romea - logo
4. prosince 2021 (sobota)
svátek má Barbora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský novinář dostal půl roku nepodmíněně za rasistické články na adresu Romů a přistěhovalců z Maghrebu

24.4.2017 13:30
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Nezvykle tvrdý rozsudek padl ve Francii ve věci dvou rasistických článků, které v srpnu roku 2015 uveřejnil týdeník Petit Journal Catalan. Do komunity Romů (konkrétně skupiny katalánských Gitanos) a severoafrických přistěhovalců z Maghrebu obývajících město Perpignan se v nich obul novinář Rodolphe Crevelle, známý svými extrémně pravicovými postoji. Ten nyní půjde na 6 měsíců za mříže za podněcování k nenávisti a diskriminaci a navíc má zaplatit i pokutu ve výši 20 tisíc Eur. Ke stejné pokutě a dvěma měsícům vězení byl odsouzen také vydavatel deníku, Alain Paga. O případu informoval francouzský web France bleu

Články vyvolaly kontroverzi a polemiku už v době publikace. V prvním z nich přirovnával Crevelle obyvatele náměstí Cassanyes, kteří jsou původem z oblasti Maghrebu k "marťanům", ve druhém hovořil o Romech jako o "někdejších zlodějích slepic, kteří dnes zneužívají sociální podporu a příspěvky".

"Jde o velice přísný, nicméně zasloužený trest," komentoval rozhodnutí soudu advokát žalující strany Olivier Amiel. "Byl to šok nejen pro celou komunitu Romů v Perpignanu, ale též v Montpellier, Béziers a Arles. Jsme Romové, ale nesmíme zapomínat ani na to, že jsme francouzští občané," zdůraznil Joseph Saadna, předseda občanského sdružení "Comité animation de la Place du Puig", které se věnuje volnočasovým aktivitám.

Součástí soudního rozhodnutí je i povinnost periodika uveřejnit zprávu o rozsudku v článku o rozsahu jedné poloviny strany týdeníku, a to v některém z následujících vydání. Zatímco jeho vydavatel Alain Paga zatím neví, zda se proti rozsudku odvolá, samotný autor článků Rodolphe Crevelle zůstává telefonicky nedostupný. Podle slov vydavatele už v týdeníku nepracuje.

Přečteno: 3590x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Soud, Zahraniční, rozsudek, Novinářská etika, trest, Romové, muslimové, Francie, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo