romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský nejvyšší soud: Romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole

13.5.2020 9:48
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Maďarský nejvyšší soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole.  Podle rozsudku škola v Gyöngyöspatě na severu Maďarska, městský úřad a místní školský úřad mají rodinám 60 romských dětí vyplatit celkem 100 milionů forintů (7,8 milionu korun) za to, že děti byly oddělovány od ostatních žáků a dostávalo se jim horšího vzdělání.

Obhájci těchto institucí u nejvyššího soudu podle agentury MTI požadovali, aby dětem místo peněz byly nabídnuty kurzy. Nicméně soud uvedl, že „jedinou možnou kompenzací za tuto nemateriální újmu je výplata peněz“.

Agentura Reuters připomíná, že pravicový premiér Viktor Orbán letos v lednu naznačil, že stát by se neměl rozsudku soudu ohledně finanční kompenzace podřídit a dětem by měl zajistit kurzy. Vláda na rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím nijak nereagovala.

Orbán si na první významné tiskové konferenci v letošním roce stěžoval na verdikt soudu nižší instance ohledně výplaty odškodného rodinám romských dětí z Gyöngyöspaty. Řekl, že Romové v tamní škole se přičinili o to, že tam panovala nebezpečná atmosféra, kterou nešlo zvládnout, a že rodiče ostatních žáků své děti raději přehlašovali do školy ve vedlejším městě.

Ochránci lidských práv dlouhodobě poukazují na to, že Romové v Maďarsku, ale i jinde ve střední Evropě, žijí ve srovnání s většinovým obyvatelstvem v nepoměrné chudobě, čelí předsudkům na trhu práce a ve školách i výpadům ze strany stoupenců krajní pravice. Gyöngyöspata v roce 2011 zažila potyčky extremistů s Romy, při nichž několik lidí utrpělo zranění. 

Přečteno: 903x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romské děti , školství, Vzdělávání, Soud, Maďarsko, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo