romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Masakr uralských Romů: Dva mrtví a šest zraněných. Tragickou událost zneuživají média

13.9.2016 22:08
Oleg Šišov (FOTO: Repro YouTube.com)
Oleg Šišov (FOTO: Repro YouTube.com)

Tragickou přestřelku mezi skupinou Romů a trojicí místních byznysmenů, při které byli v sobotu 3. září dva Romové zastřeleni a dalších šest zraněno, zneužívají některá ruská média, když ji popisují jako útok skupiny ozbrojených Romů na nic netušící místní podnikatele, kteří jen bránili vlastní životy a chránili své rodiny. Postupně přitom vychází najevo, že realita je jiná.

Bývalý voják s válečnými zkušenostmi a vlivný místní podnikatel Oleg Šišov, který má dům sousedící s romskou čtvrtí uralské metropole Jekatěrinburgu, byl předevčírem obviněn sverdlovským soudem, podle něhož překročil hranici přiměřené obrany. Případ vyvolává značný zájem médií, která líčí Šišova jako hrdinu, nespravedlivě popotahovaného policií a soudy. To vyvolává ve společnosti strach a živí nenávist vůči Romům.

Urážka na cti

Osmatřicetiletý Oleg Šišov je vlivný uralský podnikatel, jehož konstrukční firma získává lukrativní zakázky po celém Rusku. V souvislosti se zakázkou na stavbu moderního obřího oceánského akvária ve Vladivostoku strávil několik týdnů ve vazbě kvůli podezření z korupce, ale potom byl propuštěn. Bratři Alexandr a Alexej Dutovovi, kteří byli u Šišova osudného dne na návštěvě, jsou stejně jako Šišov bývalými vojáky ruských speciálních jednotek.

Alexej Dutov byl při přestřelce hned zpočátku raněn do paže. Jeho bratr Alexandr a Šišov, kteří na Romy zahájili palbu, z místa uprchli a dvě noci a den se skrývali v lesích. V noci na pondělí 5. září svolali novináře na tiskovou konferenci, kde oznámili, že se vzdají policii, a popsali svoji verzi celé události: skupina 30 ozbrojených Romů k jejich domu přijela v šesti autech a bez varování zaútočila, sami uplatnili jen přiměřenou obranu, chránili manželku a tři děti Šišova,

Včera se ovšem v některých médiích, například v listu Kommersant, objevila i druhá verze, se kterou vyšetřovatelé pracují. Podle ní Oleg Šišov na narozeninové oslavě kamaráda Alexandra Dutova urazil Roma Dmitrije Pestrikova, který žije s dcerou Dutova. Pestrikov po něm požadoval omluvu, ale neuspěl. O týden později se údajně s patnácti známými vydali za Šišovem, aby si omluvu vynutili. Na ulici před domem Šišova pak došlo k hádce a Šišov s Alexjem Dutovem začali do Romů střílet.

Soudy pod tlakem

Vyšetřovatelé a státní dozorci, kteří pracují na vyšetřování případu, zatím nemohou najít v pohledu na to, co se stalo, společnou řeč. Oleg Šišov po svém doznání na policii nejprve skončil ve vazbě, po několika dnech byl ale na přímluvu jiného státního dozorce propuštěn. Nadřízený soud ve Sverdlovsku, kam byla doručena stížnost advokáta poškozených Romů a nové důkazní materiály, předběžně rozhodl o tom, že Šišov překročil přiměřenou sebeobranu a bude na něj uvaleno nové trestní stíhání. Na to znovu zareagovala média, která rozhodnutí soudu označila za skandální. Redaktor státní televizní stanice NTV se natolik rozohnil nad údajně nedostatečným právem ruských občanů na sebeobranu, že pronesl větu: „Tohle by se v Americe stát nemohlo.“

O tom, jestli je přípustné mluvit ve státní televizi takto obdivně o ideologickém nepříteli Ruska, se média nezmiňují, obecně však mají tendenci vyvíjet na ruské zákonodárce tlak, aby zákon o přirozené sebeobraně zásadně změnili a zmírnili o zákony o legálním držení zbraní.

VIDEO

Přečteno: 2494x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Vražda, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo