Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

K natočení filmu oceněného na festivalu v Irsku inspirovalo mladou režisérku setkání romských studentů Baruvas

03. listopadu 2020
Čtení na 2 minuty

“Vždy mě lákal film a dokumentární tvorba. Je to forma, která mi umožňuje zabývat se sociálními otázkami,” říká Nandini Kochar, studentka New York University v Abu Dhabi a zároveň držitelka třetí ceny Mezinárodního filmového festivalu HER, který proběhl v říjnu v Irsku.

Krátký film, který Kochar zaslala do soutěže, nese název Mahala a vytvořila ho během svých studií v Praze v roce 2019. I když i dříve měla povědomí o Romech během svého pobytu v Čechách měla bližší příležitost je poznat během své stáže v neziskové organizaci ROMEA. Rozhodnutí natočit film, který by zachytil životy romské komunity, padlo poté, co se seznámila s řadou romských studentů během vzdělávacího pobytu BARUVAS, které loni v Rumburku pořádala organizací ROMEA.

Studentka NYU Nandini Kochar (uprostřed) během stáže v organizaci ROMEA (FOTO: archiv ROMEA, o.p.s.)

Film pojednává o romské dívce, která touží po tom stát se zpěvačkou, ovšem proti vůli své babičky. „Toto téma jsem si vybrala, protože hudba je důležitá součást romské kultury a Romové jsou na ni náležitě hrdí,“ říká Kochar ale dodává, že by Romové neměli být vnímáni pouze jako dobří hudebníci, jak je často většinová společnost vidí.  Důsledkem je, že mladí Romové jsou někdy vystaveni tlaku, že pokud se chtějí úspěšně integrovat do společnosti, je lepší se své kultury vzdát.

S cílem zamyslet se nad tímto dilematem, kterému mladí Romové občas čelí, natáčela Kochar se třemi generacemi žen z jedné romské rodiny. I když práce s neherci nebyla vždy jednoduchá, měla Kochar od začátku jasno, že ve filmu budou vystupovat především Romové. „Toto byl příběh o nich a oni měli pocit, že jsou ve filmu dobře zastoupeni,“ řekla. „To bylo pro mě to nejdůležitější.“

Kromě zachycení zkušeností ze života Romů se film dotknul také otázky ženství a feminismu. To, že vyprávěl příběh právě o ženách, vedl Kochar k myšlence zúčastnit se Mezinárodního filmového festivalu HER. “Kromě toho, že jsem samozřejmě chtěla uspět na prestižním festivalu, jsem se chtěla účastnit filmové soutěže, která bude rezonovat se myšlenkou filmu,” vysvětlila.

Mezinárodní filmový festival HER je největším filmových a televizním festivalem v Irsku zaměřeným na mladé ženy. V roce 2020 do soutěže zaslalo své příspěvky celkem 721 režisérek z celého světa.

Záběr z krátkého filmu Nandini Kochar
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon