romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K natočení filmu oceněného na festivalu v Irsku inspirovalo mladou režisérku setkání romských studentů Baruvas

3.11.2020 9:51
Nandini Kochar (FOTO: Christopher Pike)
Nandini Kochar (FOTO: Christopher Pike)

“Vždy mě lákal film a dokumentární tvorba. Je to forma, která mi umožňuje zabývat se sociálními otázkami,” říká Nandini Kochar, studentka New York University v Abu Dhabi a zároveň držitelka třetí ceny Mezinárodního filmového festivalu HER, který proběhl v říjnu v Irsku.

Krátký film, který Kochar zaslala do soutěže, nese název Mahala a vytvořila ho během svých studií v Praze v roce 2019. I když i dříve měla povědomí o Romech během svého pobytu v Čechách měla bližší příležitost je poznat během své stáže v neziskové organizaci ROMEA. Rozhodnutí natočit film, který by zachytil životy romské komunity, padlo poté, co se seznámila s řadou romských studentů během vzdělávacího pobytu BARUVAS, které loni v Rumburku pořádala organizací ROMEA.

Studentka NYU Nandini Kochar (uprostřed) během stáže v organizaci ROMEA (FOTO: archiv ROMEA, o.p.s.)

Film pojednává o romské dívce, která touží po tom stát se zpěvačkou, ovšem proti vůli své babičky. „Toto téma jsem si vybrala, protože hudba je důležitá součást romské kultury a Romové jsou na ni náležitě hrdí,“ říká Kochar ale dodává, že by Romové neměli být vnímáni pouze jako dobří hudebníci, jak je často většinová společnost vidí.  Důsledkem je, že mladí Romové jsou někdy vystaveni tlaku, že pokud se chtějí úspěšně integrovat do společnosti, je lepší se své kultury vzdát.

S cílem zamyslet se nad tímto dilematem, kterému mladí Romové občas čelí, natáčela Kochar se třemi generacemi žen z jedné romské rodiny. I když práce s neherci nebyla vždy jednoduchá, měla Kochar od začátku jasno, že ve filmu budou vystupovat především Romové. „Toto byl příběh o nich a oni měli pocit, že jsou ve filmu dobře zastoupeni,“ řekla. „To bylo pro mě to nejdůležitější.“

Kromě zachycení zkušeností ze života Romů se film dotknul také otázky ženství a feminismu. To, že vyprávěl příběh právě o ženách, vedl Kochar k myšlence zúčastnit se Mezinárodního filmového festivalu HER. “Kromě toho, že jsem samozřejmě chtěla uspět na prestižním festivalu, jsem se chtěla účastnit filmové soutěže, která bude rezonovat se myšlenkou filmu,” vysvětlila.

Mezinárodní filmový festival HER je největším filmových a televizním festivalem v Irsku zaměřeným na mladé ženy. V roce 2020 do soutěže zaslalo své příspěvky celkem 721 režisérek z celého světa.

Záběr z krátkého filmu Nandini Kochar
Přečteno: 754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, ROMEA, Kultura, dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo