romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropští lidovci ve strategickém dokumentu k začleňování Romů kritizují neefektivní utrácení peněz, potenciál Romů není využitý, jejich uplatnění pomůže celé společnosti

6.7.2020 10:37
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP), nejsilnější politické frakce Evropského parlamentu (EP), schválil v červnu strategický dokument z dílny slovenského europoslance Petera Polláka (OĽaNO), týkající se evropského procesu inkluze Romů.

Šéf skupiny EPP Manfred Weber uvedl, že Pollákovo úsilí v této oblasti má ze strany frakce "plnou podporu".

Pollák v dokumentu zhodnotil předchozí legislativní období EP, kritizoval nedostatek politické vůle na všech úrovních řešit nepříznivou situaci Romů. Upozornil také na nedostatečné a neefektivní využívání finančních zdrojů, které v této oblasti poskytuje EU.

Peter Pollák: "Romové mají obrovský potenciál, lidský i ekonomický, který byl dosud nevyužitý."

"Musíme si uvědomit, že za posledních skoro deset let bylo dosaženo mizivý pokrok ve srovnání s tím, jaké obrovské finanční zdroje, především z eurofondů, byly poskytnuty státem na zlepšení životních podmínek svých občanů - Romů. V Evropě máme miliony Romů, kteří žijí v chudobě, katastrofálních podmínkách, bez přístupu k pitné vodě, kanalizaci a základní infrastruktuře, jsou bez vzdělání a tím pádem bez uplatnění na pracovním trhu," upozornil Pollák.

Evropská komise připravuje pokračování evropského procesu inkluze Romů do roku 2030, která by měla zásadním způsobem reflektovat přetrvávající výzvy ve všech klíčových oblastech každodenního života Romů - v přístupu ke vzdělávání, zaměstnanosti, zdravotní péče a bydlení.

Komise by podle Polláka měla klást větší důraz zejména na výsledky a efektivitu vynakládaných prostředků. Europoslanec vyjádřil naději, že jím předložený strategický dokument se v EP stane zdrojem inspirace.

VIDEO

"Důraz by měl být kladen na země, kde neefektivní proces inkluze Romů s sebou přináší makroekonomické problémy a narušuje proces evropské soudržnosti. Je množství studií, které hovoří o tom, že ekonomickým začleněním Romů na pracovní trh by se zlepšila hospodářská produktivita a v jejím důsledku by se snížily náklady na sociální pomoc, zatímco by se díky vyšší zaměstnanosti Romů zvýšily příjmy do státního rozpočtu. Také by se snížily regionální rozdíly a napomohlo by to i ke zlepšení vzájemného soužití," vysvětlil Pollák. Dodal, že Romové mají obrovský potenciál, lidský i ekonomický, který byl dosud nevyužitý.

Podle jeho slov většinová společnost musí změnit vnímání Romů, kteří jsou občané členských zemí EU a tudíž i občané Unie, a jak takoví musí mít stejné příležitosti jako všichni ostatní.

Europoslanec uvedl, že jím připravený poziční dokument má ambici stát se základem společné rezoluce Evropského parlamentu. To znamená, že frakce lidovců bude mít snahu ho dostat jako materiál na rozpravu a hlasování v plénu zákonodárného sboru EU.

DOKUMENT

Přečteno: 746x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Peter Pollák, EU, Strategie, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo