romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko: Poslanec Jobbiku chce sepsat seznam židovských politiků

Budapešť, 28.11.2012 11:06, (ROMEA)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)

Poslanec šovinistické (radikálně nacionalistické) formace Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v maďarském parlamentu prohlásil, že chce vytvořit seznam židovských poslanců a členů vlády. Jeho návrh vzápětí odsoudila vláda, protestovala proti němu i mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.

Člen krajně pravicové strany Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu během pondělní debaty o nedávném konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Kritizoval vládu, že se jasně nepostavila na stranu Palestinců. "Když se takový konflikt rozvine, je nejvyšší čas vyhodnotit, kolik poslanců a členů vlády má židovský původ a reprezentuje jisté riziko pro maďarskou národní bezpečnosti," citovala Gyöngyösiho agentura MTI.

Politici Jobbiku jsou známi svými xenofobními výroky a akcemi zvláště vůči maďarské romské menšině. Strana založila polovojenskou organizaci Maďarská garda, která pořádá protiromské akce. V létě Jobbik vyhlásil "nulovou toleranci" vůči Romům - všichni "nepřizpůsobiví Romové" by podle Jobbiku měli opustit Maďarsko.

Také antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku čím dál častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.

Na Gyöngyösiho proslov reagovala nadace Raoula Wallenberga, šířící po světě osvětu o holokaustu. Podle jejího prohlášení se v maďarském parlamentu stávají nepokrytě antisemitské výrazy běžnou záležitostí, což je ostuda pro zákonodárce, kteří to tolerují.

Ministr zahraničí Zsolt Németh, jemuž poslanec výzvu k vytvoření seznamu adresoval, návrh odmítl. Nikoli však kvůli jeho antisemitské povaze, ale kvůli tomu, že počet židovských politiků v Maďarsku podle něj nijak nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě.

Návrh odsoudila i maďarská vláda. Její mluvčí uvedl, že kabinet Viktora Orbána je "jasně proti všem projevům extremismu, rasismu a antisemitismu a s veškerou silou se zasadí o potlačení nenávistných hlasů, které jsou neslučitelné s evropskými normami".

Třetí nejsilnější strana v zemi Jobbik má v 386členném parlamentu 47 poslanců. Orbánova strana Fidesz má v zákonodárném sboru ústavní většinu. Kritici straně vyčítají, že se před minulými volbami radikalizovala, aby jí sílící Jobbik nepřetáhl krajně pravicové voliče, což vede k větší toleranci ke xenofobním projevům.

Stotisícová židovská komunita v Maďarsku letos dala najevo obavy z dalšího vývoje v zemi a rostoucího vlivu Jobbiku.

Přečteno: 948x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo