romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Místopředsedou maďarského parlamentu se stal bývalý vůdce neonacistů

Budapešť, 7.5.2014 13:08, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Maďarští poslanci schválili vedení nového zákonodárného sboru, jehož členem se stal i bývalý vůdce neonacistů, který je nyní místopředsedou parlamentu. Maďarský prezident János Áder také vyzval parlament v Budapešti, aby znovu zvolil premiérem Viktora Orbána. Orbánova strana, Maďarský občanský svaz (Fidesz), jasně zvítězila v dubnových volbách.

Za hlavní úkol do budoucna považuje prezident Áder rozvoj maďarské střední třídy po vzoru Západu. Řekl také, že výsledky voleb jsou jasnou zprávou o uzavření "neplodných politických debat minulosti" a dokončení "zdlouhavého procesu změny režimu".

Orbánovi se jako prvnímu maďarskému politikovi oficiálně otevřela cesta k třetímu období v premiérské funkci, kterou zastává od roku 2010. Mandát od maďarských voličů, díky jejichž hlasům poprvé vládl zemi v letech 1998 až 2002, považuje za "výjimečnou čest".

Orbánovi konzervativci mají ze 199 členů parlamentu 133 poslanců, což jim stejně jako v minulém volebním období dává k dispozici dvoutřetinovou většinu, umožňující i ústavní změny. O tom, že Orbánova vláda získá parlamentní podporu, není pochyb.

Převaha Fideszu ve sněmovně se také odrazila při volbě vedení sněmovny - jejím předsedou se stal zástupce Orbánovy strany László Kövér. Jako kontroverzní se zdá být obsazení funkce místopředsedy parlamentu, do níž byl zvolen především hlasy poslanců svého radikálního, extrémně pravïcového hnutí Jobbik a také Fideszu bývalý vůdce neonacistů v severomaďarském Egeru Tamás Sneider. Podle agentury DPA byl v devadesátých letech v tomto městě znám pod přezdívkou Roy jako násilnická osoba.

Podle informací zveřejněných na serveru Novinky.cz Sneider nepopírá , že v roce 1992 dostal podmínku za napadení romského podnikatele Bélu Farkase. Maďarská média uvedla, že Sneider se v roce 2006 zúčastnil útoku radikálů na budovu maďarské televize.

Opoziční socialisté, kteří jsou s 38 poslanci druhou nejsilnější formací, průběh dubnových voleb kritizovali. Nový volební zákon, který přijal předchozí parlament, rovněž ovládaný Orbánem, podle nich zvýhodnil právě stranu Fidesz.

Některé dřívější Orbánovy ústavní změny se staly terčem kritiky i ze strany Evropské unie. Brusel poukazoval právě na porušování demokratických principů, jako je respektování práv menšin, svobody vyznání i nezávislosti justice a sdělovacích prostředků.

ČTK, voj, server Novinky.cz
Přečteno: 695x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Neonacismus, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo