romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí

13.6.2022 11:49
Buňky, do kterých přestěhovalo město Gent Romy ze slumů (FOTO: repro Euronews)
Buňky, do kterých přestěhovalo město Gent Romy ze slumů (FOTO: repro Euronews)

Belgické město Gent chce za finanční podpory a spolupráce neziskových organizací lépe integrovat romské rodiny. Na severním předměstí vystavělo město speciální buňky ve snaze tyto rodiny lépe integrovat do belgické společnosti. Informovala o tom televizní stanice Euronews.

Zástupce gentské městské rady Hannes Schotte prohlásil v interview pro Euronews, že obyvatelé města už nechtějí, aby chudinské městské čtvrti podobné slumům obývali Romové, protože je to „nelidské“.

"Lidé, kteří ve slumech žili dříve, jsou teď zde,“ říká Schotte a dodává, že „město už nebude tolerovat, aby se stavěly nové slumy. Obyvatelé dali městu jasně najevo, že to nechtějí, protože je to nelidské. Už takovou situaci nechtějí,“ prohlásil.

Stanice Euronews hovořila s rodinou Maria a Roxany, která žije v jedné z takových obytných čtvrtí. Jejich děti se zapojily do herních skupin a tříd, kde se učí vařit, a chodí do místních škol.

"Pro mne a moji rodinu je to fajn věc. Přišel jsem sem za prací, zajistit si stabilní život a posunout se dopředu," říká Mario.

Mario si však musí brzy najít práci a bydlení pro svou rodinu, a zde nastupuje pomoc neziskové organizace Caritas, která obytnou čtvrť spravuje.

"Po třech letech budou lidé nasměrováni na běžný trh s bydlením, nebo si naleznou jiné řešení ubytování, což může být zde v Belgii nebo v jejich zemi původu, jestliže nebudou schopni se zde v Belgii integrovat,“ řekl projektový pracovník Caritas Gilles Van der Auwermeulen.

Začátkem tohoto měsíce proběhla debata poslanců evropského parlamentu, kteří řešili otázku, jak dlouho bude Evropě trvat, než bude dosažena skutečná rovnost Romů.

"Až 80% Romů žije v chudobě díky své etnicitě. Je v silách Evropské unie přijmout zákon o rovnosti a anticiganismu pro můj národ, a evropský parlament již v září 2020 k tomu podnikl první kroky," uvedl tento měsíc Romeo Franz, německý člen Evropského parlamentu romského původu.

Neziskové organizace žádají členské státy EU, aby realizovaly národní romské strategie, ke kterým se svými podpisy zavázaly, a zdůrazňují, že nyní, kdy mnoho ukrajinských Romů rovněž prchá před válkou a potřebují pomoc Evropy, je implementace těchto strategií o to naléhavější. 

Přečteno: 1092x
 

Kam dál:

Štítky:  

Belgie, Bydlení, Integrace, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo