romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jeden autobus pro Romy a druhý pro ostatní obyvatele. Bude v Itálii zaveden apartheid?

Borgaro, Itálie, 25.10.2014 18:42, (ROMEA)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.  (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů. (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)

Starosta města Borgaro byl obviněn, že chce v Itálii zavádět apartheid, když navrhl, aby byla ve městě zavedena jedna linka pouze pro Romy a druhá pro ostatní obyvatele. "Dvě linky. Jedna linka pro nás a druhá pro ně," navrhl starosta z Demokratické strany Claudio Gambino na čtvrtečním setkání s obyvateli města a sklidil za to obrovský potlesk.

Podle tohoto kontroverzního návrhu by měly být dvě autobusové linky provozovány na trase, kde jezdí mnoho Romů a často zde dochází ke kapesním krádežím. "Budu o tom jednat s policejním komisařem a zdá se, že to je jediné řešení," dodal starosta Borgara.

Obyvatelé třináctitisícového Borgara, které leží severně od Turína, si už dlouho stěžují na kapesní krádeže a obtěžování ze strany Romů na autobusové lince 69, kterou přezdívají "cikánský autobus". Linka vede po obchvatu okolo Turína a staví poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.

Při posledním incidentu měl být třináctileté dívce násilím ukraden mobilní telefon a její otec se obrátil na starostu města.

Komentátor deníku La Stampa Massimo Gramellini starostovo rozhodnutí brání s tím, že nejde o apartheid, ale o obranu před protiprávním jednáním. Další však starostu tvrdě kritizují a obviňují ho z rasismus a zavádění apartheidu. Na národní i regionální úrovni se od tohoto návrhu jasně distancovali politici na levici a ze středu politického spektra. Gambiniho návrh označili za nepřijatelný a neslušný.

"Odmítám všechna obvinění z rasismu," uvedl Claudio Gambino pro italská média. "Nejde o xenofobii, ale o bezpečnost a zákonnost," dodal.

Starostova návrhu okamžitě využili politici v krajně pravicové ligy Severu a navrhli, aby podobné linky byly zavedeny i v Římě.

Přečteno: 3947x
 

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Rasismus, Kriminalita, Apartheid, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo