romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Masakr uralských Romů: Dva mrtví a šest zraněných. Tragickou událost zneuživají média

13.9.2016 22:08
Oleg Šišov (FOTO: Repro YouTube.com)
Oleg Šišov (FOTO: Repro YouTube.com)

Tragickou přestřelku mezi skupinou Romů a trojicí místních byznysmenů, při které byli v sobotu 3. září dva Romové zastřeleni a dalších šest zraněno, zneužívají některá ruská média, když ji popisují jako útok skupiny ozbrojených Romů na nic netušící místní podnikatele, kteří jen bránili vlastní životy a chránili své rodiny. Postupně přitom vychází najevo, že realita je jiná.

Bývalý voják s válečnými zkušenostmi a vlivný místní podnikatel Oleg Šišov, který má dům sousedící s romskou čtvrtí uralské metropole Jekatěrinburgu, byl předevčírem obviněn sverdlovským soudem, podle něhož překročil hranici přiměřené obrany. Případ vyvolává značný zájem médií, která líčí Šišova jako hrdinu, nespravedlivě popotahovaného policií a soudy. To vyvolává ve společnosti strach a živí nenávist vůči Romům.

Urážka na cti

Osmatřicetiletý Oleg Šišov je vlivný uralský podnikatel, jehož konstrukční firma získává lukrativní zakázky po celém Rusku. V souvislosti se zakázkou na stavbu moderního obřího oceánského akvária ve Vladivostoku strávil několik týdnů ve vazbě kvůli podezření z korupce, ale potom byl propuštěn. Bratři Alexandr a Alexej Dutovovi, kteří byli u Šišova osudného dne na návštěvě, jsou stejně jako Šišov bývalými vojáky ruských speciálních jednotek.

Alexej Dutov byl při přestřelce hned zpočátku raněn do paže. Jeho bratr Alexandr a Šišov, kteří na Romy zahájili palbu, z místa uprchli a dvě noci a den se skrývali v lesích. V noci na pondělí 5. září svolali novináře na tiskovou konferenci, kde oznámili, že se vzdají policii, a popsali svoji verzi celé události: skupina 30 ozbrojených Romů k jejich domu přijela v šesti autech a bez varování zaútočila, sami uplatnili jen přiměřenou obranu, chránili manželku a tři děti Šišova,

Včera se ovšem v některých médiích, například v listu Kommersant, objevila i druhá verze, se kterou vyšetřovatelé pracují. Podle ní Oleg Šišov na narozeninové oslavě kamaráda Alexandra Dutova urazil Roma Dmitrije Pestrikova, který žije s dcerou Dutova. Pestrikov po něm požadoval omluvu, ale neuspěl. O týden později se údajně s patnácti známými vydali za Šišovem, aby si omluvu vynutili. Na ulici před domem Šišova pak došlo k hádce a Šišov s Alexjem Dutovem začali do Romů střílet.

Soudy pod tlakem

Vyšetřovatelé a státní dozorci, kteří pracují na vyšetřování případu, zatím nemohou najít v pohledu na to, co se stalo, společnou řeč. Oleg Šišov po svém doznání na policii nejprve skončil ve vazbě, po několika dnech byl ale na přímluvu jiného státního dozorce propuštěn. Nadřízený soud ve Sverdlovsku, kam byla doručena stížnost advokáta poškozených Romů a nové důkazní materiály, předběžně rozhodl o tom, že Šišov překročil přiměřenou sebeobranu a bude na něj uvaleno nové trestní stíhání. Na to znovu zareagovala média, která rozhodnutí soudu označila za skandální. Redaktor státní televizní stanice NTV se natolik rozohnil nad údajně nedostatečným právem ruských občanů na sebeobranu, že pronesl větu: „Tohle by se v Americe stát nemohlo.“

O tom, jestli je přípustné mluvit ve státní televizi takto obdivně o ideologickém nepříteli Ruska, se média nezmiňují, obecně však mají tendenci vyvíjet na ruské zákonodárce tlak, aby zákon o přirozené sebeobraně zásadně změnili a zmírnili o zákony o legálním držení zbraní.

VIDEO

Přečteno: 2468x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Vražda, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo