romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzi chystají zákon proti šíření rasismu a nenávisti na internetu. Připravuje ho poslankyně, která je sama obětí

4.7.2019 10:31
Laetitia Avia (Wikipedie).
Laetitia Avia (Wikipedie).

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg slíbil, že bude francouzským soudům poskytovat údaje o uživatelích, kteří se na síti vyjadřují nenávistně a xenofobně. A zákonodárci v Národním shromážděním začali diskutovat o návrhu zákona, jehož tváří se stala poslankyně Laetitia Avia. Sama bývá častým terčem nenávistných a rasistických útoků. Informoval o tom server Seznamzprávy.cz.

„Pro mě je to každodenní téma. Od té doby, kdy jsem byla zvolena poslankyní, není ani den, aby mě na stítích neatakovali za to, že mám tmavou pleť. Nikdo z nich nekritizuje moji politickou činnost,” uvedla poslankyně v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Podle průzkumu pro společnost FranceInfo je ve Francii až 22 % mladých (18–24 let), kteří se stali terčem útoků a šikany na internetu. „A to jsou pouze ti, kteří to přiznají navenek. U spousty lidí je to stále tabu, stydí se za to,” míni Laetitia Avia.

Francouzská poslankyně pochází z chudšího předměstí Paříže. Narodila se ve Francii rodičům z Toga. Ve volbách v roce 2017 byla v Macronově hnutí symbolem francouzské diverzity. Chce, aby se nenávistné útoky na sítích hodnotily stejně jako ty v ulicích. „Kdyby někdo v autobuse zakřičel ‚černá hubo‘, cestující by se ohradili a poprosili řidiče, aby dotyčného vykázal z autobusu," řekla poslankyně britskému The Guardian.

Podle nového zákona by se do 24 hodin měly nenávistné příspěvky odebrat. A to příspěvky, které budou atakovat něčí rasu, náboženství, sexuální orientaci, pohlaví nebo postižení. Pokud by společnosti provozující sociální sítě nezareagovaly, mohly by platit pokutu až ve výši deseti milionů euro.

Francouzský zákon se částečně inspiruje v německém zákonu o nenávistných příspěvcích na internetu. V platnost vstoupil minulý rok a budil kontroverze a diskuse o svobodě slova. Francouzi ale tvrdí, že jejich zákon bude daleko konkrétnější a neměl by tak ohrozit svobodné vyjadřování na sítích.

Přečteno: 984x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Rasismus, Internet, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo