romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie: Útok na autobus zápalnými lahvemi souvisí s protesty po smrti černošského mladíka. Nesouvisí s Islámem

6.8.2016 0:09
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)

Pouliční gang zapálil minulý týden linkový autobus na pařížském předměstí Saint-Denis. Některá zahraniční média a české protiislámské weby útok připsaly islámským radikálům, když tvrdily, že během útoku mladíci křičeli "Allahu Akbar". Podle policie však útok nemá nic společného s náboženstvím, ale souvisí s protesty, které vypukly po smrtí černošského mladíka, který zemřel po svém zatčení.

Útok na autobus proběhl minulý čtvrtek a zachytil ho na video jeden z náhodných svědků. Na záznamu je vidět skupina maskovaných mladíků, kteří zatarasí cestu autobusu popelnicemi a později na něj zaútočí zápalnými lahvemi. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Patnácti cestujícím i s řidičem se podařilo uniknout ještě před vypuknutím požáru.

Policejní mluvčí vyvrátil zprávy některých médií, že by měli útok na svědomí islámští teroristé. "Neexistuje žádný důkaz, který by útok spojoval s islámem nebo že by během útoku někdo vykřikoval náboženské slogany," uvedll policejní mluvčí, který dodal, že útok měl souvislost s násilnými protesty, které proběhly po smrti černošského mladíka v polovině července. Násilnosti se odehrávaly zejména v obci Beaumont-sur-Oise u Paříže, odkud pocházel černošský mladík, a v sousedních obcích Persan a Bruyéres-sur-Oise.

Nepokoje vypukly poté, co během zatýkání zemřel právě na své čtyřiadvacáté narozeniny Adama Traoré. Dotyčný podle prokurátora figuroval v případu vydírání, po zatčení se mu udělalo nevolno a zemřel. Jeho blízcí a známí však podezírají policisty, že zatčeného zbili a že šlo o rasistickou vraždu. Jeho sestra tvrdí, že bratra jí zavraždili.

Pitva nicméně podle prokurátora vyloučila, že mladíkovu smrt zavinili policisté. Adama Traoré podlehl závažné infekci, která postihla několik jeho orgánů.

VIDEO

Přečteno: 1348x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, Útok, Žhářský útok, Francie, Policie, Rasismus, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo