romea - logo
28. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kamala Harrisová přepsala historii. Dcera imigrantů se stane první viceprezidentkou USA s tmavou pletí

7.11.2020 20:28
Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)
Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)

Kamala Harrisová bude první viceprezidentkou v dějinách USA, navíc první ženou tmavé pleti na této pozici. Šestapadesátiletá právnička, která nyní přepsala historii, působila jako senátorka za stát Kalifornie a sama usilovala o kandidaturu na prezidentku za Demokratickou stranu. Dcera Indky a Jamajčana se stane nejvýše postavenou političkou ve Spojených státech.

Narodila se 20. října 1964 v kalifornském Oaklandu. Je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie, profesora ekonomie a lékařky zabývající se rakovinou prsu. Rodiče se setkali na univerzitě Berkeley a oba se intenzivně zapojili do lidskoprávního hnutí v USA v 60. letech, nedlouho poté, co emigrovali kvůli studiím ze svých rodných zemí.

V mládí se Harrisová setkávala s předsudky, hlavně v kalifornském Palo Altu, kam se přestěhoval po rozvodu její otec. „Nemohla jsem si v sousedství hrát s ostatními dětmi, protože jsem byla černá,“ řekla pro Los Angeles Times. V Palo Altu dodnes tvoří Afroameričané jen dvě procenta populace. Píše v medailonku Česká televize.

Se sestrou a matkou se Harrisová přestěhovala do Kanady, kde úspěšně vystudovala střední školu. Vystudovala politologii, ekonomii a práva na Howardově univerzitě a na Kalifornské univerzitě. Kariéru začala v advokátní kanceláři okresu Alameda, později přešla do okresní a městské advokátní kanceláře v San Francisku.

Zapojila do kalifornské státní správy na státním zastupitelství –⁠ nejprve se věnovala případům na úrovni okresu Alameda, později stanula přímo v San Franciscu v čele kriminální divize, kde měla na starost vraždy, vloupání, sexuální napadení a další trestnou činnost.

Významně se zasadila o potlačení dětské prostituce ve městě i náhled státu na tuto problematiku. Chtěla, aby stát tyto dívky posuzoval jako oběti, nikoliv jako zločince nabízející sex.

V roce 2003, v devětatřiceti letech, byla Harrisová zvolena do čela státního zastupitelství pro San Francisco. V úřadu vydržela po znovuzvolení v roce 2007 až do roku 2011.

Po krizi v roce 2008 se jí podařilo dospět k mimosoudnímu vyrovnání s pěti velkými bankami. Tehdy měly tisíce lidí v Kalifornii přijít o domovy, jelikož nebyli schopni splácet hypotéky. Harrisové se podařilo vyjednat úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů. 

Do křesla nejvyšší státní zástupkyně státu Kalifornie usedla Harrisová v roce 2011 a udržela se v něm šest let, tedy až do roku 2017, kdy se stala senátorkou za stát Kalifornie. Byla teprve druhou senátorkou tmavé pleti, první s indickými a jamajskými kořeny.

Budoucí viceprezidentka je vdaná, jejím manželem je od roku 2014 právník Douglas Emhoff. Pár spolu děti nemá. Manžel má ale dva potomky z předchozího vztahu.

Přečteno: 1032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Historie, Prezident, Prezidentské volby, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo