romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jeden autobus pro Romy a druhý pro ostatní obyvatele. Bude v Itálii zaveden apartheid?

Borgaro, Itálie, 25.10.2014 18:42, (ROMEA)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.  (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů. (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)

Starosta města Borgaro byl obviněn, že chce v Itálii zavádět apartheid, když navrhl, aby byla ve městě zavedena jedna linka pouze pro Romy a druhá pro ostatní obyvatele. "Dvě linky. Jedna linka pro nás a druhá pro ně," navrhl starosta z Demokratické strany Claudio Gambino na čtvrtečním setkání s obyvateli města a sklidil za to obrovský potlesk.

Podle tohoto kontroverzního návrhu by měly být dvě autobusové linky provozovány na trase, kde jezdí mnoho Romů a často zde dochází ke kapesním krádežím. "Budu o tom jednat s policejním komisařem a zdá se, že to je jediné řešení," dodal starosta Borgara.

Obyvatelé třináctitisícového Borgara, které leží severně od Turína, si už dlouho stěžují na kapesní krádeže a obtěžování ze strany Romů na autobusové lince 69, kterou přezdívají "cikánský autobus". Linka vede po obchvatu okolo Turína a staví poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.

Při posledním incidentu měl být třináctileté dívce násilím ukraden mobilní telefon a její otec se obrátil na starostu města.

Komentátor deníku La Stampa Massimo Gramellini starostovo rozhodnutí brání s tím, že nejde o apartheid, ale o obranu před protiprávním jednáním. Další však starostu tvrdě kritizují a obviňují ho z rasismus a zavádění apartheidu. Na národní i regionální úrovni se od tohoto návrhu jasně distancovali politici na levici a ze středu politického spektra. Gambiniho návrh označili za nepřijatelný a neslušný.

"Odmítám všechna obvinění z rasismu," uvedl Claudio Gambino pro italská média. "Nejde o xenofobii, ale o bezpečnost a zákonnost," dodal.

Starostova návrhu okamžitě využili politici v krajně pravicové ligy Severu a navrhli, aby podobné linky byly zavedeny i v Římě.

Přečteno: 3992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Rasismus, Kriminalita, Apartheid, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo