romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Italský senátor přirovnal kolegyni k orangutanovi, nyní byl odsouzen

15.1.2019 15:40
Cécile Kyenge na zasedání Evropského parlamentu (FOTO: Twitter Cécile Kyenge)
Cécile Kyenge na zasedání Evropského parlamentu (FOTO: Twitter Cécile Kyenge)

Italský senátor za protiimigrační Ligu Roberto Calderoli byl v pondělí 14. ledna odsouzen k 18 měsícům vězení podmíněně za to, že v roce 2013 první černošskou ministryni země přirovnal k orangutanovi. Calderoli se může proti rozsudku odvolat. Informoval o tom list La Repubblica.

Oční lékařka Cécile Kyengeová, nyní poslankyně Evropského parlamentu, byla v letech 2013 až 2014 italskou ministryní pro integraci. Podobným útokům čelila opakovaně.

"Když vidím fotografie Kyengeové nemůžu nemyslet na podobnost s orangutanem," řekl v červenci 2013 Calderoli, tehdy místopředseda Senátu, na mítinku Ligy severu, která ze svého názvu před loňskými volbami vypustila slovo "sever".

Senátor se později snažil svůj výrok zlehčovat, přesto se na něj snesla sprcha kritiky, a to dokonce od členů vlastní strany. Calderoli se následně ministryni osobně omluvil.

Kyengeová ho nežalovala; proces iniciovala dvojice státních zástupců. Obhajoba se v roce 2015 odvolávala na 68. článek italské ústavy, podle nějž nemohou být zákonodárci souzeni za své výroky, které pronesou ve výkonu funkce. Italský Senát tehdy schválil, aby řízení pokračovalo. Calderoli byl obviněn z pomluvy a později k tomu přibyl i přitěžující rasistický podtext.

Kyengeová na svém twittrovém účtu trest uvítala jako dobrý signál "Dobrá zpráva z Bergama: Calderoli odsouzený na rok a půl za rasistické urážky, které mi byly adresovány v roce 2013: podmíněný trest, ale povzbuzující trest pro ty, kteří bojují proti rasismu v Itálii. Vyhráli jsme!"

Přečteno: 447x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo