romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kontroverzní sochy konfederačních generálů v Charlottesvillu z piety zahalili do černého

24.8.2017 9:24
Do davu protirasistických demonstrantů v USA najelo 12. 8. 2017 auto a později narazilo do dalšího. Útok si vyžádal smrt jedné ženy a na třicet zraněných. (Koláž: Romea.cz)
Do davu protirasistických demonstrantů v USA najelo 12. 8. 2017 auto a později narazilo do dalšího. Útok si vyžádal smrt jedné ženy a na třicet zraněných. (Koláž: Romea.cz)

Zaměstnanci města Charlottesvillu zahalili dnes sochy dvou konfederačních generálů do černého. Virginské město chce tímto symbolických gestem vyjádřit zármutek nad úmrtím Heather Heyerové, která 12. srpna protestovala proti shromáždění ultrapravicových radikálů. Ženu zabil jeden z extremistů svým vozem.

Jezdeckou sochu generála Roberta E. Leeho, který velel jižanským vojskům během americké občanské války v letech 1861 až 1865, a pomník dalšího významného konfederačního generála Thomase Jacksona zahalili černou látkou. Zahalení Leeho sochy přihlíželo skupina lidí, část z nich přitom tleskala, uvedla AP.

Ultrapravicoví radikálové se předminulý víkend ve virginském Charlottesvillu shromáždili, aby protestovali proti rozhodnutí města odstranit pomníky konfederačních generálů. Podle agentury AP šlo o největší setkání zastánců nadřazenosti bílé rasy v posledních deseti letech.

Bělošští extremisté se střetli s lidmi protestujícími proti rasistické demonstraci v ulicích města, policie následně shromáždění rozpustila. Jeden z neonacistů později najel vozem do davu lidí, zabil 32letou Heather Heyerovou a 19 lidí zranil.

Kontroverzi následně vyvolal prezident Donald Trump, který po značném váhání násilnosti odsoudil, posléze je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Přečteno: 794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, pietní akt, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo