romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský velvyslanec v Rakousku: Zakažte umění, které je namířeno proti krajní pravici

Vídeň, 10.10.2013 12:08, (ROMEA)
Maďarský premiér Viktor Orbán z politické strany Fidezs na etiketě „Přírodního uzeného salámu připraveného z Romů“ hned vedle loga strany Jobbik. (FOTO: Marika Schmiedt/http://www.indexoncensorship.org)
Maďarský premiér Viktor Orbán z politické strany Fidezs na etiketě „Přírodního uzeného salámu připraveného z Romů“ hned vedle loga strany Jobbik. (FOTO: Marika Schmiedt/http://www.indexoncensorship.org)

Maďarský velvyslanec v Rakousku se domáhá zavření „rasistické“ a „antimaďarské“ umělecké výstavy, která byla zahájena v rakouském městě Linz. Informoval o tom server Index.

Výstava romské umělkyně Mariky Schmiedt nazvaná „Thoughts Are Free“ neboli „Myšlenky jsou svobodné“ představuje plakáty poukazující na současný těžký úděl Romů v Evropě. Několik děl poukazuje na paralely mezi Nacisty a maďarskou krajně pravicovou stranou Jobbik, jejíž protiromská stanoviska jsou dostatečně známa. Na jednom z plakátů je znázorněn maďarský premiér Viktor Orbán z politické strany Fidezs na etiketě „Přírodního uzeného salámu připraveného z Romů“ hned vedle loga strany Jobbik.

Maďarský velvyslanec v Rakousku Vince Szalay-Bobrovniczky označil výstavu za „levnou provokaci, která je otevřeně rasistická a nepřátelská vůči Maďarsku a znevažuje evropské hodnoty a důstojnost menšin, obzvláště Romů,“ jak uvedla maďarská zpravodajská agentura MTI.

Velvyslanec také vyslovil nesouhlas se skutečností, že výstava probíhá v prostorách městské radnice v Linzu, a prohlásil, že „socialistická správa města Linz“ od projektu „plného diskriminace“ neustoupí kvůli politickým a ideologickým vazbám s danou umělkyní.

Obrátil se jak na starostu Franze Dobuschse, tak na rakouského prezidenta Heinze Fischera, a požadoval, aby výstava byla zrušena.

Radnici města Linz také zaplavily stovky emailů od rozzlobených Maďarů, za nimiž, jak se zdá, stojí Klub Maďarů v Salzburgu, který si v květnu pozval politika Jobbiku Tamáse Sneidera, aby zde promluvil.

Není to poprvé, co výstava Myšlenky jsou svobodné vyvolala spory. Když byly plakáty vystaveny poprvé na oplocení stavby v Linzu během minulého listopadu, rakouská policie je odstranila po té, co Maďaři vznesli stížnosti.

Avšak starosta Dobuschs zůstal neoblomný: „Kritika a určité vyhrocení jsou legitimními metodami v rámci demokracie,“ řekl v reakci na Szalay-Bobrovniczkého. „A proto stojíme za danou umělkyní, kterou přivítáme ve veřejném fóru na městské radnici.“

Vernisáž výstavy proběhla dle plánu za ochrany policie. Schmiedt řekla internetovému deníku Index, že účast byla velmi dobrá, a dodala: „Neměla bych snad jednu grafiku věnovat také panu velvyslanci?“

Zdroj: http://www.indexoncensorship.org, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1120x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Maďarsko, Rakousko, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo