romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeden autobus pro Romy a druhý pro ostatní obyvatele. Bude v Itálii zaveden apartheid?

Borgaro, Itálie, 25.10.2014 18:42, (ROMEA)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.  (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů. (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)

Starosta města Borgaro byl obviněn, že chce v Itálii zavádět apartheid, když navrhl, aby byla ve městě zavedena jedna linka pouze pro Romy a druhá pro ostatní obyvatele. "Dvě linky. Jedna linka pro nás a druhá pro ně," navrhl starosta z Demokratické strany Claudio Gambino na čtvrtečním setkání s obyvateli města a sklidil za to obrovský potlesk.

Podle tohoto kontroverzního návrhu by měly být dvě autobusové linky provozovány na trase, kde jezdí mnoho Romů a často zde dochází ke kapesním krádežím. "Budu o tom jednat s policejním komisařem a zdá se, že to je jediné řešení," dodal starosta Borgara.

Obyvatelé třináctitisícového Borgara, které leží severně od Turína, si už dlouho stěžují na kapesní krádeže a obtěžování ze strany Romů na autobusové lince 69, kterou přezdívají "cikánský autobus". Linka vede po obchvatu okolo Turína a staví poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.

Při posledním incidentu měl být třináctileté dívce násilím ukraden mobilní telefon a její otec se obrátil na starostu města.

Komentátor deníku La Stampa Massimo Gramellini starostovo rozhodnutí brání s tím, že nejde o apartheid, ale o obranu před protiprávním jednáním. Další však starostu tvrdě kritizují a obviňují ho z rasismus a zavádění apartheidu. Na národní i regionální úrovni se od tohoto návrhu jasně distancovali politici na levici a ze středu politického spektra. Gambiniho návrh označili za nepřijatelný a neslušný.

"Odmítám všechna obvinění z rasismu," uvedl Claudio Gambino pro italská média. "Nejde o xenofobii, ale o bezpečnost a zákonnost," dodal.

Starostova návrhu okamžitě využili politici v krajně pravicové ligy Severu a navrhli, aby podobné linky byly zavedeny i v Římě.

Přečteno: 3934x
 

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Rasismus, Kriminalita, Apartheid, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo