romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie: Útok na autobus zápalnými lahvemi souvisí s protesty po smrti černošského mladíka. Nesouvisí s Islámem

6.8.2016 0:09
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)

Pouliční gang zapálil minulý týden linkový autobus na pařížském předměstí Saint-Denis. Některá zahraniční média a české protiislámské weby útok připsaly islámským radikálům, když tvrdily, že během útoku mladíci křičeli "Allahu Akbar". Podle policie však útok nemá nic společného s náboženstvím, ale souvisí s protesty, které vypukly po smrtí černošského mladíka, který zemřel po svém zatčení.

Útok na autobus proběhl minulý čtvrtek a zachytil ho na video jeden z náhodných svědků. Na záznamu je vidět skupina maskovaných mladíků, kteří zatarasí cestu autobusu popelnicemi a později na něj zaútočí zápalnými lahvemi. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Patnácti cestujícím i s řidičem se podařilo uniknout ještě před vypuknutím požáru.

Policejní mluvčí vyvrátil zprávy některých médií, že by měli útok na svědomí islámští teroristé. "Neexistuje žádný důkaz, který by útok spojoval s islámem nebo že by během útoku někdo vykřikoval náboženské slogany," uvedll policejní mluvčí, který dodal, že útok měl souvislost s násilnými protesty, které proběhly po smrti černošského mladíka v polovině července. Násilnosti se odehrávaly zejména v obci Beaumont-sur-Oise u Paříže, odkud pocházel černošský mladík, a v sousedních obcích Persan a Bruyéres-sur-Oise.

Nepokoje vypukly poté, co během zatýkání zemřel právě na své čtyřiadvacáté narozeniny Adama Traoré. Dotyčný podle prokurátora figuroval v případu vydírání, po zatčení se mu udělalo nevolno a zemřel. Jeho blízcí a známí však podezírají policisty, že zatčeného zbili a že šlo o rasistickou vraždu. Jeho sestra tvrdí, že bratra jí zavraždili.

Pitva nicméně podle prokurátora vyloučila, že mladíkovu smrt zavinili policisté. Adama Traoré podlehl závažné infekci, která postihla několik jeho orgánů.

VIDEO

Přečteno: 1368x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, Útok, Žhářský útok, Francie, Policie, Rasismus, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo