Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Krakov nechce, aby prodejci suvenýrů nabízeli figurky Žida s mincí

14. června 2021
Čtení na 2 minuty

Radnice jihopolského Krakova nechce, aby tamní prodejci suvenýrů nabízeli turistům figurky Žida držícího minci nebo měšec s penězi. Takové postavičky pro štěstí jsou podle kritiků antisemitské, napsal deník Gazeta Wyborcza (GW).

“Je načase, abychom si to uvědomili,” řekl Robert Piaskowski, zmocněnec krakovského starosty pro kulturu. “Ve městě jako Krakov, které má tak těžké dědictví a bolestnou minulost, by se neměly prodávat,” dodal.

Před duhou světovou válkou tvořili Židé přibližně čtvrtinu obyvatel města. Během německé okupace a holokaustu ale byli téměř všichni povražděni. Část přeživších po válce emigrovala kvůli vlně antisemitsky motivovaného násilí. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa Krakova někdejší židovská čtvrť Kazimierz.

Město Krakov sice nemá pravomoc prodej figurek utvrzujících zakořeněné stereotypy zakázat, obchodníkům ale může dát najevo, že si nepřeje, aby se objevovaly ve stáncích se suvenýry. Podle GW si radnice v nových nájemních smlouvách určí, že mezi nabízeným zbožím se nebudou objevovat figurky Žida s mincí. Zavázali se k tomu už pořadatelé pravidelných trhů ve městě.

Piaskowski říká, že mu jde hlavně o osvětu mezi prodejci, vysvětlování, že v Krakově nejde prodávat všechno. Sám prý do obchodů chodí a snaží se jejich majitelům věc vysvětlovat. Ve věci se angažovali také zástupci židovských, kulturních a vědeckých organizací i představitelé turistické branže. Na figurky Žida s penízkem si stěžují zahraniční návštěvníci Krakova.

GW uvádí, že dřevěné figurky Židů podobně jako postavičky v tradičních krojích vyrábějí řemeslníci už dlouho, ty z předválečného období si lidé mohou prohlédnout v krakovském etnografickém muzeu. V období po roce 1945 se tyto postavičky přestaly vyrábět a znovu se objevily v 70. letech. Magdalena Zychová z etnografického muzea řekla, že v 90. letech se začaly figurky Žida doplňovat penízkem. Aby “kouzlo” fungovalo, píše se v návodu u některých, je třeba je každou sobotu obracet vzhůru nohama, aby peníze spadly do kapsy majitele figurky. “Získaly tak antisemitský ráz …, je třeba s tím skončit,” vyzývá Zychová.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon