romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komisařka OSN je znepokojena sílící xenofobií v Evropě

Ženeva, 11.6.2014 12:16, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová včera vyjádřila znepokojení nad sílící xenofobií a rasismem v Evropě. Pillayová v zahajovacím projevu 26. zasedání Rady OSN pro lidská práva (HCR) v Ženevě poukázala i na výsledky květnových voleb do Evropského parlamentu, v nichž uspěly krajně pravicové strany.

Pillayová upozornila, že i v zavedených demokraciích hrozí, že politická rétorika extremistů oslabí boj proti diskriminaci. Poukázala na úspěch xenofobních stran v evropských volbách a jako příklad uvedla francouzskou Národní frontu, jejíž šéfka Marine Le Penová muslimy modlící se na ulici přirovnala k nacistické okupaci.

Podle Pillayové je znepokojující, v kolika státech západní Evropy přibývá politických vyjádření, "která mají kořeny v xenofobních a rasistických pocitech i v náboženské netoleranci".

Jihoafričanka Pillayová, která ve funkci vysoké komisařky po šesti letech končí, rovněž bilancovala své funkční období. V některých oblastech, například v boji proti trestu smrti nebo posilování HCR jako instituce, bylo podle ní dosaženo úspěchů.

Zároveň se ale ukázalo, že "mezinárodní společenství nadále není schopno razantně a rychle v jednotě reagovat na krize a nejzávažnější porušování lidských práv," upozornila diplomatka.

Ostře pak Pillayová kritizovala neschopnost politicky blokované Rady bezpečnosti OSN utlumit občanskou válku v Sýrii. Pillayová poukázala na to, že Rusko a Čína nedávno v Radě bezpečnosti vetovaly rezoluci předpokládající stíhání válečných zločinů v Sýrii u Mezinárodního soudního dvora v Haagu.

"Je nepopsatelně šokující, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se staly běžnými a zůstávají zcela beztrestnými," zdůraznila Pillayová, jejímž nástupcem se 1. září stane dosavadní jordánský velvyslanec při OSN Zaíd Husajn.

Třítýdenní zasedání HCR by se mělo věnovat například situaci v Sýrii, Severní Koreji, Eritreji, Bělorusku nebo Středoafrické republice. Zasedání rady se kromě situace v konkrétních zemích bude zabývat širšími okruhy témat, jako jsou násilí vůči ženám, extrémní chudoba, migrace, nezávislost justice či bezpečnost novinářů.

Přečteno: 911x
 

Kam dál:

Štítky:  

OSN, Lidská práva, Xenofobie, EvropaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo