romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie investuje do boje proti rasismu v přepočtu 2,7 mld. Kč

18.4.2015 14:11
Jeden z romských táborů na předměstí Paříže v roce 2006 (FOTO: Lukáš Houdek)
Jeden z romských táborů na předměstí Paříže v roce 2006 (FOTO: Lukáš Houdek)

Kolem sta milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč) chce francouzská vláda během tří následujících let investovat do boje proti rasismu a antisemitismu. Na tiskové konferenci to včera podle agentury AFP oznámil premiér Manuel Valls. Vládní kampaň by měla působit proti údajně rostoucímu klimatu nenávisti vůči Židům, muslimům, cizincům i dalším etnickým a sexuálním menšinám ve francouzské společnosti.

Vládní plán zahrnuje zhruba 40 opatření, včetně právních úprav. Oznámení o programu přišlo více než tři měsíce po teroristických útocích v Paříži, při nichž přišlo o život celkem 17 lidí, včetně pracovníků redakce satirického časopisu Charlie Hebdo a zákazníků košer lahůdkářství. Valls si k představení projektu vybral předměstí Créteil, kde loni v prosinci útočníci v bytě napadli židovský pár a ženu znásilnili.

Kromě osvěty na školách a veřejné informační kampaně bude součástí opatření také vytvoření "jednotky boje proti nenávisti na internetu". Rasismus a antisemitismus se navíc stanou při spáchání trestných činů přitěžující okolností. Dosud se podle agentury AFP často stávalo, že své nenávistné výroky pachatelé schovávali za svobodu slova.

Řada právníků připravovaná opatření kritizuje právě s poukazem na údajné omezení základních svobod a zavádění "cenzury".

Počet útoků proti Židům se ve Francii v loňském roce oproti roku 2013 podle AFP až zdvojnásobil. Několikanásobně se zvýšil také počet francouzských Židů, kteří odcházejí do emigrace. Podle zprávy výboru pro lidská práva zveřejněné na počátku dubna pohlíží na Romy negativně více než 80 procent Francouzů, na muslimy tři čtvrtiny.

Přečteno: 644x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Rasismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo