romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Irena Biháriová po necelých dvou letech končí ve funkci předsedkyně hnutí Progresivní Slovensko

22.4.2022 11:31
Irena Biháriová (FOTO: Progresivní Slovensko)
Irena Biháriová (FOTO: Progresivní Slovensko)

Dosavadní předsedkyně hnutí Progresivní Slovensko (PS) Irena Bihariová nebude na sjezdu strany 7. května kandidovat na předsedkyni. Jediným kandidátem bude Michal Šimečka, který povede hnutí v komunálních, krajských a později i parlamentních volbách jako lídr. Biháriová bude kandidovat na post místopředsedkyně, kde se chce věnovat sociální oblasti.

Irena Biháriová se stala předsedkyní hnutí v červnu 2020, tehdy jako vůbec první žena a navíc Romka ve vedení strany na Slovensku.

Na sociální síti Facebook Biháriová vysvětlila důvody, proč už se o předsednický post nebude ucházet.

"Rozhodla jsem se tak zejména s ohledem na to, že válka na Ukrajině a celkový vývoj v naší zemi vyžaduje silný, jasně proevropský a prodemokratický politický subjekt, vedený osobou s plnou kompetencí v zahraniční politice, schopnou přidat PS větší relevanci a silnější hlas v těchto tématech," uvedla Biháriová, která pokládá působení v předsednické funkci jako "splněnou misi".

" Poučená velkými očekáváními před parlamentními volbami a o to těžším procitnutím po jejich prohře jsem si nekladla příliš odvážné cíle – věděla jsem, že v mimoparlamentní pozici, mimo mediální pozornost, s chatrným rozpočtem a přirozeně ochladlou motivací hnutí, by bylo opovážlivé aspirovat na cíle, jakých se nám podařilo dotknout jen na chvíli po triádě úspěchů v komunálních, prezidentských a evropských volbách," uvedla Irena Biháriová, která si kladla za cíl ukotvit PS pevně na třech pilířích: liberálem, zeleném a sociálním.

"Těší mě i to, že si hnutí pod mým vedením zachovalo jednotu a nenastala žádná fragmentace na křídla či soupeřící tábory. Naopak, podařilo se zprofesionalizovat naše fungování," dodala Biháriová, která se chce na sněmu ucházet o post místopředsedkyně hnutí, kde se chce věnovat sociální agendě.

" Na Slovensku je totiž 500 000 tisíc lidí žijících v alarmující chudobě, dalších 750 000 lidí žije těsně nad propadem do chudoby, ale Slovensko poskytuje pomoc jen 56 000 občanům v hmotné nouzi. Ostatní zmínění, celkem 1,2 mil. občanů a občanek, jsou napospas bez jakékoli pomoci," uvedla s tím, že se chce kromě toho věnovat lidskoprávním tématům a boji proti dezinformacím.

Irena Bihariová absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Komenského. Začala se zabývat problematikou extremistických trestných činů. Od roku 2009 vede sdružení Lidé proti rasismu. V roce 2019 byla zvolena místopředsedkyní hnutí Progresivní Slovensko. V parlamentních volbách v únoru 2020 kandidovala na čtvrtém místě kandidátky koalice PS/Spolu. Ve volbách získala 46 798 hlasů, koalice se však těsně do parlamentu nedostala.

Přečteno: 571x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo