romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanadská média: Zrušení víz souvisí i s obchodní dohodou s Evropskou unií

Ottawa, 15.11.2013 16:23, (ROMEA)
The Globe and Mail.
The Globe and Mail.

Zrušení kanadských víz pro české občany daly kanadské listy do souvislosti s obchodní dohodou mezi Kanadou a Evropskou unií. Česká republika dávala najevo, že by ji nemusela kvůli vízům ratifikovat, napsal kanadský deník The Globe and Mail. Kanadská média také připomínají, že čtvrteční zrušení víz umožnilo i zavedení nového azylového systému v Kanadě. Kvůli růstu počtů žádostí o azyl českých Romů Ottawa restrikce před čtyřmi lety zavedla.

Víza byla považována za komplikaci v jednání s Evropskou unií, která vedla v říjnu k obchodní dohodě CETA, napsal The Globe and Mail pod titulkem Kanada zrušila cestovní víza pro Čechy a urovnala problém kolem obchodní dohody s EU. "Česká republika dávala najevo, že by nemusela CETA ratifikovat, pokud nebude požadavek víz zrušen," dodal list.

"Tato středoevropská země sdělila, že obchodní dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií neratifikuje, pokud Kanada nezruší víza," napsal přímo deník National Post.

"Samozřejmě to souvisí s uzavřením obchodní dohody CETA, ale také s tvrdou prací, která se udělala na obou stranách," řekl kanadský ministr pro občanství a přistěhovalectví Chris Alexander listu The Globe and Mail. Obě země udělaly takový pokrok, že "důvěra byla obnovena do té míry, že je správné to udělat", řekl Alexander o zrušení víz.

Zrušení víz pro Čechy uvítalo sdružení kanadských leteckých společností NACC. "Takováto opatření slouží k rozšiřování obchodu, cestování a turistiky mezi Kanadou a Evropou," uvedl šéf NACC Marc-André O'Rourke. Vyzval současně kanadskou vládu, aby uvolnila cestovní restrikce i u dalších zemí, kde je to možné.

Kanada zavedla víza v roce 2009 pro Mexiko a Českou republiku. V jejím případě to bylo uspíšeno nárůstem žádostí o azyl od členů romské komunity. Kanada od té doby změnila azylový systém, který urychluje vyřizování žádostí a odrazuje od "zneužívání" systému, uvedl The Globe and Mail.

Mexičané stále víza potřebují. V EU ještě musí mít víza do Kanady Bulhaři a Rumuni. Kanada pracuje se všemi třemi zeměmi na jejich zrušení, ale dohoda zatím na obzoru není, uvedl Alexander. "Je třeba říci, že práce s Rumunskem a Bulharskem, stejně jako s našimi partnery v Latinské Americe nepokročila tak daleko jako s Českou republikou," řekl Alexander.

Podle listu Toronto Star vydávala Kanada od roku 2009 Čechům ročně asi 8 000 víz. Schvalováno bylo asi 98 procent žádostí. Počet žádostí o azyl klesl ze 2 200 na 70 za rok.

Přečteno: 889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víza, KanadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo