romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzi chystají zákon proti šíření rasismu a nenávisti na internetu. Připravuje ho poslankyně, která je sama obětí

4.7.2019 10:31
Laetitia Avia (Wikipedie).
Laetitia Avia (Wikipedie).

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg slíbil, že bude francouzským soudům poskytovat údaje o uživatelích, kteří se na síti vyjadřují nenávistně a xenofobně. A zákonodárci v Národním shromážděním začali diskutovat o návrhu zákona, jehož tváří se stala poslankyně Laetitia Avia. Sama bývá častým terčem nenávistných a rasistických útoků. Informoval o tom server Seznamzprávy.cz.

„Pro mě je to každodenní téma. Od té doby, kdy jsem byla zvolena poslankyní, není ani den, aby mě na stítích neatakovali za to, že mám tmavou pleť. Nikdo z nich nekritizuje moji politickou činnost,” uvedla poslankyně v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Podle průzkumu pro společnost FranceInfo je ve Francii až 22 % mladých (18–24 let), kteří se stali terčem útoků a šikany na internetu. „A to jsou pouze ti, kteří to přiznají navenek. U spousty lidí je to stále tabu, stydí se za to,” míni Laetitia Avia.

Francouzská poslankyně pochází z chudšího předměstí Paříže. Narodila se ve Francii rodičům z Toga. Ve volbách v roce 2017 byla v Macronově hnutí symbolem francouzské diverzity. Chce, aby se nenávistné útoky na sítích hodnotily stejně jako ty v ulicích. „Kdyby někdo v autobuse zakřičel ‚černá hubo‘, cestující by se ohradili a poprosili řidiče, aby dotyčného vykázal z autobusu," řekla poslankyně britskému The Guardian.

Podle nového zákona by se do 24 hodin měly nenávistné příspěvky odebrat. A to příspěvky, které budou atakovat něčí rasu, náboženství, sexuální orientaci, pohlaví nebo postižení. Pokud by společnosti provozující sociální sítě nezareagovaly, mohly by platit pokutu až ve výši deseti milionů euro.

Francouzský zákon se částečně inspiruje v německém zákonu o nenávistných příspěvcích na internetu. V platnost vstoupil minulý rok a budil kontroverze a diskuse o svobodě slova. Francouzi ale tvrdí, že jejich zákon bude daleko konkrétnější a neměl by tak ohrozit svobodné vyjadřování na sítích.

Přečteno: 1040x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Internet, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo