romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Facebook bude mazat příspěvky popírající nebo zkreslující holokaust. K tomuto kroku firmu dovedla i neznalost holokaustu mezi mladými

13.10.2020 13:15
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Technologická společnost Facebook nově začne na svých sociálních sítích mazat příspěvky, které popírají nebo zkreslují historii holokaustu. Ke kroku se firma uchýlila dva roky poté, co její šéf Mark Zuckerberg v interview prohlásil, že jej popírání holokaustu hluboce uráží, ale že by sociální síť neměla podobné příspěvky mazat, připomněla agentura AP.

Facebook v poslední době čelí tlaku, aby více zakročil proti šíření dezinformací na svých platformách.

"Bojoval jsem s rozporem mezi obranou svobody vyjadřování a škodami, které způsobuje umenšování nebo popírání hrůz holokaustu," uvedl Zuckerberg ve svém příspěvku na Facebooku. "Moje vlastní uvažování a naše širší pravidla ohledně nenávistných výroků se posunuly, když jsem viděl data, podle nichž je na vzestupu antisemitsky motivované násilí," dodal šéf přední technologické firmy.

Firma uvedla, že ji ke kroku dovedla také "znepokojivá úroveň neznalostí ohledně holokaustu, zejména mezi mladými lidmi". Agentura AP připomněla, že podle nedávného šetření čtvrtina Američanů ve věku 18 až 34 let pokládá holokaust za mýtus, myslí si, že se jeho hrůzy přehání, nebo netuší, o co se jedná.

Společnost Facebook rovněž uvedla, že ke konci letošního roku začne na svých platformách odkazovat na ověřené zdroje informací uživatele, kteří budou hledat informace o holokaustu nebo o jeho popírání. Příspěvky začne z Facebooku a Instagramu odstraňovat okamžitě, ačkoliv varovala, že bude nějaký čas trvat, než na nová pravidla naladí svoje počítačové systémy a zaškolí zaměstnance.

Oznámení Zuckerberga ocenil Světový židovský kongres (WJC) i a Americký židovský výbor (AJC). "Facebook ukazuje, že považuje popírání holokaustu za to, čím ve skutečnosti je - za formu antisemitismu, a tím pádem za projev nenávisti," uvedl ve vyjádření prezident WJC Ronald Lauder.

Facebook čelil v létě bojkotu zorganizovaném skupinou nevládních organizací, které vyzývaly velké firmy, aby na jeho sociálních sítích neplatily za reklamu, dokud společnost nezakročí proti šíření nenávistných projevů a dezinformací na svých platformách. S postoji společnosti pak vyjádřila nesouhlas i řada jejích zaměstnanců.

 

Přečteno: 697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Facebook, Rasismus, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo