romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladí lidé na TikToku připomínají oběti holokaustu. Forma se některým přeživším a organizacím nelíbí

28.8.2020 0:26
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)
Nový trend na sociální sít TikTok, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu (Koláž: Romea.cz)

Na sociální síti TikTok se objevil nový trend, kdy mladí lidé připomínají oběti holokaustu tím, že se za oběti holokaustu přestrojují. Uživatelky a uživatelé této sociální sítě předstírají, že jsou v nebi, mají "očouzené" tváře a na sobě otrhané či vězeňské oblečení, doplněné Davidovou hvězdou. Některé židovské organizace a přeživší je za to kritizují. Mladí lidé se však brání tím, že chtějí pouze upozornit na hrůzy nacismu.

"Vítej v nebi. Jak jsi zemřela? V plynu v Osvětimi," tak například začíná jedno z mnoha videí s hashtagem #holocaust. Ve videích jsou často záběry z koncentračního tábora v Osvětimi, některá z nich doprovází píseň Locked Out of Heaven od Bruna Marse.

"Většina tvůrců těchto videí se chce svézt na nějakém trendu, aby získali lajky a pozornost. Je to žalostné ignoranství... Tyto trendy navíc znecitlivují sledující vůči podobným projevům na sítích, a tím pádem dochází k normalizaci závadného obsahu," řekla serveru Wired devatenáctiletá Židovka Brianna z Los Angeles, která na nový trend upozornila na Twitteru. Část její vlastní rodiny za války zahynula.

"Skutečně si tyhle holky hrají na to, že jsou oběti holocaustu? Je to bezcitný výsměch genocidě, která postihla miliony Židů a dalších utlačovaných skupin," napsala dále k videím.

Sedmnáctiletá dívka, jedna z autorek těchto videí, uvedla pro server Insider, že jí přišlo důležité sdílet příběhy obětí koncentračních táborů a nebylo tím míněno nic zlého. 

Na nový trend zareagovalo i Muzeum v Osvětimi, které videa označilo za škodlivá a urážlivá. "Některá videa jsou nebezpečně blízko nebo již za hranicí zjednodušování historie," uvedlo muzeum, ale zároveň dodalo, že je třeba o formě připomínání obětí holokaustu diskutovat. "Nenapadejme mladé lidi, jejichž motivace se zdá být velmi různorodá. Je to vzdělávací výzva," uvedlo Muzeum v Osvětimi na Twitteru.

Přečteno: 1403x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Sociální sítě, oběť, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo