romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti

11.11.2019 16:07
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

Na začátku zaří byl všem ministrům v Evropské Unii doručen dopis, ve kterém Řecko žádá aby země přijaly dětské uprchlíky z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl na twitteru, že dopis, který poslalo Řecko, je jen snahou o přemístění migrantů a požadavek odmítl. Reakcí na Hamáčkův výrok je otevřený dopis, který žádá, aby bylo ihned zahájeno jednání s Řeckem.

Na dopis upozornil server HlídacíPes.org. „Dne 10. září 2019 zaslal ministr pro bezpečnost občanů Řecké republiky Michalis Chryssochoidis dopis všem ministrům členských států Evropské unie, do jejichž gesce spadá problematika migrace. V tomto dopise stručně shrnul současnou migrační situaci v Řecku a informoval také o situaci nezletilých bez doprovodu,“ potvrdilo ve čtvrtek české ministerstvo vnitra.

„Řecko dopisem všechny ministry vnitra EU informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od Evropské Unie miliardy eur, jen Česká republika poskytla 270 expertů,“ napsal Hamáček pak na svůj Twitter.

 

 

Řecko požádalo státy Evropské Unie o pomoc pro přibližně 2500 dětských uprchlíků. Na Českou republiku by vyšlo přibližně 40 dětí. Čísla jsou ale podle Řecka pouze orientační a záleží na České republice, kolik sirotků je ochotna přijmout.

„Doufejme, že tu situaci v Sýrii konečně začne Evropa aktivně řešit. My se v první řadě staráme o naše děti, my máme tady plno svých problémů,“ uvedl před svým odletem do Lucemburska Andrej Babiš (ANO), čímž potvrdil svůj postoj na migrační politiku. Podle Babiše by se mělo uprchlíkům pomáhat v zemích, ze kterých pocházejí.

I kdyby se Česká republika rozhodla pro přijetí nezletilých migrantů, nebylo by to lehké. Samotný proces přijetí trvá, podle ředitelky Zařízení pro děti - cizince, Zuzany Chmelířové, i několik měsíců.

Kalousek: Je to ostudné a hanebné

Reakce Miroslava Kalouska (TOP 09) na výrok Jana Hamáčka (ČSSD), který tvrdil, že nemá smysl přijímat nezletilé migranty, na sebe nenechala dlouho čekat.

„Pokládal bych za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je ČR, odmítla přijmout 40 dětí a postarat se o ně,“ řekl ve Sněmovně Kalousek. Podle Kalouska se mezi dětskými uprchlíky bez doprovodu nacházejí i děti mladší 12 let, což pro HlídacíPes.org potvrdila i europoslankyně Michaela Šojdrová, která Řecko kvůli pomoci dětským uprchlíkům v minulém roce několikrát navštívila.

Iniciativa Češi pomáhají nabídla pomoc při případném umístění dětí z řeckých uprchlických táborů. „Disponujeme kromě jiného seznamem náhradních českých rodin, které projevily zájem vzít si děti do pěstounské či hostitelské péče. Také máme seznam organizací a občanů, které nabízejí další materiální a finanční pomoc, stejně tak jako například bezplatnou lékařskou péči,“ říká zakladatel této iniciativy, Jaroslav Miko.

Podle české lékařky Hany Pospíšilové, která navštívila dva uprchlické tábory na řeckém ostrově Lesbos, je tamní situace velmi zlá a životní podmínky dětí, ale i dospělých jsou děsivé. „Mnohahodinové fronty na jídlo, sprchu, WC, minimální hygiena a zdlouhavý azylový proces. Prostituce, alkohol, drogy, znásilnění. Mladé dívky se bojí v noci opustit stan, děti kolem 13 a 14 se tam pokouší o sebevraždu,“ říká Pospíšilová.

Osobnosti: Ztrácíme zbytky lidství v nás

Reakcí na Hamáčkův výrok je i otevřený dopis, který je příznačně nazván “Zbytky lidství v nás“. Více jak 500 osobností různých povolání, mezi kterými jsou akademičtí pracovníci, ekonomové, umělci, pracovníci v sociálních službách i například uklízečky, nebo kuchaři, podepsali otevřený dopis, ve kterém apelují na základní lidské hodnoty a vyzývají Hamáčka, aby začal co nejdříve jednat s Řeckem o přijetí dětských uprchlíků do České republiky.

Podle statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu se ke konci září 2019 v Řecku nacházelo 4 616 dětí bez doprovodu, z toho sedm procent z nich je mladších 14 let.

Přečteno: 887x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Řecko, Sýrie, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo