romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeden autobus pro Romy a druhý pro ostatní obyvatele. Bude v Itálii zaveden apartheid?

Borgaro, Itálie, 25.10.2014 18:42, (ROMEA)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.  (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)
Autobusová linka č. 69, která má zastávku poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů. (FOTO: La Stampa, http://12alle12.it)

Starosta města Borgaro byl obviněn, že chce v Itálii zavádět apartheid, když navrhl, aby byla ve městě zavedena jedna linka pouze pro Romy a druhá pro ostatní obyvatele. "Dvě linky. Jedna linka pro nás a druhá pro ně," navrhl starosta z Demokratické strany Claudio Gambino na čtvrtečním setkání s obyvateli města a sklidil za to obrovský potlesk.

Podle tohoto kontroverzního návrhu by měly být dvě autobusové linky provozovány na trase, kde jezdí mnoho Romů a často zde dochází ke kapesním krádežím. "Budu o tom jednat s policejním komisařem a zdá se, že to je jediné řešení," dodal starosta Borgara.

Obyvatelé třináctitisícového Borgara, které leží severně od Turína, si už dlouho stěžují na kapesní krádeže a obtěžování ze strany Romů na autobusové lince 69, kterou přezdívají "cikánský autobus". Linka vede po obchvatu okolo Turína a staví poblíž letiště, kde žije na jednom místě asi 1500 Romů.

Při posledním incidentu měl být třináctileté dívce násilím ukraden mobilní telefon a její otec se obrátil na starostu města.

Komentátor deníku La Stampa Massimo Gramellini starostovo rozhodnutí brání s tím, že nejde o apartheid, ale o obranu před protiprávním jednáním. Další však starostu tvrdě kritizují a obviňují ho z rasismus a zavádění apartheidu. Na národní i regionální úrovni se od tohoto návrhu jasně distancovali politici na levici a ze středu politického spektra. Gambiniho návrh označili za nepřijatelný a neslušný.

"Odmítám všechna obvinění z rasismu," uvedl Claudio Gambino pro italská média. "Nejde o xenofobii, ale o bezpečnost a zákonnost," dodal.

Starostova návrhu okamžitě využili politici v krajně pravicové ligy Severu a navrhli, aby podobné linky byly zavedeny i v Římě.

Přečteno: 3934x
 

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Rasismus, Kriminalita, Apartheid, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo