romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Nejlepší romský film roku 2019 je MARGINA!

13.12.2019 13:00

Festival romského filmu AKE DIKHEA? i letos ocenil tvůrce filmů s romskou tématikou. Mezinárodní festival se konal již po třetí od 5. do 9. prosince v Berlíně. Během čtyř dnů se promítalo celkem 15 filmů, dokumentárních i hraných. Uskutečnili se také dva workshopy, jeden zaměřený na animované dokumenty a druhý na organizaci filmových festivalů. Sešli se také zástupci visegrádské čtyřky a diskutovali nad tématem zobrazování Romů v médiích.

Každoročně festival AKE DIKHEA? Oceňuje uvedené filmy. Odborná porota je složená z profesionálů z oblasti filmu a médií. Její členové se ale každý rok mění. Jejich úkolem je vybrat filmy, které se budou během festivalu promítat a také udělit cenu nejlepším z nich.

„Hlavním kritériem pro výběr filmů je, aby byli v podstatě kritické vůči rasismu, aby rasismus nějakým způsobem reflektovali. Neznamená to, že to musí být tématem. Tématem mohou být obyčejné lidské příběhy, nebo známé osobnosti. Ale je důležité, aby si ti tvůrci uvědomovali, že ten rasismus existuje a aby to nějakým způsobem reflektovali a pracovali s tím,“ řekla vedoucí projektu Veronika Patočková.

Cenu za nejlepší film dostal Ljupcho Temelkovskí za film MARGINA Ljupcho. Porota ocenila práci na dokumentu, způsob, jakým film odhaluje globální sktruktury rasismu a vykořisťování. Ale zároveň citlivé podání této problematiky s ohledem na hlavního protagonistu.

Cenu publika získal celovečerní film Marty Bergman SEULE À MON MARRIAGE. Diváci ocenili úžasné vystoupení hlavní postavy Aline Serban, která převzala ocenění.

Porota se také rozhodla udělit speciální ocenění celovečernímu filmu GENESIS od Arpáda Bogdána za jeho skvělou práci a způsob, jakým v letech 2008 a 2009 přistupoval k tématu rasistických vražd Romů v Maďarsku.

Přečteno: 1514x
 

Kam dál:

Štítky:  

Berlín, Film, Festival, Kultura, Ocenění, dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo