romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francouzská ministryně spravedlnosti čelí rasitickým urážkám

Paříž, 21.11.2013 11:34, (ROMEA)

Vlnu rozhořčení vyvolaly ve Francii rasistické urážky, jejichž terčem se stala francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová pocházející z Latinské Ameriky. Po politicích se proti těmto útokům podle místních médií v neděli veřejně postavili herci, spisovatelé a další osobnosti.

Týdeník krajní pravice Minute, jakož i jedna politička z řad krajní pravice a dvanáctiletá dívka na demonstraci proti homosexuálním sňatkům, které ministryně v zemi prosadila, nedávno přirovnaly 61letou Taubiraovou k opici. Podle agentury AFP to stejné zaznělo v posledních týdnech i na jiných místech.

"Všichni jsme francouzské opice," zní titulek prohlášení, ve kterém v nedělním tisku herečka Jeanne Moreauová a řada dalších osobností odsuzují útoky na ministryni a rasismus obecně. "Měli jsme reagovat rychleji a důrazněji. Terčem těchto útoků není jen ministryně spravedlnosti, ale my všichni, bez ohledu na náš původ a barvu pleti," napsala herečka v listu Journal du Dimanche.

Další intelektuálové a spisovatelé v neděli večer podpořili Taubiraovou na shromáždění, které svolal do pařížské redakce svého časopisu La Règle du jeu filozof a spisovatel Bernard-Henri Lévy. Přítomných asi 250 lidí přivítalo dlouhým potleskem ministryni, která přijala pozvání pořadatelů večera. Lévy na něm tvrdě odsoudil tyto projevy, jež označil za návrat hanebnosti a rasismu do Francie.

"Urážky proti Taubiraové ukazují na prostředí, které představuje skutečný problém pro demokracii," řekla esejistka Caroline Fourestová. "Po těchto rasistických útocích máme pocit, že předsudky z dob kolonialismu a otroctví ze společnosti zcela nezmizely," řekla bojovnice za lidská práva Dominique Sopová.

Taubiraová se narodila ve Francouzské Guyaně, která je zámořským departementem Francie na Atlantském pobřeží severovýchodní části Jižní Ameriky. Je ministryní spravedlnosti od loňského volebního vítězství levice ve Francii. Svým zákonem povolujícím homosexuální sňatky rozhněvala mnohé pravicové a věřící spoluobčany, kteří proti tomu masově demonstrovali v ulicích měst.
brf, ČTK
Přečteno: 592x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Francie, Napadení, Politika, homofobie, homosexualitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo