romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko: Poslanec Jobbiku chce sepsat seznam židovských politiků

Budapešť, 28.11.2012 11:06, (ROMEA)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)
Příslušník Maďarské gardy (Ilustrační foto: Archiv Romea.cz)

Poslanec šovinistické (radikálně nacionalistické) formace Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v maďarském parlamentu prohlásil, že chce vytvořit seznam židovských poslanců a členů vlády. Jeho návrh vzápětí odsoudila vláda, protestovala proti němu i mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.

Člen krajně pravicové strany Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu během pondělní debaty o nedávném konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Kritizoval vládu, že se jasně nepostavila na stranu Palestinců. "Když se takový konflikt rozvine, je nejvyšší čas vyhodnotit, kolik poslanců a členů vlády má židovský původ a reprezentuje jisté riziko pro maďarskou národní bezpečnosti," citovala Gyöngyösiho agentura MTI.

Politici Jobbiku jsou známi svými xenofobními výroky a akcemi zvláště vůči maďarské romské menšině. Strana založila polovojenskou organizaci Maďarská garda, která pořádá protiromské akce. V létě Jobbik vyhlásil "nulovou toleranci" vůči Romům - všichni "nepřizpůsobiví Romové" by podle Jobbiku měli opustit Maďarsko.

Také antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku čím dál častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.

Na Gyöngyösiho proslov reagovala nadace Raoula Wallenberga, šířící po světě osvětu o holokaustu. Podle jejího prohlášení se v maďarském parlamentu stávají nepokrytě antisemitské výrazy běžnou záležitostí, což je ostuda pro zákonodárce, kteří to tolerují.

Ministr zahraničí Zsolt Németh, jemuž poslanec výzvu k vytvoření seznamu adresoval, návrh odmítl. Nikoli však kvůli jeho antisemitské povaze, ale kvůli tomu, že počet židovských politiků v Maďarsku podle něj nijak nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě.

Návrh odsoudila i maďarská vláda. Její mluvčí uvedl, že kabinet Viktora Orbána je "jasně proti všem projevům extremismu, rasismu a antisemitismu a s veškerou silou se zasadí o potlačení nenávistných hlasů, které jsou neslučitelné s evropskými normami".

Třetí nejsilnější strana v zemi Jobbik má v 386členném parlamentu 47 poslanců. Orbánova strana Fidesz má v zákonodárném sboru ústavní většinu. Kritici straně vyčítají, že se před minulými volbami radikalizovala, aby jí sílící Jobbik nepřetáhl krajně pravicové voliče, což vede k větší toleranci ke xenofobním projevům.

Stotisícová židovská komunita v Maďarsku letos dala najevo obavy z dalšího vývoje v zemi a rostoucího vlivu Jobbiku.

Přečteno: 943x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo