romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarský nejvyšší soud: Romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole

13.5.2020 9:48
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Maďarský nejvyšší soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole.  Podle rozsudku škola v Gyöngyöspatě na severu Maďarska, městský úřad a místní školský úřad mají rodinám 60 romských dětí vyplatit celkem 100 milionů forintů (7,8 milionu korun) za to, že děti byly oddělovány od ostatních žáků a dostávalo se jim horšího vzdělání.

Obhájci těchto institucí u nejvyššího soudu podle agentury MTI požadovali, aby dětem místo peněz byly nabídnuty kurzy. Nicméně soud uvedl, že „jedinou možnou kompenzací za tuto nemateriální újmu je výplata peněz“.

Agentura Reuters připomíná, že pravicový premiér Viktor Orbán letos v lednu naznačil, že stát by se neměl rozsudku soudu ohledně finanční kompenzace podřídit a dětem by měl zajistit kurzy. Vláda na rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím nijak nereagovala.

Orbán si na první významné tiskové konferenci v letošním roce stěžoval na verdikt soudu nižší instance ohledně výplaty odškodného rodinám romských dětí z Gyöngyöspaty. Řekl, že Romové v tamní škole se přičinili o to, že tam panovala nebezpečná atmosféra, kterou nešlo zvládnout, a že rodiče ostatních žáků své děti raději přehlašovali do školy ve vedlejším městě.

Ochránci lidských práv dlouhodobě poukazují na to, že Romové v Maďarsku, ale i jinde ve střední Evropě, žijí ve srovnání s většinovým obyvatelstvem v nepoměrné chudobě, čelí předsudkům na trhu práce a ve školách i výpadům ze strany stoupenců krajní pravice. Gyöngyöspata v roce 2011 zažila potyčky extremistů s Romy, při nichž několik lidí utrpělo zranění. 

Přečteno: 762x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romské děti , školství, Vzdělávání, Soud, Maďarsko, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo