romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K natočení filmu oceněného na festivalu v Irsku inspirovalo mladou režisérku setkání romských studentů Baruvas

3.11.2020 9:51
Nandini Kochar (FOTO: Christopher Pike)
Nandini Kochar (FOTO: Christopher Pike)

“Vždy mě lákal film a dokumentární tvorba. Je to forma, která mi umožňuje zabývat se sociálními otázkami,” říká Nandini Kochar, studentka New York University v Abu Dhabi a zároveň držitelka třetí ceny Mezinárodního filmového festivalu HER, který proběhl v říjnu v Irsku.

Krátký film, který Kochar zaslala do soutěže, nese název Mahala a vytvořila ho během svých studií v Praze v roce 2019. I když i dříve měla povědomí o Romech během svého pobytu v Čechách měla bližší příležitost je poznat během své stáže v neziskové organizaci ROMEA. Rozhodnutí natočit film, který by zachytil životy romské komunity, padlo poté, co se seznámila s řadou romských studentů během vzdělávacího pobytu BARUVAS, které loni v Rumburku pořádala organizací ROMEA.

Studentka NYU Nandini Kochar (uprostřed) během stáže v organizaci ROMEA (FOTO: archiv ROMEA, o.p.s.)

Film pojednává o romské dívce, která touží po tom stát se zpěvačkou, ovšem proti vůli své babičky. „Toto téma jsem si vybrala, protože hudba je důležitá součást romské kultury a Romové jsou na ni náležitě hrdí,“ říká Kochar ale dodává, že by Romové neměli být vnímáni pouze jako dobří hudebníci, jak je často většinová společnost vidí.  Důsledkem je, že mladí Romové jsou někdy vystaveni tlaku, že pokud se chtějí úspěšně integrovat do společnosti, je lepší se své kultury vzdát.

S cílem zamyslet se nad tímto dilematem, kterému mladí Romové občas čelí, natáčela Kochar se třemi generacemi žen z jedné romské rodiny. I když práce s neherci nebyla vždy jednoduchá, měla Kochar od začátku jasno, že ve filmu budou vystupovat především Romové. „Toto byl příběh o nich a oni měli pocit, že jsou ve filmu dobře zastoupeni,“ řekla. „To bylo pro mě to nejdůležitější.“

Kromě zachycení zkušeností ze života Romů se film dotknul také otázky ženství a feminismu. To, že vyprávěl příběh právě o ženách, vedl Kochar k myšlence zúčastnit se Mezinárodního filmového festivalu HER. “Kromě toho, že jsem samozřejmě chtěla uspět na prestižním festivalu, jsem se chtěla účastnit filmové soutěže, která bude rezonovat se myšlenkou filmu,” vysvětlila.

Mezinárodní filmový festival HER je největším filmových a televizním festivalem v Irsku zaměřeným na mladé ženy. V roce 2020 do soutěže zaslalo své příspěvky celkem 721 režisérek z celého světa.

Záběr z krátkého filmu Nandini Kochar
Přečteno: 615x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, ROMEA, Kultura, dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo