romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Izrael ohlásil bojkot rakouských ministrů za extremistickou FPÖ

19.12.2017 17:12
Benjamin Netanyahu (FOTO: Wikimedia Commons)
Benjamin Netanyahu (FOTO: Wikimedia Commons)

Izrael nebude alespoň prozatím navazovat kontakty s novými rakouskými ministry, které do vlády nominovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ). S odvoláním na prohlášení izraelského velvyslanectví ve Vídni o tom dnes informovala agentura APA. Podle listu Der Standard se bojkot bude týkat i ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranička. FPÖ některá média označují za krajně pravicovou, někteří členové strany se netají svými antisemitskými názory.

Izrael odmítá navazovat oficiální kontakty s členy FPÖ dlouhodobě a tento svůj postoj hodlá podle prohlášení prozatím zachovat. Způsobem spolupráce s novou rakouskou vládou, na které se FPÖ podílí, se bude nyní Izrael zabývat. Premiér Benjamin Netanjahu pověřil ministerstvo zahraničí, "aby vypracovalo odborný posudek o povaze kontaktů s novou vládou" Rakouské lidové strany (ÖVP) a FPÖ.

Až do nového rozhodnutí izraelské diplomacie izraelské úřady na rakouských ministerstvech, v jejichž čele nyní stojí ministr nominovaný svobodnými, budou jednat jen s úředníky, uvedla v pondělí v prohlášení izraelská ambasáda. V případě rezortů ovládaných zástupci ÖVP mohou být izraelské úřady v kontaktu přímo s ministry. To se týká i kancléře Sebastiana Kurze, uvedlo výslovně velvyslanectví židovského státu ve Vídni.

Podle rakouského listu Der Standard se izraelský bojkot týká i nové ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která není členkou FPÖ, ale tato strana ji do funkce nominovala.

Nový kancléř Kurz v reakci na oznámení vyjádřil naději, že se obavy Izraele podaří brzy rozptýlit. V tomto směru je prý "optimistický". Dnes by se měl nový předseda rakouské vlády setkat s izraelskou velvyslankyní v Rakousku Taljou Ladorovou-Fresherovou.

Svobodní se na vládě podíleli už v letech 2000 až 2005. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache upozornil, že reakce Izraele tehdy byla mnohem tvrdší: izraelský velvyslanec na protest Rakousko opustil a diplomatické vztahy obou zemí byly omezeny. Svobodní jsou podle Stracheho ale nyní "jedním z nejdůležitějších aktérů" boje proti antisemitismu v Rakousku a v Evropě a usilují o "poctivý, udržitelný a přátelský kontakt" s Izraelem.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986-2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Pobouření vyvolala především jeho urážka předsedy rakouské židovské obce Ariela Muzicanta. Haider o něm řekl, že nechápe, jak může být taková špína někdo, kdo se jmenuje Ariel. Izraelský vláda v roce 2000 Haidera označila za "nechtěnou osobu".

Současný předseda FPÖ Heinz-Christian Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů. Podle kritiků je FPÖ nadále extremistickou stranou, ve snaze dostat se k moci ale navenek mírní své názory.

Přečteno: 912x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Xenofobie, Antisemitismus, Rakousko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo