romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzská ministryně spravedlnosti čelí rasitickým urážkám

Paříž, 21.11.2013 11:34, (ROMEA)

Vlnu rozhořčení vyvolaly ve Francii rasistické urážky, jejichž terčem se stala francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová pocházející z Latinské Ameriky. Po politicích se proti těmto útokům podle místních médií v neděli veřejně postavili herci, spisovatelé a další osobnosti.

Týdeník krajní pravice Minute, jakož i jedna politička z řad krajní pravice a dvanáctiletá dívka na demonstraci proti homosexuálním sňatkům, které ministryně v zemi prosadila, nedávno přirovnaly 61letou Taubiraovou k opici. Podle agentury AFP to stejné zaznělo v posledních týdnech i na jiných místech.

"Všichni jsme francouzské opice," zní titulek prohlášení, ve kterém v nedělním tisku herečka Jeanne Moreauová a řada dalších osobností odsuzují útoky na ministryni a rasismus obecně. "Měli jsme reagovat rychleji a důrazněji. Terčem těchto útoků není jen ministryně spravedlnosti, ale my všichni, bez ohledu na náš původ a barvu pleti," napsala herečka v listu Journal du Dimanche.

Další intelektuálové a spisovatelé v neděli večer podpořili Taubiraovou na shromáždění, které svolal do pařížské redakce svého časopisu La Règle du jeu filozof a spisovatel Bernard-Henri Lévy. Přítomných asi 250 lidí přivítalo dlouhým potleskem ministryni, která přijala pozvání pořadatelů večera. Lévy na něm tvrdě odsoudil tyto projevy, jež označil za návrat hanebnosti a rasismu do Francie.

"Urážky proti Taubiraové ukazují na prostředí, které představuje skutečný problém pro demokracii," řekla esejistka Caroline Fourestová. "Po těchto rasistických útocích máme pocit, že předsudky z dob kolonialismu a otroctví ze společnosti zcela nezmizely," řekla bojovnice za lidská práva Dominique Sopová.

Taubiraová se narodila ve Francouzské Guyaně, která je zámořským departementem Francie na Atlantském pobřeží severovýchodní části Jižní Ameriky. Je ministryní spravedlnosti od loňského volebního vítězství levice ve Francii. Svým zákonem povolujícím homosexuální sňatky rozhněvala mnohé pravicové a věřící spoluobčany, kteří proti tomu masově demonstrovali v ulicích měst.
brf, ČTK
Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Napadení, Politika, homofobie, homosexualitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo