romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti

11.11.2019 16:07
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

Na začátku zaří byl všem ministrům v Evropské Unii doručen dopis, ve kterém Řecko žádá aby země přijaly dětské uprchlíky z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl na twitteru, že dopis, který poslalo Řecko, je jen snahou o přemístění migrantů a požadavek odmítl. Reakcí na Hamáčkův výrok je otevřený dopis, který žádá, aby bylo ihned zahájeno jednání s Řeckem.

Na dopis upozornil server HlídacíPes.org. „Dne 10. září 2019 zaslal ministr pro bezpečnost občanů Řecké republiky Michalis Chryssochoidis dopis všem ministrům členských států Evropské unie, do jejichž gesce spadá problematika migrace. V tomto dopise stručně shrnul současnou migrační situaci v Řecku a informoval také o situaci nezletilých bez doprovodu,“ potvrdilo ve čtvrtek české ministerstvo vnitra.

„Řecko dopisem všechny ministry vnitra EU informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od Evropské Unie miliardy eur, jen Česká republika poskytla 270 expertů,“ napsal Hamáček pak na svůj Twitter.

 

 

Řecko požádalo státy Evropské Unie o pomoc pro přibližně 2500 dětských uprchlíků. Na Českou republiku by vyšlo přibližně 40 dětí. Čísla jsou ale podle Řecka pouze orientační a záleží na České republice, kolik sirotků je ochotna přijmout.

„Doufejme, že tu situaci v Sýrii konečně začne Evropa aktivně řešit. My se v první řadě staráme o naše děti, my máme tady plno svých problémů,“ uvedl před svým odletem do Lucemburska Andrej Babiš (ANO), čímž potvrdil svůj postoj na migrační politiku. Podle Babiše by se mělo uprchlíkům pomáhat v zemích, ze kterých pocházejí.

I kdyby se Česká republika rozhodla pro přijetí nezletilých migrantů, nebylo by to lehké. Samotný proces přijetí trvá, podle ředitelky Zařízení pro děti - cizince, Zuzany Chmelířové, i několik měsíců.

Kalousek: Je to ostudné a hanebné

Reakce Miroslava Kalouska (TOP 09) na výrok Jana Hamáčka (ČSSD), který tvrdil, že nemá smysl přijímat nezletilé migranty, na sebe nenechala dlouho čekat.

„Pokládal bych za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je ČR, odmítla přijmout 40 dětí a postarat se o ně,“ řekl ve Sněmovně Kalousek. Podle Kalouska se mezi dětskými uprchlíky bez doprovodu nacházejí i děti mladší 12 let, což pro HlídacíPes.org potvrdila i europoslankyně Michaela Šojdrová, která Řecko kvůli pomoci dětským uprchlíkům v minulém roce několikrát navštívila.

Iniciativa Češi pomáhají nabídla pomoc při případném umístění dětí z řeckých uprchlických táborů. „Disponujeme kromě jiného seznamem náhradních českých rodin, které projevily zájem vzít si děti do pěstounské či hostitelské péče. Také máme seznam organizací a občanů, které nabízejí další materiální a finanční pomoc, stejně tak jako například bezplatnou lékařskou péči,“ říká zakladatel této iniciativy, Jaroslav Miko.

Podle české lékařky Hany Pospíšilové, která navštívila dva uprchlické tábory na řeckém ostrově Lesbos, je tamní situace velmi zlá a životní podmínky dětí, ale i dospělých jsou děsivé. „Mnohahodinové fronty na jídlo, sprchu, WC, minimální hygiena a zdlouhavý azylový proces. Prostituce, alkohol, drogy, znásilnění. Mladé dívky se bojí v noci opustit stan, děti kolem 13 a 14 se tam pokouší o sebevraždu,“ říká Pospíšilová.

Osobnosti: Ztrácíme zbytky lidství v nás

Reakcí na Hamáčkův výrok je i otevřený dopis, který je příznačně nazván “Zbytky lidství v nás“. Více jak 500 osobností různých povolání, mezi kterými jsou akademičtí pracovníci, ekonomové, umělci, pracovníci v sociálních službách i například uklízečky, nebo kuchaři, podepsali otevřený dopis, ve kterém apelují na základní lidské hodnoty a vyzývají Hamáčka, aby začal co nejdříve jednat s Řeckem o přijetí dětských uprchlíků do České republiky.

Podle statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu se ke konci září 2019 v Řecku nacházelo 4 616 dětí bez doprovodu, z toho sedm procent z nich je mladších 14 let.

Přečteno: 974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Řecko, Sýrie, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo