romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský exministr vnitra byl odsouzen za smrt desítek protikomunistických bojovníků

Budapešť, 14.5.2014 11:40, (ROMEA)
Bývalý maďarský ministr vnitra Béla Biszku je dle soudu zodpovědný za smrt desítek protikomunistických bojovníků (foto: server MagyarHírlap.hu)
Bývalý maďarský ministr vnitra Béla Biszku je dle soudu zodpovědný za smrt desítek protikomunistických bojovníků (foto: server MagyarHírlap.hu)

Bývalý maďarský komunistický ministr vnitra, dvaadevadesátiletý Béla Biszku byl odsouzen za válečné zločiny. Maďarský soud mu dnes vyměřil pět a půl roku vězení. Kdysi významný prosovětský funkcionář je podle obžaloby odpovědný za smrt desítek Maďarů zastřelených během protikomunistického a protisovětského povstání v roce 1956.

Biszku byl dnes shledán vinným i z dalších trestných činů, mimo jiné z popírání zločinů spáchaných během komunistického režimu. To je - podobně jako popírání holokaustu - v Maďarsku trestné. Proti verdiktu se může nyní politik odvolat.

Béla Biszku byl údajně členem komise, která během protestů v roce 1956 nařizovala zabíjet civilisty. Proces s ním začal v polovině března a přitáhl velkou pozornost maďarských médií. V přeplněné soudní síni tehdy na prvním slyšení seděli v první řadě i poslanci krajně pravicové strany Jobbik, kteří v roce 2012 stáli za tím, že se místní justice začala případem zabývat. Biszku vždy veškerá obvinění odmítal.

"Béla Biszku je vinen ze spáchání válečných zločinů, čehož se dopustil tím, že podnítil vraždu nejméně jedné osoby," prohlásil dnes soudce Szabolcs Tóth. Biszku byl shledán vinným i z nezákonného držení střeliva. Během domovní prohlídky bylo u něj objeveno 11 kusů lovecké munice.

Biszku dnes ve svém písemném svědectví, které bylo u soudu přečteno, odmítl jakýkoli podíl na rozhodování o násilném rozehnání protestů. Popřel i další obvinění. Během včerejšího sedmihodinového jednání vše pozorně poslouchal, popsaly světové agentury. Když se ho soudce na závěr zeptal, zda mu může být oznámen verdikt, nebo zda by mělo být kvůli jeho únavě jednání odloženo, údajně řekl rozhodným hlasem: "Dokončeme to."

Exministr mohl být souzen na základě zákona, který prosadila konzervativní strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a který říká, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se nepromlčují.

Při protikomunistickém povstání v roce 1956 v Maďarsku zemřelo několik tisíc lidí. Vzpouru utopil v krvi zásah sovětské armády. Při následných čistkách bylo popraveno přes 200 lidí, dalších 22.000 Maďarů skončilo ve vězení, 210.000 jich emigrovalo.

Přečteno: 460x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Komunismus, vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo