romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladí lidé na TikToku připomínají oběti holokaustu. Forma se některým přeživším a organizacím nelíbí

28.8.2020 0:26
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)

Na sociální síti TikTok se objevil nový trend, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu tím, že se za oběti holokaustu přestrojují. Uživatelky a uživatelé této sociální sítě předstírají, že jsou v nebi, mají "očouzené" tváře a na sobě otrhané či vězeňské oblečení, doplněné Davidovou hvězdou. Některé židovské organizace a přeživší je za to kritizují. Mladí lidé se však brání tím, že chtějí pouze upozornit na hrůzy nacismu.

"Vítej v nebi. Jak jsi zemřela? V plynu v Osvětimi," tak například začíná jedno z mnoha videí s hashtagem #holocaust. Ve videích jsou často záběry z koncentračního tábora v Osvětimi, některá z nich doprovází píseň Locked Out of Heaven od Bruna Marse.

"Většina tvůrců těchto videí se chce svézt na nějakém trendu, aby získali lajky a pozornost. Je to žalostné ignoranství... Tyto trendy navíc znecitlivují sledující vůči podobným projevům na sítích, a tím pádem dochází k normalizaci závadného obsahu," řekla serveru Wired devatenáctiletá Židovka Brianna z Los Angeles, která na nový trend upozornila na Twitteru. Část její vlastní rodiny za války zahynula.

"Skutečně si tyhle holky hrají na to, že jsou oběti holocaustu? Je to bezcitný výsměch genocidě, která postihla miliony Židů a dalších utlačovaných skupin," napsala dále k videím.

Sedmnáctiletá dívka, jedna z autorek těchto videí, uvedla pro server Insider, že jí přišlo důležité sdílet příběhy obětí koncentračních táborů a nebylo tím míněno nic zlého. 

Na nový trend zareagovalo i Muzeum v Osvětimi, které videa označilo za škodlivá a urážlivá. "Některá videa jsou nebezpečně blízko nebo již za hranicí zjednodušování historie," uvedlo muzeum, ale zároveň dodalo, že je třeba o formě připomínání obětí holokaustu diskutovat. "Nenapadejme mladé lidi, jejichž motivace se zdá být velmi různorodá. Je to vzdělávací výzva," uvedlo Muzeum v Osvětimi na Twitteru.

Přečteno: 1308x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Sociální sítě, oběť, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo