romea - logo
22. července 2019 (pondělí)
svátek má Magdaléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzi chystají zákon proti šíření rasismu a nenávisti na internetu. Připravuje ho poslankyně, která je sama obětí

4.7.2019 10:31
Laetitia Avia (Wikipedie).
Laetitia Avia (Wikipedie).

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg slíbil, že bude francouzským soudům poskytovat údaje o uživatelích, kteří se na síti vyjadřují nenávistně a xenofobně. A zákonodárci v Národním shromážděním začali diskutovat o návrhu zákona, jehož tváří se stala poslankyně Laetitia Avia. Sama bývá častým terčem nenávistných a rasistických útoků. Informoval o tom server Seznamzprávy.cz.

„Pro mě je to každodenní téma. Od té doby, kdy jsem byla zvolena poslankyní, není ani den, aby mě na stítích neatakovali za to, že mám tmavou pleť. Nikdo z nich nekritizuje moji politickou činnost,” uvedla poslankyně v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Podle průzkumu pro společnost FranceInfo je ve Francii až 22 % mladých (18–24 let), kteří se stali terčem útoků a šikany na internetu. „A to jsou pouze ti, kteří to přiznají navenek. U spousty lidí je to stále tabu, stydí se za to,” míni Laetitia Avia.

Francouzská poslankyně pochází z chudšího předměstí Paříže. Narodila se ve Francii rodičům z Toga. Ve volbách v roce 2017 byla v Macronově hnutí symbolem francouzské diverzity. Chce, aby se nenávistné útoky na sítích hodnotily stejně jako ty v ulicích. „Kdyby někdo v autobuse zakřičel ‚černá hubo‘, cestující by se ohradili a poprosili řidiče, aby dotyčného vykázal z autobusu," řekla poslankyně britskému The Guardian.

Podle nového zákona by se do 24 hodin měly nenávistné příspěvky odebrat. A to příspěvky, které budou atakovat něčí rasu, náboženství, sexuální orientaci, pohlaví nebo postižení. Pokud by společnosti provozující sociální sítě nezareagovaly, mohly by platit pokutu až ve výši deseti milionů euro.

Francouzský zákon se částečně inspiruje v německém zákonu o nenávistných příspěvcích na internetu. V platnost vstoupil minulý rok a budil kontroverze a diskuse o svobodě slova. Francouzi ale tvrdí, že jejich zákon bude daleko konkrétnější a neměl by tak ohrozit svobodné vyjadřování na sítích.

Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Internet, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo