romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotlebův poslanec zaplatí pokutu za rasistické výroky

22.12.2017 13:37
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)

Poslanec slovenského parlamentu za extremistickou Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek musí zaplatit pokutu ve výši 5000 eur (128 tisíc korun). Rozhodl o tom soud. Rádio Frontinus, ve kterém výroky zazněly, zaplatilo již dříve pokutu 15 tisíc eur (380 tisíc Kč).

Jak informoval server novinky.cz, speciální prokuratura podala na Mazureka žalobu za přečin hanobení národa, rasy a přesvědčení a za podněcování k hanobení a vyhrožování osob pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, barvě pleti a etnické skupině.

Mazurek v rozhlase loni 2. října řekl, že na domy pro lidi z romských komunit stát vynaloží 150 miliónů eur (3,8 miliardy korun). „Pro lidi, kteří nikdy pro náš národ, pro náš stát nic neudělali. Právě naopak, rozhodli se žít asociálním způsobem života a vysávat náš sociální systém. My, kteří žijeme slušným životem a pracujeme, tak na nás stát kašle, zatímco těmto asociálům dá zadarmo úplně všechno,“ řekl podle serveru slovenský poslanec.

Podle prokuratury tím znevažoval romské etnikum a jeho slova měla rasistický charakter. „Z jejich obsahu vyplynul záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny,“ konstatoval prokurátor ve svém odůvodnění.

Poslanec Mazurek je paradoxně členem výboru pro lidská práva, národnostní menšiny a rodovou rovnost slovenského parlamentu.

Letos v červenci obvinila policie šéfa strany Mariana Kotlebu za projevy sympatií ke hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod, obvinění čelí i další poslanec Stanislav Mizík. Ten upozornil na údajný židovský původ některých osobností, které letos vyznamenal slovenský prezident Andrej Kiska. Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v květnu 2017 podal k nejvyššímu soudu návrh na rozpuštění LSNS.

Přečteno: 1454x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Slovensko, Rasismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo