romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský exministr vnitra byl odsouzen za smrt desítek protikomunistických bojovníků

Budapešť, 14.5.2014 11:40, (ROMEA)
Bývalý maďarský ministr vnitra Béla Biszku je dle soudu zodpovědný za smrt desítek protikomunistických bojovníků (foto: server MagyarHírlap.hu)
Bývalý maďarský ministr vnitra Béla Biszku je dle soudu zodpovědný za smrt desítek protikomunistických bojovníků (foto: server MagyarHírlap.hu)

Bývalý maďarský komunistický ministr vnitra, dvaadevadesátiletý Béla Biszku byl odsouzen za válečné zločiny. Maďarský soud mu dnes vyměřil pět a půl roku vězení. Kdysi významný prosovětský funkcionář je podle obžaloby odpovědný za smrt desítek Maďarů zastřelených během protikomunistického a protisovětského povstání v roce 1956.

Biszku byl dnes shledán vinným i z dalších trestných činů, mimo jiné z popírání zločinů spáchaných během komunistického režimu. To je - podobně jako popírání holokaustu - v Maďarsku trestné. Proti verdiktu se může nyní politik odvolat.

Béla Biszku byl údajně členem komise, která během protestů v roce 1956 nařizovala zabíjet civilisty. Proces s ním začal v polovině března a přitáhl velkou pozornost maďarských médií. V přeplněné soudní síni tehdy na prvním slyšení seděli v první řadě i poslanci krajně pravicové strany Jobbik, kteří v roce 2012 stáli za tím, že se místní justice začala případem zabývat. Biszku vždy veškerá obvinění odmítal.

"Béla Biszku je vinen ze spáchání válečných zločinů, čehož se dopustil tím, že podnítil vraždu nejméně jedné osoby," prohlásil dnes soudce Szabolcs Tóth. Biszku byl shledán vinným i z nezákonného držení střeliva. Během domovní prohlídky bylo u něj objeveno 11 kusů lovecké munice.

Biszku dnes ve svém písemném svědectví, které bylo u soudu přečteno, odmítl jakýkoli podíl na rozhodování o násilném rozehnání protestů. Popřel i další obvinění. Během včerejšího sedmihodinového jednání vše pozorně poslouchal, popsaly světové agentury. Když se ho soudce na závěr zeptal, zda mu může být oznámen verdikt, nebo zda by mělo být kvůli jeho únavě jednání odloženo, údajně řekl rozhodným hlasem: "Dokončeme to."

Exministr mohl být souzen na základě zákona, který prosadila konzervativní strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a který říká, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se nepromlčují.

Při protikomunistickém povstání v roce 1956 v Maďarsku zemřelo několik tisíc lidí. Vzpouru utopil v krvi zásah sovětské armády. Při následných čistkách bylo popraveno přes 200 lidí, dalších 22.000 Maďarů skončilo ve vězení, 210.000 jich emigrovalo.

Přečteno: 479x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Komunismus, vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo