejícího pravicového kabinetu. Ministr vnitra Manuel Valls dal příkaz prefektům, aby tábořiště likvidovali, pokud mají příkaz soudu, a aby usilovali o to, aby se Romové vraceli do svých zemí. Zásahy posledních dní hájil tím, že jsou legální a nezbytné kvůli tomu, že tábory jsou hygienickým rizikem.

Ve Francii žije asi 20.000 Romů. Řada vypovězených rumunských Romů se vrátila do Francie poté, co dostala od Francie podporu 300 eur při odjezdu ze země. Valls uvedl, že vláda přehodnotí politiku těchto podpor, stejně jako restrikce pro práci občanů Rumunska.

Přečteno: 1087x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, EU, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo