romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladí lidé na TikToku připomínají oběti holokaustu. Forma se některým přeživším a organizacím nelíbí

28.8.2020 0:26
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)

Na sociální síti TikTok se objevil nový trend, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu tím, že se za oběti holokaustu přestrojují. Uživatelky a uživatelé této sociální sítě předstírají, že jsou v nebi, mají "očouzené" tváře a na sobě otrhané či vězeňské oblečení, doplněné Davidovou hvězdou. Některé židovské organizace a přeživší je za to kritizují. Mladí lidé se však brání tím, že chtějí pouze upozornit na hrůzy nacismu.

"Vítej v nebi. Jak jsi zemřela? V plynu v Osvětimi," tak například začíná jedno z mnoha videí s hashtagem #holocaust. Ve videích jsou často záběry z koncentračního tábora v Osvětimi, některá z nich doprovází píseň Locked Out of Heaven od Bruna Marse.

"Většina tvůrců těchto videí se chce svézt na nějakém trendu, aby získali lajky a pozornost. Je to žalostné ignoranství... Tyto trendy navíc znecitlivují sledující vůči podobným projevům na sítích, a tím pádem dochází k normalizaci závadného obsahu," řekla serveru Wired devatenáctiletá Židovka Brianna z Los Angeles, která na nový trend upozornila na Twitteru. Část její vlastní rodiny za války zahynula.

"Skutečně si tyhle holky hrají na to, že jsou oběti holocaustu? Je to bezcitný výsměch genocidě, která postihla miliony Židů a dalších utlačovaných skupin," napsala dále k videím.

Sedmnáctiletá dívka, jedna z autorek těchto videí, uvedla pro server Insider, že jí přišlo důležité sdílet příběhy obětí koncentračních táborů a nebylo tím míněno nic zlého. 

Na nový trend zareagovalo i Muzeum v Osvětimi, které videa označilo za škodlivá a urážlivá. "Některá videa jsou nebezpečně blízko nebo již za hranicí zjednodušování historie," uvedlo muzeum, ale zároveň dodalo, že je třeba o formě připomínání obětí holokaustu diskutovat. "Nenapadejme mladé lidi, jejichž motivace se zdá být velmi různorodá. Je to vzdělávací výzva," uvedlo Muzeum v Osvětimi na Twitteru.

Přečteno: 1481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Sociální sítě, oběť, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo