Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí

Belgické město Gent chce za finanční podpory a spolupráce neziskových organizací lépe integrovat romské rodiny. Na severním předměstí vystavělo město speciální buňky ve snaze tyto rodiny lépe integrovat do belgické společnosti. Informovala o tom televizní stanice Euronews.
Zástupce gentské městské rady Hannes Schotte prohlásil v interview pro Euronews, že obyvatelé města už nechtějí, aby chudinské městské čtvrti podobné slumům obývali Romové, protože je to „nelidské“.
"Lidé, kteří ve slumech žili dříve, jsou teď zde,“ říká Schotte a dodává, že „město už nebude tolerovat, aby se stavěly nové slumy. Obyvatelé dali městu jasně najevo, že to nechtějí, protože je to nelidské. Už takovou situaci nechtějí,“ prohlásil.
Stanice Euronews hovořila s rodinou Maria a Roxany, která žije v jedné z takových obytných čtvrtí. Jejich děti se zapojily do herních skupin a tříd, kde se učí vařit, a chodí do místních škol.
"Pro mne a moji rodinu je to fajn věc. Přišel jsem sem za prací, zajistit si stabilní život a posunout se dopředu," říká Mario.
Mario si však musí brzy najít práci a bydlení pro svou rodinu, a zde nastupuje pomoc neziskové organizace Caritas, která obytnou čtvrť spravuje.
"Po třech letech budou lidé nasměrováni na běžný trh s bydlením, nebo si naleznou jiné řešení ubytování, což může být zde v Belgii nebo v jejich zemi původu, jestliže nebudou schopni se zde v Belgii integrovat,“ řekl projektový pracovník Caritas Gilles Van der Auwermeulen.
Začátkem tohoto měsíce proběhla debata poslanců evropského parlamentu, kteří řešili otázku, jak dlouho bude Evropě trvat, než bude dosažena skutečná rovnost Romů.
"Až 80% Romů žije v chudobě díky své etnicitě. Je v silách Evropské unie přijmout zákon o rovnosti a anticiganismu pro můj národ, a evropský parlament již v září 2020 k tomu podnikl první kroky," uvedl tento měsíc Romeo Franz, německý člen Evropského parlamentu romského původu.
Neziskové organizace žádají členské státy EU, aby realizovaly národní romské strategie, ke kterým se svými podpisy zavázaly, a zdůrazňují, že nyní, kdy mnoho ukrajinských Romů rovněž prchá před válkou a potřebují pomoc Evropy, je implementace těchto strategií o to naléhavější.
Kam dál:
- Pravidla u dávky na bydlení budou od července jednodušší
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- Do deseti týdnů půjdou bytové domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem k zemi. Bydleli tam Romové a měla je oddělovat zeď
- Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
- Romodrom nabídl vnitru místa, na kterých mohou být postaveny obytné buňky pro dlouhodobější ubytování romských uprchlíků
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Plán ministerstva vnitra na ubytování romských uprchlíků kvůli hejtmanům zkrachoval. Úřady místo toho poptaly čtyři soukromé ubytovatele
- V Jezové ubytovali přes 130 běženců z Ukrajiny, polovina jsou Romové
- Praha žádá stát o pomoc s ubytováním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle pražského primátora snaha státu zatím selhala
- Redaktor Deníku N: Proč romští uprchlíci končí v detenčním zařízení? Protože je nikdo jiný nechce!
- O využití objektů pro ubytování Romů z Ukrajiny má být finálně jasno do pátku
- Většina romských uprchlíků z Ukrajiny v Bezděčíně chce v Česku zůstat