romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti

11.11.2019 16:07
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

Na začátku zaří byl všem ministrům v Evropské Unii doručen dopis, ve kterém Řecko žádá aby země přijaly dětské uprchlíky z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl na twitteru, že dopis, který poslalo Řecko, je jen snahou o přemístění migrantů a požadavek odmítl. Reakcí na Hamáčkův výrok je otevřený dopis, který žádá, aby bylo ihned zahájeno jednání s Řeckem.

Na dopis upozornil server HlídacíPes.org. „Dne 10. září 2019 zaslal ministr pro bezpečnost občanů Řecké republiky Michalis Chryssochoidis dopis všem ministrům členských států Evropské unie, do jejichž gesce spadá problematika migrace. V tomto dopise stručně shrnul současnou migrační situaci v Řecku a informoval také o situaci nezletilých bez doprovodu,“ potvrdilo ve čtvrtek české ministerstvo vnitra.

„Řecko dopisem všechny ministry vnitra EU informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od Evropské Unie miliardy eur, jen Česká republika poskytla 270 expertů,“ napsal Hamáček pak na svůj Twitter.

 

 

Řecko požádalo státy Evropské Unie o pomoc pro přibližně 2500 dětských uprchlíků. Na Českou republiku by vyšlo přibližně 40 dětí. Čísla jsou ale podle Řecka pouze orientační a záleží na České republice, kolik sirotků je ochotna přijmout.

„Doufejme, že tu situaci v Sýrii konečně začne Evropa aktivně řešit. My se v první řadě staráme o naše děti, my máme tady plno svých problémů,“ uvedl před svým odletem do Lucemburska Andrej Babiš (ANO), čímž potvrdil svůj postoj na migrační politiku. Podle Babiše by se mělo uprchlíkům pomáhat v zemích, ze kterých pocházejí.

I kdyby se Česká republika rozhodla pro přijetí nezletilých migrantů, nebylo by to lehké. Samotný proces přijetí trvá, podle ředitelky Zařízení pro děti - cizince, Zuzany Chmelířové, i několik měsíců.

Kalousek: Je to ostudné a hanebné

Reakce Miroslava Kalouska (TOP 09) na výrok Jana Hamáčka (ČSSD), který tvrdil, že nemá smysl přijímat nezletilé migranty, na sebe nenechala dlouho čekat.

„Pokládal bych za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je ČR, odmítla přijmout 40 dětí a postarat se o ně,“ řekl ve Sněmovně Kalousek. Podle Kalouska se mezi dětskými uprchlíky bez doprovodu nacházejí i děti mladší 12 let, což pro HlídacíPes.org potvrdila i europoslankyně Michaela Šojdrová, která Řecko kvůli pomoci dětským uprchlíkům v minulém roce několikrát navštívila.

Iniciativa Češi pomáhají nabídla pomoc při případném umístění dětí z řeckých uprchlických táborů. „Disponujeme kromě jiného seznamem náhradních českých rodin, které projevily zájem vzít si děti do pěstounské či hostitelské péče. Také máme seznam organizací a občanů, které nabízejí další materiální a finanční pomoc, stejně tak jako například bezplatnou lékařskou péči,“ říká zakladatel této iniciativy, Jaroslav Miko.

Podle české lékařky Hany Pospíšilové, která navštívila dva uprchlické tábory na řeckém ostrově Lesbos, je tamní situace velmi zlá a životní podmínky dětí, ale i dospělých jsou děsivé. „Mnohahodinové fronty na jídlo, sprchu, WC, minimální hygiena a zdlouhavý azylový proces. Prostituce, alkohol, drogy, znásilnění. Mladé dívky se bojí v noci opustit stan, děti kolem 13 a 14 se tam pokouší o sebevraždu,“ říká Pospíšilová.

Osobnosti: Ztrácíme zbytky lidství v nás

Reakcí na Hamáčkův výrok je i otevřený dopis, který je příznačně nazván “Zbytky lidství v nás“. Více jak 500 osobností různých povolání, mezi kterými jsou akademičtí pracovníci, ekonomové, umělci, pracovníci v sociálních službách i například uklízečky, nebo kuchaři, podepsali otevřený dopis, ve kterém apelují na základní lidské hodnoty a vyzývají Hamáčka, aby začal co nejdříve jednat s Řeckem o přijetí dětských uprchlíků do České republiky.

Podle statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu se ke konci září 2019 v Řecku nacházelo 4 616 dětí bez doprovodu, z toho sedm procent z nich je mladších 14 let.

Přečteno: 788x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Řecko, Sýrie, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo