romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Nejlepší romský film roku 2019 je MARGINA!

13.12.2019 13:00

Festival romského filmu AKE DIKHEA? i letos ocenil tvůrce filmů s romskou tématikou. Mezinárodní festival se konal již po třetí od 5. do 9. prosince v Berlíně. Během čtyř dnů se promítalo celkem 15 filmů, dokumentárních i hraných. Uskutečnili se také dva workshopy, jeden zaměřený na animované dokumenty a druhý na organizaci filmových festivalů. Sešli se také zástupci visegrádské čtyřky a diskutovali nad tématem zobrazování Romů v médiích.

Každoročně festival AKE DIKHEA? Oceňuje uvedené filmy. Odborná porota je složená z profesionálů z oblasti filmu a médií. Její členové se ale každý rok mění. Jejich úkolem je vybrat filmy, které se budou během festivalu promítat a také udělit cenu nejlepším z nich.

„Hlavním kritériem pro výběr filmů je, aby byli v podstatě kritické vůči rasismu, aby rasismus nějakým způsobem reflektovali. Neznamená to, že to musí být tématem. Tématem mohou být obyčejné lidské příběhy, nebo známé osobnosti. Ale je důležité, aby si ti tvůrci uvědomovali, že ten rasismus existuje a aby to nějakým způsobem reflektovali a pracovali s tím,“ řekla vedoucí projektu Veronika Patočková.

Cenu za nejlepší film dostal Ljupcho Temelkovskí za film MARGINA Ljupcho. Porota ocenila práci na dokumentu, způsob, jakým film odhaluje globální sktruktury rasismu a vykořisťování. Ale zároveň citlivé podání této problematiky s ohledem na hlavního protagonistu.

Cenu publika získal celovečerní film Marty Bergman SEULE À MON MARRIAGE. Diváci ocenili úžasné vystoupení hlavní postavy Aline Serban, která převzala ocenění.

Porota se také rozhodla udělit speciální ocenění celovečernímu filmu GENESIS od Arpáda Bogdána za jeho skvělou práci a způsob, jakým v letech 2008 a 2009 přistupoval k tématu rasistických vražd Romů v Maďarsku.

Přečteno: 1716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Berlín, Film, Festival, Kultura, Ocenění, dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo