romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie: Útok na autobus zápalnými lahvemi souvisí s protesty po smrti černošského mladíka. Nesouvisí s Islámem

6.8.2016 0:09
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)
Takto to vypadá po výzvách k upálení lidí v autobuse v praxi. Pouliční gang zaútočil zápalnými lahvemi 28. 7. 2016 na autobus na pařížském předměstí Saint-Denis (FOTO: repro Youtube.com)

Pouliční gang zapálil minulý týden linkový autobus na pařížském předměstí Saint-Denis. Některá zahraniční média a české protiislámské weby útok připsaly islámským radikálům, když tvrdily, že během útoku mladíci křičeli "Allahu Akbar". Podle policie však útok nemá nic společného s náboženstvím, ale souvisí s protesty, které vypukly po smrtí černošského mladíka, který zemřel po svém zatčení.

Útok na autobus proběhl minulý čtvrtek a zachytil ho na video jeden z náhodných svědků. Na záznamu je vidět skupina maskovaných mladíků, kteří zatarasí cestu autobusu popelnicemi a později na něj zaútočí zápalnými lahvemi. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Patnácti cestujícím i s řidičem se podařilo uniknout ještě před vypuknutím požáru.

Policejní mluvčí vyvrátil zprávy některých médií, že by měli útok na svědomí islámští teroristé. "Neexistuje žádný důkaz, který by útok spojoval s islámem nebo že by během útoku někdo vykřikoval náboženské slogany," uvedll policejní mluvčí, který dodal, že útok měl souvislost s násilnými protesty, které proběhly po smrti černošského mladíka v polovině července. Násilnosti se odehrávaly zejména v obci Beaumont-sur-Oise u Paříže, odkud pocházel černošský mladík, a v sousedních obcích Persan a Bruyéres-sur-Oise.

Nepokoje vypukly poté, co během zatýkání zemřel právě na své čtyřiadvacáté narozeniny Adama Traoré. Dotyčný podle prokurátora figuroval v případu vydírání, po zatčení se mu udělalo nevolno a zemřel. Jeho blízcí a známí však podezírají policisty, že zatčeného zbili a že šlo o rasistickou vraždu. Jeho sestra tvrdí, že bratra jí zavraždili.

Pitva nicméně podle prokurátora vyloučila, že mladíkovu smrt zavinili policisté. Adama Traoré podlehl závažné infekci, která postihla několik jeho orgánů.

VIDEO

Přečteno: 1360x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, Útok, Žhářský útok, Francie, Policie, Rasismus, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo