romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hanba, ostuda, skandál, středověk! Tak hodnotí europoslanci životní podmínky Romů v osadách na východním Slovensku

15.7.2022 12:36
Peter Pollák a delegace europoslanců (13. 7. 2022) v romské osadě v Petrovcích nad Laborcem v Michalovském okrese (FOTO: Facebook Petera Polláka)
Peter Pollák a delegace europoslanců (13. 7. 2022) v romské osadě v Petrovcích nad Laborcem v Michalovském okrese (FOTO: Facebook Petera Polláka)

Jako ostudu a skandál popisují europoslanci podmínky, ve kterých žijí Romové v osadách na Slovensku. Delegace Výboru Evropského parlamentu pro regionální rozvoj přijela na pozvání slovenského europoslance Petera Polláka a prohlédla si romskou osadu v Petrovcích nad Laborcem v Michalovském okrese. Europoslanci přijeli, aby zhodnotili využívání prostředků politiky soudržnosti k lepšímu začlenění Romů.

Podle slov slovenského člena delegace Petra Polláka je na řešení problematiky integrace marginalizovaných romských komunit z evropských fondů vyčleněno dostatek financí, problémem je nedostatek politické vůle kompetentních.

"Proč se například v Trebišově čerpá statisíce evropských financí, ale ani jedno Euro na řešení problémů chudých v místní osadě? Proč nechtějí čerpat zdroje, které dává EU? Neboť nechtějí. To, že oni nechtějí však znamená, že berou dětem šanci na budoucnost, problém jen roste," uvedl Peter Pollák.

„Je to absolutní skandál, že tito lidé nemají žádnou perspektivu pro budoucnost,“ řekl ve čtvrtek člen výboru Younous Omarjee.

Největším problémem není podle něj jen „technický“ stav romských osad, ale zejména to jaký omezený přístup mají Romové a Romky z osad ke vzdělání a zapojení se do trhu práce. Důvodem je podle něj zejména nedostatek politické vůle věnovat se systematicky integraci Romů a Romek. Připomněl, že na politiku soudržnosti vyčlenila EU 380 miliard eur, z nichž 15 miliard, tedy v přepočtu 367 miliard českých korun, má směřovat na Slovensko.

Zároveň upozornil, že pokud Brusel neuvidí žádný progres v řešení této otázky, EP je připraven přijmout „všechna možná opatření k tomu, abychom mohli tyto věci vyřešit“.

Starosta Petrovcích nad Laborcem Štefan Rovňák se cítil být výběrem osady jako příkladu nefungující praxe dotčen a chyby hledal v obyvatelích osad. V osadě podle jeho slov díky projektu vybudovali vodovod, na který ale místní obyvatelé nemají vůli se připojit.

VIDEO

Přečteno: 1231x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romské děti , Osada, Evropská unie, Evropa, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo