romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouz obviněný z vražd v židovském muzeu prý mučil v Sýrii

Paříž, 8.9.2014 9:20, (ROMEA)
Záběr z bezpečnostní kamery zachycující vraha v bruselském židovském muzeu v květnu 2014. (FOTO: YouTube.com)
Záběr z bezpečnostní kamery zachycující vraha v bruselském židovském muzeu v květnu 2014. (FOTO: YouTube.com)

Francouz obviněný z květnové vraždy čtyř lidí v bruselském židovském muzeu v minulosti mučil lidi zajaté islamisty v Sýrii. Podle magazínu Le Point to tvrdí francouzský novinář Nicolas Henin, který byl jedním z rukojmích propuštěných letos v dubnu. Mehdi Nemmouche podle něj patřil k obávaným postavám extremistů.

"Když si Nemmouche nezpíval, tak mučil. Byl součástí malé skupiny Francouzů, jejichž návštěvy vyvolávaly hrůzu u zhruba padesátky syrských vězňů držených v blízkých celách," řekl Henin francouzskému listu. Podle jeho advokáta se na tom, že Nemmouche byl jedním z věznitelů, shodli "všichni rukojmí" zadržovaní islamisty v Sýrii.

Henin byl rukojmím v zemi zmítané boji mezi armádou diktátora Bašára Asada a islamisty od loňska do letošního dubna. Část doby v zajetí strávil s americkými novináři Jamesem Foleym a Stevenem Sotloffem, které nedávno popravili extremisté z organizace Islámský stát v odvetě za americké bombardování svých pozic v Iráku.

Devětadvacetiletý Francouz alžírského původu Nemmouche byl koncem července belgickou justicí obviněn z vraždy s teroristickým pozadím.

Při útoku letos 24. května přišli v bruselském muzeu o život izraelští manželé, kteří přijeli do Bruselu jako turisté, a Francouzka, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice. Čtvrtou obětí osamoceného střelce, jenž si oběti vybíral náhodně, se stal čtyřiadvacetiletý Belgičan, který byl v muzeu také zaměstnaný. Útok vyvolal pobouření v Belgii i v zahraničí.

Nemmouche, který už má za sebou loupežné přepadení a několikaleté vězení, byl zatčen pár dní po útoku v Marseille na jihu Francie, kam přijel autobusem z Bruselu. Při zatčení měl prý u sebe útočnou pušku kalašnikov a revolver s municí stejného typu, jaký byl použit při útoku v Bruselu.

Francouzský soud jej poté vydal do Belgie.

Přečteno: 406x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Sýrie, Brusel, Židé, Vražda, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo