romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanada: Víza zatím nerušíme, i když máme nový imigrační systém

Kanada, 12.4.2013 16:20, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Vízovou povinnost do Kanady mají Češi už skoro čtyři roky, ani zavedení nové kanadské imigrační legislativy dosud očekávanou změnu nepřineslo. Kanada víza opět zavedla kvůli přílivu žadatelů o azyl, Praha opatření dlouhodobě kritizuje. Podle české diplomacie víza představují komplikaci ve vztazích. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že neřešení situace může mít vliv na schvalování obchodní a ekonomické dohody mezi EU a Kanadou. To se stále protahuje.

Zavedení víz Ottawa ohlásila v létě 2009, asi po dvou letech od jejich zrušení, kvůli prudkému nárůstu počtu žadatelů o azyl z České republiky. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext.

Reformu svého imigračního systému zavedla Kanada loni v prosinci. Na základě toho vydala seznam zhruba tří desítek zemí, kde se dodržují lidská práva a lidé z nich neodcházejí do exilu. Žadatelé o azyl z těchto zemí budou posuzováni rychleji. Je mezi nimi i ČR. Česká diplomacie připomněla, že posuzování žadatelů z takzvaných bezpečných zemí se vztahuje i na omezení sociálních výhod.

"Znamená to, že u všech žadatelů bude nyní jejich případ vyřízen mnohem rychleji, než tomu bylo dříve. Zajistí to, že lidem, kteří potřebují ochranu, bude ochrana poskytnuta rychle, zatímco lidé, jejichž žádost není podložená, budou posláni rychle domů," uvedl mluvčí kanadského velvyslanectví Michael Vlček. "Zahrnutí nějaké země do seznamu však nevede automaticky ke zrušení vízové povinnosti," dodal.

Nová legislativa podle Vlčka může omezit faktory, které přitahují žadatele o azyl do Kanady, a odradit od zneužívání kanadského azylového systému. "Avšak opatření je nutné plně zavést do praxe a otestovat, aby bylo možné zjistit, jaký budou mít dopad na odrazování nepodložených žádostí. Kanada považuje nové reformy za jeden z kroků v řízení nelegální migrace z EU," uvedl Vlček.

Před zavedením víz byli čeští žadatelé druhou největší skupinou žadatelů o azyl, uvádějí kanadské úřady. O azyl žádalo 2170 Čechů za rok, po zavedení víz to bylo 56, dodaly. Problém hromadných odchodů se poprvé objevil v letech 1996 až 1997.

Do Kanady míří Češi hlavně za turistikou, kanadští konzulové například od dubna 2010 do března 2011 vydali 6140 turistických víz.
Přečteno: 1789x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, VízaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo