romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzi chystají zákon proti šíření rasismu a nenávisti na internetu. Připravuje ho poslankyně, která je sama obětí

4.7.2019 10:31
Laetitia Avia (Wikipedie).
Laetitia Avia (Wikipedie).

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg slíbil, že bude francouzským soudům poskytovat údaje o uživatelích, kteří se na síti vyjadřují nenávistně a xenofobně. A zákonodárci v Národním shromážděním začali diskutovat o návrhu zákona, jehož tváří se stala poslankyně Laetitia Avia. Sama bývá častým terčem nenávistných a rasistických útoků. Informoval o tom server Seznamzprávy.cz.

„Pro mě je to každodenní téma. Od té doby, kdy jsem byla zvolena poslankyní, není ani den, aby mě na stítích neatakovali za to, že mám tmavou pleť. Nikdo z nich nekritizuje moji politickou činnost,” uvedla poslankyně v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Podle průzkumu pro společnost FranceInfo je ve Francii až 22 % mladých (18–24 let), kteří se stali terčem útoků a šikany na internetu. „A to jsou pouze ti, kteří to přiznají navenek. U spousty lidí je to stále tabu, stydí se za to,” míni Laetitia Avia.

Francouzská poslankyně pochází z chudšího předměstí Paříže. Narodila se ve Francii rodičům z Toga. Ve volbách v roce 2017 byla v Macronově hnutí symbolem francouzské diverzity. Chce, aby se nenávistné útoky na sítích hodnotily stejně jako ty v ulicích. „Kdyby někdo v autobuse zakřičel ‚černá hubo‘, cestující by se ohradili a poprosili řidiče, aby dotyčného vykázal z autobusu," řekla poslankyně britskému The Guardian.

Podle nového zákona by se do 24 hodin měly nenávistné příspěvky odebrat. A to příspěvky, které budou atakovat něčí rasu, náboženství, sexuální orientaci, pohlaví nebo postižení. Pokud by společnosti provozující sociální sítě nezareagovaly, mohly by platit pokutu až ve výši deseti milionů euro.

Francouzský zákon se částečně inspiruje v německém zákonu o nenávistných příspěvcích na internetu. V platnost vstoupil minulý rok a budil kontroverze a diskuse o svobodě slova. Francouzi ale tvrdí, že jejich zákon bude daleko konkrétnější a neměl by tak ohrozit svobodné vyjadřování na sítích.

Přečteno: 1109x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Internet, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo