romea - logo
23. ledna 2022 (neděle)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie žádá o naléhavou humanitární pomoc pro Romy v Afghánistánu

1.9.2021 15:04
Zoran Dimov, prezident Mezinárodní romské unie
Zoran Dimov, prezident Mezinárodní romské unie

Mezinárodní romská unie (International Romani Union – IRU) se obává o osud Romů v Afghánistánu, kteří v této těžké době žijí bez jakékoli ochrany a ve velkých obavách o svůj osud. Podle prezidenta IRU Zorana Dimova se Romové nesmí stát obětí nové vlády v Afghánistánu. IRU proto vyzývá OSN, americkou vládu a Evropskou unii, aby zajistily okamžitou humanitární ochranu romským obyvatelům Afghánistánu.

Všechny země v srpnu urgentně evakuovaly své občany z Afghánistánu.

„IRU žádá, aby lidé byli ze země evakuování i po srpnu. Romové nemají svůj stát ani nezbytné prostředky, aby mohli být z Afghánistánu evakuováni. Navíc nejsou afghánskou ústavou uznáváni. IRU proto žádá OSN, USA a Evropskou unii, aby přezkoumaly status Romů v Afghánistánu, poskytly jim ochranu a pomohly s jejich evakuací,“ uvedl v prohlášení Zoran Dimov, prezident IRU.

Podle něj by OSN mělo Romy bez státní příslušnosti ochránit.

„V různých válkách zahynulo mnoho Romů – při holokaustu v 2. světové válce přišlo o život asi 1,5 milionu Romů – a velmi často přišli o veškerý svůj majetek, aniž by byli odškodněni v rámci válečných reparací a jiných kompenzací,“ uvedl Dimov.

Podle mezinárodních odhadů by se mohlo stát údolí Pandžšíru severně od Kábulu ohniskem krize, která by mohla vyústit v občanskou válku v Afghánistánu.

Zoran Dimov také připomněl ochranu Romů v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Unicef, který koordinuje distribuci vakcíny proti koroně v rámci programu Covax vaccine Světové zdravotnické organizace (WHO), informoval agenturu Reuters, že od dobytí Kábulu klesl v Afghánistánu počet těchto vakcín o 80 %. Polovině vakcín dodaných do Afghánistánu navíc brzy vyprší použitelnost.

„A Romové v Afghánistánu také potřebují zdravotní ochranu,“ dodal na závěr prohlášení prezident IRU Zoran Dimov.

Přečteno: 1428x
 

Kam dál:

Štítky:  

Afghánistán, human rights, humanita, humanitární pomoc, pomoc, Mezinárodní romská unie, IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo