romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Košice: 60 miliónů euro, Luník IX. a exprezident Schuster

Košice, 25.1.2013 10:36, (ROMEA)
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)

V programu návštěvy multikulturního města na východě Slovenska nebylo v plánu mluvit o Romech. Německé novináře to však zajímalo nejvíc. Víceprimátorka města Renáta Lenártová neřekla o Romech nic a projektový manažer také ne.

Monotónním hlasem vyprávěl o ambiciózních cílech multikulturního města a rozdělení 60 milionů eur, které dostali z Bruselu. Průvodkyně nechtěla německým novinářům ukázat Luník IX "Tento voyerismus není zapotřebí," vysvětlila zahraničním novinářům už během letu do Košic.

Během celého pobytu jí vysvětlovali, že Romové patří k tématu."Kdo tak velmi propaguje multikulturní identitu, jako Evropské město kultury Košice, musí počítat s otázkou, kde v tomto konceptu zůstala nejviditelnější a po Maďarech počtem druhá největší menšina," napsal vedoucí kulturní rubriky týdeníku Der Freitag Michael Angele.

Od začátku návštěvy chtěl na vlastní oči vidět romské ghetto na Luník IX, o kterém se dočetl v článku rakouského spisovatele Karla-Markusse Gauss. Namísto sídliště Luník IX navštívili němečtí novináři Medzev, kde se setkali s Rudolfem Schuster. I tam našli  pár Romů, kteří se svěřili, že jim obec platí za práci směšnými částkami. Více se novináři nedozvěděli,  protože na ně již čekal Rudolf Schuster.

"Označují ho za Gorbačova Slovenska," píše Angele o prvním prezidentovi po oddělení Slovenska od Česka (ve skutečnosti byl prvním prezidentem zvoleným v přímé volbě - poz .red. Korzár). Německý novinář píše, že Schuster byl primátorem Košic, který přestěhoval spousty Romů ze starých domů ve starém městě do nových paneláků na Luník IX. Tehdy, jak píše německý novinář, to byla vzorová myšlenka. Dnes však v těch domech neteče ani voda.

I od Schustera chtěli novináři slyšet, jak se dá řešit problém Romů."Musíme dostat děti do internátních škol," odpovídá Schuster, který sám chodil do internátní školy. Vysvětluje to tím, že dětí třeba držet co nejdál od rodičů, kterým nezáleží na vzdělání.

Spisovatel Dušan Šimko, který vyprávěl německým novinářům o historii svého rodného města, dostal také dotaz k Romům. A odpověděl, že nejlépe se jim žilo za socialismu, když měli všichni práci. Dnes jsou téměř všichni nezaměstnaní. "Všichni o nás mluví. To je ten problém. My chceme mluvit sami o sobě, " cituje novinář Jarmilu Vanovou z romské tiskové agentury MECEM.

Vyjádření města: 

Víceprimátorka Košic Renáta Lenártová odmítá, že by měla problém mluvit s německými novináři o Romech. "Nedělá mi žádný problém komunikovat s kýmkoliv o Romech v Košicích. I během zahajovacího ceremoniálu Evropského hlavního města kultury jsem poskytla německé televizi rozhovor přesně na toto téma."

Podle mluvčí města Martiny Urik Viktorínové, i když město návštěvy Luník IX pro zahraniční novináře neorganizuje, snaží se jim vyjít vstříc. Tvrdí, že každému novináři, který je v této věci požádá o pomoc, vyhoví a obvykle jej doprovází sociální pracovníci, kteří podrobně popisují svou činnost. Často jim dělá asistenci i městská policie, která má na Luníku IX stanici. "Je to jen projev naší dobré vůle, protože novinář si může zaplatit SBS," tvrdí mluvčí. "Luník IX je městská část stejně přístupná jako každá jiná a pokud tam kdokoliv chce jít, nikdo mu v tom nebude bránit."
brf, Korzar.sk
Přečteno: 1472x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Ghetta, Kultura, EU, Evropa, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo