romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský nejvyšší soud: Romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole

13.5.2020 9:48
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Maďarský nejvyšší soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole.  Podle rozsudku škola v Gyöngyöspatě na severu Maďarska, městský úřad a místní školský úřad mají rodinám 60 romských dětí vyplatit celkem 100 milionů forintů (7,8 milionu korun) za to, že děti byly oddělovány od ostatních žáků a dostávalo se jim horšího vzdělání.

Obhájci těchto institucí u nejvyššího soudu podle agentury MTI požadovali, aby dětem místo peněz byly nabídnuty kurzy. Nicméně soud uvedl, že „jedinou možnou kompenzací za tuto nemateriální újmu je výplata peněz“.

Agentura Reuters připomíná, že pravicový premiér Viktor Orbán letos v lednu naznačil, že stát by se neměl rozsudku soudu ohledně finanční kompenzace podřídit a dětem by měl zajistit kurzy. Vláda na rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím nijak nereagovala.

Orbán si na první významné tiskové konferenci v letošním roce stěžoval na verdikt soudu nižší instance ohledně výplaty odškodného rodinám romských dětí z Gyöngyöspaty. Řekl, že Romové v tamní škole se přičinili o to, že tam panovala nebezpečná atmosféra, kterou nešlo zvládnout, a že rodiče ostatních žáků své děti raději přehlašovali do školy ve vedlejším městě.

Ochránci lidských práv dlouhodobě poukazují na to, že Romové v Maďarsku, ale i jinde ve střední Evropě, žijí ve srovnání s většinovým obyvatelstvem v nepoměrné chudobě, čelí předsudkům na trhu práce a ve školách i výpadům ze strany stoupenců krajní pravice. Gyöngyöspata v roce 2011 zažila potyčky extremistů s Romy, při nichž několik lidí utrpělo zranění. 

Přečteno: 986x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romské děti , školství, Vzdělávání, Soud, Maďarsko, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo