romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko: Poslanec Jobbiku chce sepsat seznam židovských politiků

Budapešť, 28.11.2012 11:06, (ROMEA)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)

Poslanec šovinistické (radikálně nacionalistické) formace Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v maďarském parlamentu prohlásil, že chce vytvořit seznam židovských poslanců a členů vlády. Jeho návrh vzápětí odsoudila vláda, protestovala proti němu i mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.

Člen krajně pravicové strany Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu během pondělní debaty o nedávném konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Kritizoval vládu, že se jasně nepostavila na stranu Palestinců. "Když se takový konflikt rozvine, je nejvyšší čas vyhodnotit, kolik poslanců a členů vlády má židovský původ a reprezentuje jisté riziko pro maďarskou národní bezpečnosti," citovala Gyöngyösiho agentura MTI.

Politici Jobbiku jsou známi svými xenofobními výroky a akcemi zvláště vůči maďarské romské menšině. Strana založila polovojenskou organizaci Maďarská garda, která pořádá protiromské akce. V létě Jobbik vyhlásil "nulovou toleranci" vůči Romům - všichni "nepřizpůsobiví Romové" by podle Jobbiku měli opustit Maďarsko.

Také antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku čím dál častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.

Na Gyöngyösiho proslov reagovala nadace Raoula Wallenberga, šířící po světě osvětu o holokaustu. Podle jejího prohlášení se v maďarském parlamentu stávají nepokrytě antisemitské výrazy běžnou záležitostí, což je ostuda pro zákonodárce, kteří to tolerují.

Ministr zahraničí Zsolt Németh, jemuž poslanec výzvu k vytvoření seznamu adresoval, návrh odmítl. Nikoli však kvůli jeho antisemitské povaze, ale kvůli tomu, že počet židovských politiků v Maďarsku podle něj nijak nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě.

Návrh odsoudila i maďarská vláda. Její mluvčí uvedl, že kabinet Viktora Orbána je "jasně proti všem projevům extremismu, rasismu a antisemitismu a s veškerou silou se zasadí o potlačení nenávistných hlasů, které jsou neslučitelné s evropskými normami".

Třetí nejsilnější strana v zemi Jobbik má v 386členném parlamentu 47 poslanců. Orbánova strana Fidesz má v zákonodárném sboru ústavní většinu. Kritici straně vyčítají, že se před minulými volbami radikalizovala, aby jí sílící Jobbik nepřetáhl krajně pravicové voliče, což vede k větší toleranci ke xenofobním projevům.

Stotisícová židovská komunita v Maďarsku letos dala najevo obavy z dalšího vývoje v zemi a rostoucího vlivu Jobbiku.

Přečteno: 944x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo