romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie má nového prezidenta

Sibiu, Rumunsko, 18.4.2013 16:47, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

V rumunském Sibiu se ve dnech 7. - 8.4. 2013 konal osmý kongres Mezinárodní romské unie. Po diskusi proběhla volba nových členů jeho vedení pro další čtyřleté období.

Prezidentem se stal Cioabă Florin (Rumunsko), víceprezidenty pak Juan de Dios Ramirez Hereida (Španělsko), Esma Teodosievski Redzepova (Makedonie), Adam Aladar (Ukrajina) a Viktor Famulson (Švédsko).

Generálním tajemníkem je nově Gruia Bumbu (Rumunsko), předsedou parlamentu Dragoljub Acković (Srbsko) a místopředsedy pak Pal Sandor Ruva (USA) a Oleg Kozlowski (Bělorusko).

Mezinárodní romská unie reprezentující světovou romskou komunitu byla založena v roce 1971 poblíž Londýna – datum 8.dubna se od té doby slaví jako Mezinárodní den Romů. První kongres se konal především díky iniciativě Grattana Puxona a Donalda Kenricka z Velké Británie, Matéo Maximoffa, zástupce francouzských Romů, takzvaných Manuša, Jarko Jovanoviće z bývalé Jugoslávie a dalších Romů a romistů. Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny.

V roce 2000 se na pátém kongresu, který se konal v Praze, stal prezidentem Emil Ščuka. O čtyři roky později ho vystřídal Stanislav „Stahiro“ Stankiewicz z Polska, který svůj post obhájil i v roce 2008 na sedmém kongresu v Záhřebu.

Přečteno: 1025x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, prezident, kongres, Cioabă FlorinHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo