romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský soud pro lidská práva vynesl rozsudek týkající se vzdělávání romských dětí

Štrasburk, 13.2.2013 13:58, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Dva maďarští Romové vyhráli u Evropského soudu pro lidská práva v případu týkajícím se vzdělávání ve speciálních školách. Soud rozhodl, že Maďarsko porušilo evropskou Úmluvu o lidských právech, tím, že segregovalo romské děti ve speciálních školách. Soudní rozhodnutí ukončilo právní spor, který začal v roce 2006.

Amnesty International po tomto případě konstatovala, že evropské vlády musí ukončit segregaci a diskriminaci romských dětí ve školách.

V maďarském případě Horváth a Kiss Evropský soud pro lidská práva zjistil, že oba chlapci byli nesprávně zařazeni do školy pro děti "s mentálním postižením". Soud konstatoval, že chlapci byli izolováni od ostatních žáků a vzdělání, které dostávali, ještě zvýraznilo jejich potíže, namísto aby jim pomáhalo se začlenit do běžných škol a rozvinout dovednosti, které jim usnadní život mezi většinovým obyvatelstvem.

"Doufáte, že vzdělávání dětí ve speciálních školách na základě etnicity je v Evropě v roce 2013 jednoduše nemyslitelné, ale realita, jak se to často stává, je příkladem toho, že to tak není. Vzdělávání ve speciálních školách je "konečnou stanicí" pro romské děti. Vlády se proto proti tomu musí postavit, protože dokud existuje paralelní vzdělávání na základě rasy, šance romským dětem budou upírány. Všechny děti včetně romských musí dostat kvalitní vzdělávání v běžných školách s podporou, kterou potřebují," řekl Fotis Filippo, regionální koordinátor AI pro Evropu a Střední Asii.

Soud dále konstatoval, že v minulosti nadměrné zastoupení romských dětí ve speciálních školách bylo důsledkem kulturně nediferencovaných testů, které zapříčiňují systematickou a nesprávnou diagnostiku mentální retardace. Podle soudu má nesprávné umisťování romských dětí do speciálních škol v Evropě dlouhodobou historii. Několik rozsudků bylo v těchto případech vyneseno domácími nebo regionálními soudy, například také vůči České republice, Řecku, Chorvatsku a Slovensku.

V prosinci 2012 v případě Sampanis a další versus Řecko soud zjistil, že řecké autority v integraci romských dětí do běžných tříd selhaly. Už podruhé soud odsoudil Řecko pro oddělování romských dětí od neromských ve městě Aspropyrgos. První rozsudek byl v tomto případě vynesen v roce 2008. Rozsudek D. H. a ostatní versus Česká republika byl vynesen v roce 2007 a až po pěti letech od vynesení soudu začíná být vládou implementován.

"Školní segregace je výsledkem rozšířených předsudků a historické diskriminace. Tento vzdělávací apartheid má nejen katastrofální dopad na budoucnost dětí, ale zároveň podporuje cyklus rasismu a nesnášenlivosti vůči Romům. Je to špatné pro celou společnost," dodal Fotis Filippo. "Znovu varujeme země Evropy - není času nazbyt, je čas zastavit život romských dětí plný chudoby, marginalizace a exluze."

voj, Amnesty International SK
Přečteno: 1920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregace, Diskriminace, Evropský soud pro lidská práva, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo