romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotbaloví fanoušci Sunderlandu se bouří. Nový trenér se hlásí k fašišmu.

Sunderland/Anglie, 3.4.2013 12:19, (ROMEA)

Vlnu nesouhlasného odporu vyvolal příchod Paola Di Cania na lavičku Sunderlandu, který po domácí prohře 0:1 s Manchesterem United vyhodil Martina O’Neilla a na jeho místo povolal právě Di Cania. Bývalý hráč Lazia totiž v roce 2005 zdravil fanoušky zdviženou pravicí a otevřeně se přihlásil k fašismu, uvádí server iSport.cz.

Mezi fanoušky týmu se šíří petice a protesty na sociálních sítích, k jeho angažování se vyjadřují také váleční veteráni a rezignoval i funkcionář sunderlandských „černých koček“ David Miliband, bývalý britský ministr zahraničních věcí (2007-2010). „Myslím, že vzhledem k minulým postojům nového manažera je správné odstoupit,“ odůvodnil podle severu iSport.cz svůj krok labouristický politik.

„Ve fotbale není pro fašismus místo. Jmenování Di Cania zostuzuje skvělý klub,“ píší podle serveru iSport.cz fanoušci klubu například ve facebookové skupině ‚Sunderland Against Fascist Di Canio‘(Sunderland proti fašistovi Di Caniovi), do které se přidalo již čtyři tisíce uživatelů.

„Nemusím už odpovídat na takové otázky, klub již vydal prohlášení,“ odpověděl podle deníku The Sun Paolo Di Canio na tiskové konferenci na dotaz, zda se stále považuje za fašistu. „Už nikdy více nechci mluvit o politice... Nejsem v parlamentu,“ hájil se 44letý Ital, který trenérskou kariéru začal před dvěma roky ve třetiligovém Swindon Town, v únoru tam ale skončil.

Naopak tah Sunderlandu bránila jeho výkonná ředitelka Margaret Byrneová. "Je to zklamání, že se někdo snaží angažování nového kouče proměnit v politický cirkus,“ hájila podle serveru iSport.cz rozhodnutí vedení klubu.

Mnozí Di Caniovo angažování považují ale za urážku i vzhledem k faktu, že Sunderland byl během druhé světové války nacisty bombardován. Myslí si to i profesor Bob Hudson, lektor místní Durhamské univerzity a velký fanoušek Sunderlandu. "Tři stovky lidí byly zavražděny fašisty během bombardování tohoto města, tisíce místních mužů bylo zabito při boji proti fašismu v Evropě. Jeho angažmá je prostě udivující," cituje server Týden.cz Boba Hudsona.

Údiv neskrývali ani váleční veteráni, kteří Sunderlandu fandí. „Jsem už příliš starý, abych na fotbal chodil, ale pokud bych stále mohl, raději bych to zabalil,“ reagoval podle serveru iSport.cz například pilot, účastnící se letecké bitvy o Británii, 92letý John Hall. „Měli zaměstnat někoho jiného,“ uzavřel.

Premiéru na lavičce sunderlandských „černých koček“ by měl Paolo Di Canio zažít v neděli na Stamford Bridge proti Chelsea.

voj, server iSport.cz, server Týden.cz
Přečteno: 665x
 

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo