romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropští lidovci ve strategickém dokumentu k začleňování Romů kritizují neefektivní utrácení peněz, potenciál Romů není využitý, jejich uplatnění pomůže celé společnosti

6.7.2020 10:37
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP), nejsilnější politické frakce Evropského parlamentu (EP), schválil v červnu strategický dokument z dílny slovenského europoslance Petera Polláka (OĽaNO), týkající se evropského procesu inkluze Romů.

Šéf skupiny EPP Manfred Weber uvedl, že Pollákovo úsilí v této oblasti má ze strany frakce "plnou podporu".

Pollák v dokumentu zhodnotil předchozí legislativní období EP, kritizoval nedostatek politické vůle na všech úrovních řešit nepříznivou situaci Romů. Upozornil také na nedostatečné a neefektivní využívání finančních zdrojů, které v této oblasti poskytuje EU.

Peter Pollák: "Romové mají obrovský potenciál, lidský i ekonomický, který byl dosud nevyužitý."

"Musíme si uvědomit, že za posledních skoro deset let bylo dosaženo mizivý pokrok ve srovnání s tím, jaké obrovské finanční zdroje, především z eurofondů, byly poskytnuty státem na zlepšení životních podmínek svých občanů - Romů. V Evropě máme miliony Romů, kteří žijí v chudobě, katastrofálních podmínkách, bez přístupu k pitné vodě, kanalizaci a základní infrastruktuře, jsou bez vzdělání a tím pádem bez uplatnění na pracovním trhu," upozornil Pollák.

Evropská komise připravuje pokračování evropského procesu inkluze Romů do roku 2030, která by měla zásadním způsobem reflektovat přetrvávající výzvy ve všech klíčových oblastech každodenního života Romů - v přístupu ke vzdělávání, zaměstnanosti, zdravotní péče a bydlení.

Komise by podle Polláka měla klást větší důraz zejména na výsledky a efektivitu vynakládaných prostředků. Europoslanec vyjádřil naději, že jím předložený strategický dokument se v EP stane zdrojem inspirace.

VIDEO

"Důraz by měl být kladen na země, kde neefektivní proces inkluze Romů s sebou přináší makroekonomické problémy a narušuje proces evropské soudržnosti. Je množství studií, které hovoří o tom, že ekonomickým začleněním Romů na pracovní trh by se zlepšila hospodářská produktivita a v jejím důsledku by se snížily náklady na sociální pomoc, zatímco by se díky vyšší zaměstnanosti Romů zvýšily příjmy do státního rozpočtu. Také by se snížily regionální rozdíly a napomohlo by to i ke zlepšení vzájemného soužití," vysvětlil Pollák. Dodal, že Romové mají obrovský potenciál, lidský i ekonomický, který byl dosud nevyužitý.

Podle jeho slov většinová společnost musí změnit vnímání Romů, kteří jsou občané členských zemí EU a tudíž i občané Unie, a jak takoví musí mít stejné příležitosti jako všichni ostatní.

Europoslanec uvedl, že jím připravený poziční dokument má ambici stát se základem společné rezoluce Evropského parlamentu. To znamená, že frakce lidovců bude mít snahu ho dostat jako materiál na rozpravu a hlasování v plénu zákonodárného sboru EU.

DOKUMENT

Přečteno: 700x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Peter Pollák, EU, Strategie, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo